Streda, 15. júl 2020
Meniny má Henrich | zajtra Drahomír

Stredné školy v Prešovskom kraji možno čaká prepúšťanie zamestnancov

Do stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) nastúpilo na začiatku septembra o 2451 žiakov menej ako v minulom školskom roku. Celkovo je dnes počet žiakov na týchto stredných školách 28.877.

(ilustračné foto: TASR)
(ilustračné foto: TASR)

Ako dnes povedal vedúci odboru školstva PSK Karol Lacko, vzhľadom na pokles žiakov očakávajú v najbližšom období hlásenia od riaditeľov škôl o plánovanom počte prepustených zamestnancov. Najviac sa to podľa Lacka dotkne gymnázií a obchodných akadémií. Celkovo je v školských zariadeniach PSK momentálne zamestnaných 2864 pedagogických a odborných zamestnancov a 1115 nepedagogických zamestnancov. To, koľko z nich bude musieť pre pokles žiakov školy opustiť, Lacko zatiaľ nevedel povedať.

Tiež poznamenal, že aj napriek tomu je najväčší záujem žiakov v Prešovskom kraji o gymnáziá, a na druhé miesto sa tento rok dostali zdravotnícke školy. Veľký úspech majú aj stredné školy so zameraním na elektrotechniku a informačné technológie. Najmenší záujem je o poľnohospodárske, stavebné, odevné, chemické a potravinárske odbory. Výsledkom toho je podľa neho fakt, že v školách i na trhu práce teraz chýbajú elektrikári, vodári, murári, kominári, podlahári a podobne.

O profesie, ktoré medzi majoritou nie sú veľmi obľúbené, majú záujem rómski žiaci v alokovaných pracoviskách stredných škôl v Jarovniciach a Varhaňovciach. Na odbor mechanizátor lesnej výroby podľa Lacka nastúpilo tento rok v Jarovniciach 16 prvákov a spolu v tomto odbore študuje 47 žiakov. Rovnaký záujem je aj o odbor lesná výroba, kde majú od začiatku septembra 17 prvákov. Na Strednej odbornej škole v Lipanoch, na jej elokovanom pracovisku v Jarovniciach študujú najmä dievčatá v odbore výroba konfekcie. Do prvého ročníka na tento odbor nastúpilo 13 žiačok. Na tom istom odbore vo Varhaňovciach majú 15 prváčok a 2 prvákov. Veľký záujem je v Jarovniciach aj o odbor čalúnnik, ktorý tu otvorila prešovská Stredná priemyselná škola. Do prvého ročníka nastúpilo až 33 žiakov, ktorí chcú byť čalúnnikmi, no v odbore stolár prvákov tento rok nemajú.

Lacko ďalej uviedol, že štyri školy v pôsobnosti PSK zrušili niektoré odbory, o ktoré nebol záujem. Hotelová akadémia v Prešove zrušila odbor verejná správa a cestovný ruch, Pedagogická a sociálna akadémia v Prešove zrušila odbor vychovávateľstvo. Rovnako v Stredná umelecká škola v Kežmarku zrušila tvorbu a vzorovanie bižutérie a grafickú úpravu tlačív. Najviac odborov zatvorili tento rok na Obchodnej akadémií v Starej Ľubovni, kde v tomto školskom roku žiaci už nemôžu študovať na škole podnikania, tiež zrušili cestovný ruch a odbor služby v cestovnom ruchu.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.