Piatok, 15. november 2019
Meniny má Leopold | zajtra Agnesa

Jedinečné zariadenie pre parkovanie bicyklov v našom meste

V týchto dňoch sa vo vstupných priestoroch niekoľkých blokov na Sídlisku III a Sekčov objavujú plagátiky informujúce o tom, že obyvatelia troch zo šiestich vytypovaných lokalít na území mesta Prešov budú mať možnosť ako prví na Slovensku, vyskúšať si možnosť parkovania bicyklov v uzamykateľných parkovacích boxoch pre 6 až 12 bicyklov priamo pred blokom, bez nutnosti „ťahať“ sa s bicyklom do pivnice alebo na balkón.

vizualizácia (meetbike)
vizualizácia (meetbike)

Ide o jednu z aktivít projektu Central MeetBike, v rámci ktorého má mesto Prešov ako jeden z partnerov medzinárodného projektu, do februára 2014 zrealizovať na území mesta jednoduchú, identickú a estetickú formu parkovacích zariadení pre bicykle, ktorým by sa umožnilo ich bezpečné a pohodlné parkovanie na miestach, kam na bicykloch Prešovčania dochádzajú, ako aj na sídliskách, kde užívatelia bicyklov bývajú.

Na prešovských sídliskách budú umiestnené tri parkovacie boxy. Odborná komisia zložená z odborníkov na dopravu z MsÚ, členov projektového tímu a spracovateľa návrhu prvkov statickej cyklistickej dopravy v meste Prešov vytypovala lokality na Sídlisku III, na uliciach Matice Slovenskej, Mukačevskej a Antona Prídavku. Na Sekčove ide o návrh osadenia týchto jedinečných zariadení na uliciach Šrobárova a v dvoch častiach ulice arm.gen. L. Svobodu. Vo vytypovaných vchodoch sa v týchto dňoch objavili informačné plagátiky s výzvou pre ich obyvateľov, aby vyjadrili svoj názor na webovej stránke projektu.

Jeden parkovací box zaberie plochu približne 15m2 a je vhodný pre umiestnenie 6 až 12 bicyklov v priestore pre každodenné dlhodobé (8 a viac hod.) parkovanie bicyklov. Ide o náhradu miestnosti pre bicykle alebo pivnice zvyčajne umiestnenej v suteréne so zložitým prístupom k bicyklu, čo obmedzuje užívateľa v každodennom použití bicykla. Užívatelia boxov budú mať vlastný kľúč, ktorým si odomknú vstupné posuvné dvere a umiestnia bicykel na svoje miesto a uzamknú k stojanu pre bicykle. Boxy budú zhotovené z kvalitných a pevných materiálov s dlhodobou životnosťou a minimálnou údržbou. Pri návrhu sa myslelo aj na povrchovú „antispray“ úpravu a bočné steny vyrobené z bezpečnostného skla prípadne perforovaného plechu. Bočné steny budú s nalepenou fóliou z interiéru boxu s motívom bicykla s reflexnými prvkami, aby pri nasvietení boxu v noci bol ľahko viditeľný. Osvetlenie bude zabezpečovať solárne svietidlo v interiéri s automatickým zapínaním pri vstupe do boxu. Všetky tieto konštrukčné prvky zvyšujú bezpečnosť a ochranu umiestnených bicyklov. Súčasťou posuvných dverí bude aj infotabuľa s aktuálnou mapou cyklotrás v meste, nápisom s názvom cyklozariadenia a priestorom pre reklamu, z ktorej bude spolufinancovaná údržba zariadenia.

V samotnom meste boli zatiaľ vytipované tri lokality pre umiestnenie parkovacích prístreškov, ktoré by mali byť umiestnené v priestoroch autobusovej a vlakovej stanice, v blízkosti centra mesta na ul. Jarkovej pred budovou MsÚ a na ul. 17.novembra pred Prešovskou univerzitou. Definitívne priestory osadenia týchto prístreškov sú v súčasnosti predmetom rokovaní zainteresovaných subjektov.

Dôvodom prečo sa mesto Prešov rozhodlo pre túto aktivitu je fakt, že umiestnenie takýchto zariadení v meste je jedným z predpokladov na výrazné zvýšenie cyklomobility obyvateľstva. Viac bicyklov a viac cyklistov znamená zlepšenie kvality života pre obyvateľov mesta s pozitívnou perspektívou do budúcnosti, v oblasti ekológie znížením emisií z dopravy a znížením potreby parkovacích plôch, v oblasti efektivity dopravy je bicykel pri cestách do 3 až 5 km v mestskom prostredí časovo výhodnejším druhom dopravy ako doprava motorová, v oblasti zlepšovania zdravotného stavu obyvateľov mesta je každodenný pohyb na bicykle prevenciou srdcovocievnych chorôb a chorôb súvisiacich s nadváhou a obezitou. V neposlednom rade je podpora cyklistickej dopravy súčasťou výchovy a vzdelávania k zdravému a ekologickému životnému štýlu prispievajúcemu k pocitom radosti z pohybu.

Obyvatelia mesta majú možnosť vyjadriť svoj názor na možnosť umiestnenia uzamykateľného boxu na bicykle pri ich bloku vo fóre na http://meetbike.presov.sk/cyklostojany.
Svoj názor môžu obyvatelia umiestniť aj v info schránke projektu v Kancelárii prvého kontaktu, Jarková 26.

Za Váš názor Vám vopred ďakujeme.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Festival Pocity Film 2019 ocenil Zrnkom soli snímku Pura Vida aj režiséra Marka Škopa
10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa konal v multiplexe Cinemax, v kine Scala a v klube Stromoradie.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.