PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/11800/obce_mozu_opat_sutazit_o_titul_dedina_roka_2013.html

Obce môžu opäť súťažiť o titul Dedina roka 2013

Tento týždeň bol vyhlásený už 7. ročník národnej súťaže Dedina roka. Táto súťaž okrem prestížneho titulu ponúka aj možnosť reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Súťaž umožňuje zúčastneným obciam prezentovať celú škálu aktivít, ktoré sa na vidieku odohrávajú a upozorniť na to, že vidiecky priestor je podstatnou a nezanedbateľnou súčasťou územia Slovenska. Zúčastniť sa jej môže každá obec Slovenskej republiky bez štatútu mesta, ktorá dokáže prezentovať vynikajúce a príkladné aktivity a iniciatívy uskutočnené v procese obnovy dediny a v zmysle trvalo udržateľného rozvoja vidieka. Okrem titulu Dedina roka môžu byť v súťaži udelené ocenenia v kategóriách: Dedina ako hospodár, Dedina ako maľovaná, Dedina ako klenotnica, Dedina ako pospolitosť, Dedina ako partner, Dedina ako hostiteľ, Dedina ako záhrada. Národná hodnotiaca komisia súťaže Dedina roka 2013 môže zvážiť udelenie mimoriadneho ocenenia za pozoruhodné výsledky.

Cieľom súťaže Dedina roka je preveriť úspešnosť fungovania Programu obnovy dediny na Slovensku, povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy obnovy slovenských dedín európskej úrovni a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti. Hlavnou myšlienkou je zachovanie tváre a duše dediny. "V našom kraji máme 666 obcí – najviac spomedzi všetkých samosprávnych krajov. Verím, že naše obce dokážu ponúknuť aj kvalitu a v tomto ročníku budú opäť úspešné. Bardejov získal ocenenie Mesto Slovenska, bol by som rád, keby sme mali aj Dedinu roka", skonštatoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.

Doteraz najúspešnejšou dedinou z Prešovského kraja bola obec Liptovská Teplička (okres Poprad), ktorá sa stala Dedinou roka 2007. V roku 2011 obsadila v súťaži 3. miesto obec Hervartov (okres Bardejov). V Prešovskom kraji ďalšie ocenenia získala v roku 2011 obec Miklušovce (okres Prešov) Za príkladné a kreatívne formy spolupráce všetkých generácií. Ďalšie ocenenia sú staršieho dáta – z roku 2007. V tom roku až dvakrát bodovala obec Štrba (okres Poprad). V kategórii Dedina ako hospodár získala ocenenie Za dlhodobý a vyvážený hospodársky rast obce a v kategórii Dedina ako hostiteľ ocenenie Za celoročnú komplexnú ponuku služieb v oblasti cestovného ruchu v atraktívnom prírodnom prostredí. V roku 2007 boli úspešné ešte dve obce z Prešovského kraja: v kategórii Dedina ako klenotnica obec Raslavice (okres Bardejov) získala ocenenie Za uchovávanie a prezentáciu autentického folklóru a obci Spišský Hrhov (okres Levoča) bolo udelené mimoriadne ocenenie Za netradičné a originálne prístupy smerujúce k všestrannému rozvoju a zviditeľňovaniu obce.

Súťaž vyhlasujú Slovenská agentúra životného prostredia spolu s Ministerstvom životného prostredia, so Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska.

Podrobnejšie informácie o súťaži, vrátane podmienok a pravidiel súťaže, termínov a prihlášky obce do súťaže Dedina roka 2013 sú zverejnené na oficiálnej webovej stránke Programu obnovy dediny www.obnovadediny.sk. Impulz na prihlásenie do súťaže môže dať obci ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska. Uzávierka prihlášok je 30. 4. 2013. Internetové hlasovanie o „naj“ obec bude prebiehať od 6. mája do 31. augusta 2013 na webovej stránke www.e-obce.sk.

 
2.4.2013 | Autor: Veronika Fitzeková | Samospráva | čítané: 1136 krát