Streda, 15. júl 2020
Meniny má Henrich | zajtra Drahomír

Meteostanice pomôžu zvýšiť bezpečnosť na cestách v pohraničí

Zvýšenie bezpečnosti a lepší monitoring komunikácií v slovensko-poľskom pohraničí najmä v zimných mesiacoch očakáva Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) od inštalovania meteostaníc.

V rámci programu cezhraničnej spolupráce začala SÚC PSK realizovať projekt Monitoring klimatických podmienok v slovensko–poľskom pohraničí. Celkový rozpočet projektu na Slovensku dosahuje 40.400 eur, pričom financovanie z eurofondov predstavuje takmer 34.500 eur. Rozpočet poľského partnera je vo výške takmer 50.000 eur.

Projekt má zvýšiť dopravnú bezpečnosť a monitorovať stav povrchu vozovky a klimatických podmienok v tejto oblasti. Prakticky to znamená, že na území Prešovského kraja bude nainštalovaných osem meteorologických staníc v obciach Becherov, Kurov, Nižná Polianka, Kurima, Mihaľov, Kobyly, Obručné a Smilno“, konkretizuje riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák. Dodal, že poľský partner, Powiat Gorlice, bude v rovnakom časovom období realizovať spoločné aktivity.

Podľa Kozáka vďaka meteorologickým staniciam nainštalovaným na slovenskej a poľskej strane budú môcť cestári zbierať a vyhodnocovať údaje ako teplota ovzdušia, teplota povrchu vozovky, smer a sila vetra, množstvo zrážok a sneženia či viditeľnosť.

Všetky tieto údaje budú na slovenskej strane napojené na dopravný dispečing a na poľskej strane na políciu a dispečerské stredisko v Gorliciach. Po vyhodnotení meteorologických údajov dôjde k operatívnejšiemu riadeniu hlavne pri zimnej údržbe ciest“, spresnil riaditeľ.

Doplnil, že meteorologické stanice budú zároveň na informačných paneloch ponúkať údaje pre všetkých vodičov, turistov a návštevníkov tohto prihraničného regiónu, ktorí budú prechádzať v ich blízkosti.

Kozák pripomenul, že partneri projektu vytvoria tiež webovú stránku, ktorá bude informovať o meteorologických údajoch v prihraničnom regióne. Kamery budú vysielať obraz o momentálnej situácii v mieste inštalácie meteorologickej stanice na oboch stranách hranice.

Naším prvoradým cieľom je vytvoriť predpoklady pre zníženie nehodovosti na cestách II. a III. triedy a zvýšiť bezpečnosť pre vodičov a cykloturistov”, uzavrel riaditeľ SÚC PSK.

Spomínaný mikroprojekt je podporený v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013 a jeho realizácia sa rozbieha v týchto dňoch.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.