Nedeľa, 17. február 2019
Meniny má Miloslava | zajtra Jaromír

Stála expozícia Šarišskej galérie v Prešove

Ikony 16. – 18. storočia a drevorezby 15. – 19. storočia

Počas svojho 55 ročného pôsobenia v regióne Šarišská galéria v Prešove zozbierala na základe odborného výskumu, prostredníctvom nákupov, dedikácií a prevodov výtvarné diela, ktoré spravuje a ochraňuje vo svojom zbierkovom fonde.

Spomedzi 4264 malieb, kresieb, grafík, plastík a úžitkového umenia sa vyčleňujú (okrem vzácnych solitérov a súborov diel významných autorov 19.storočia – Jána Rombauera, Jozefa Miklošíka, Júliusa Bencúra, Ladislava Medňanského, Maxa Kurtha a mn. iných autorov 20. storočia – M. Jordána, E. Rákošiho, J. Jakobyho, A. Jasuscha, J. Bendíka...)najmä diela mimoriadnej umelecko-historickej kvality neznámych tvorcov či umelecko-remeselných dielní, v podobe kolekcie ikon severokarpatskej proveniencie datovaných od 16. po 18.storočie a súboru drevorezieb od konca 15. až po 19.storočie.

Väčšinu ikon získala galéria ešte koncom 50 tych rokov prostredníctvom tzv. záchranných akcií. Prežili vďaka uvedomelosti a zberateľskej zanietenosti galerijných predchodcov, kolegov, ktorí inštitúciu zakladali ako jednu z najstarších na Slovensku (svojím zameraním je to múzeum umenia s krajskou pôsobnosťou), a ktorí pritom vynakladali veľké úsilie na vyhľadávanie a zachovanie sakrálneho umenia v oblasti svojho pôsobenia.

Keďže ŠG je centrom oblasti, v ktorom sa na Slovensku v najväčšej miere vyskytujú ikonopisné pamiatky, z toho dôvodu jej vyplýva povinnosť venovať zvýšenú pozornosť práve týmto artefaktom a jej akvizičná politika je dlhodobo zameraná práve týmto smerom. Napriek tomu, že väčšina ikon bola poškodená a zdevastovaná ( 3 z nich zreštauroval Mikuláš Jordán), boli dlhodobo uchovávané v galerijnom depozitári. Najvzácnejšia z nich - ikona Sv. Michala archanjela zo 16.storočia bola zadaná na zreštaurovanie VŠVU v Bratislave (Alena Kubová) a následne vyinštalovaná v stálej expozícii SNG v Bratislave, kde pretrvávala od roku 1979 až do roku 1992. V rokoch 1992 -1993 boli postupne zadané na reštaurovanie aj ostatné 3 ikony (akad.mal. Jaroslav Rešovský) – Hodigitria zo 16. storočia, Pieta z polovice 18.storočia a Sv. Mikuláš-biskup z 18.storočia.

Cielený program obnovy starého umenia v zbierkach ŠG mal ambíciu pripraviť najhodnotnejšie diela na ich prezentovanie verejnosti v priestoroch budovy na Hlavnej 49, ktorá však doteraz nie je zrekonštruovaná. Preto počas dlhých 20 rokov každoročne predstavovala galéria svoje zbierky v “náhradnej” expozícii v troj až 6 mesačných intervaloch, nahrádzajúcich tak absentujúcu stálu expozíciu. Doteraz, pri nedostatku výstavných priestorov (a nepostačujúcich priestoroch na odborné spravovanie galerijných fondov všeobecne) je tento stav rovnaký.

Získaním unikátnych drevorezieb od súkromného zberateľa, významného prešovského akad.sochára Dušana Pončáka v roku 1993 (iba dielo Metercia bola zakúpené z grantu ŠFK Pro Slovakia, ďalších 51 majiteľ galérii daroval) sa počet vzácnych kusov starého umenia rozšíril do tej miery, že v tom istom roku vznikla stála expozícia v priestoroch na Hlavnej 51 pod názvom Ikony 16.– 18. storočia a Drevorezby 15.– 19. storočia v zbierkach ŠG v Prešove. Trvala 2 roky a navštívilo ju 25 300 návštevníkov. ŠG získala za túto zbierku Cenu časopisu Pamiatky a múzeá za akvizíciu roka 1993. Hneď nato, v roku 1996, bola kolekcia reinštalovaná pod názvom Umenie 15. – 19. storočia zo zbierok ŠG pri príležitosti vydania rovnomennej publikácie k 40.výročiu založenia galérie. Každoročne, počas letnej sezóny bola zbierka vzácnych drevorezieb nanovo vybraná z depozitáru a s rôznymi obmenami (s historickým portrétom, s maľbou 19.storočia ...) prezentovaná ako náhradná stála expozícia. V roku 1998 putovala na letné obdobie do výstavných priestorov GMB v Bratislave, kde získala veľký obdiv návštevníkov, ale aj nefalšovaný údiv odborníkov- galeristov a výtvarníkov.

Počas nasledujúcich rokov sa minimálne 15 diel kolekcie objavovalo v rôznych tematických výberoch, zameraných na prezentovanie klenotov v zbierkach ŠG, pod názvami 100 kusov z depozitára (2003), Oplatí sa vidieť... (2005), dokonca v roku 2003 bolo vybraných z našej zbierky drevorezieb niekoľko kusov k výstave SNG Ex voto.

V roku 2006 sa vedeniu galérie podarilo získať grant 2 mil. Sk na projekt akvizície druhej časti drevenej plastiky zo súkromnej zbierky toho istého majiteľa. Z grantového systému MK SR bolo zakúpených 82 drevorezieb, ikon a sakrálnych obrazov, vznikla tak ucelená zostava 132 kusov v hodnote viac ako 6 mil. Sk, z ktorej bolo už v nasledujúcom roku – po jej odbornom spracovaní - digitalizácii, katalogizácii, konzervovaní, príprave obalovej techniky, fotodokumentácii... vybraných 33 obzvlášť vzácnych diel a vyvezených na 2 mesačnú prezentáciu v Muzeu Okregowom do Nowého Saczu v Poľsku. Koncom roka 2007 bola k 50. výročiu založenia galérie s prispením grantového systému MK SR vydaná publikácia Zbierka drevenej plastiky 15. – 19. storočia ako IV.zväzok edície Zbierky ŠG a celá kolekcia drevenej plastiky bola znova vyinštalovaná vo všetkých priestoroch na Hlavnej 51. Počas 4 mesiacov jej trvania ju zhliadlo viac ako 2000 návštevníkov, koncom roka 2008 ju mali možnosť vidieť Košičania vo Východoslovenskej galérii. Výber zo zbierky putoval znova do zahraničia v roku 2009 - do Múzea remesiel v Krosne (Poľsko) a na prelome rokov 2010- 2011 bola drevená plastika za účasti vládnych a kultúrnych činiteľov prezentovaná na pôde Veľvyslanectva SR pri Sv. stolici vo Vatikáne (Taliansko).

Akad. sochár Dušan Pončák zbieral historické artefakty od svojich študentských čias.
Ku každému z nich má citový vzťah, o každom vie rozprávať príbeh... So zanietenosťou jemu vlastnou sa o nich staral, tie najvzácnejšie kusy Madonu s Ježiškom z Okruhu majstra Pavla a Sv. Annu Samotretiu nechal na vlastné náklady zreštaurovať u akad. mal. Márie Spoločníkovej, niektoré ďalšie u Jara Rešovského, a iných jeho kolegov - reštaurátorov. Jeho prianím je, aby nádhera pocitov a estetika minulých pokolení vyrezaná v stáročnom dreve, ostala zachovaná pre ďalšie generácie a aby sa z nej tešilo čo najviac ľudí.

V tomto roku ubehlo 20 rokov od podpísania kúpnej a darovacej zmluvy prvej akvizície drevorezieb s jej pôvodným majiteľom Dušanom Pončákom. Je preto symbolickým počinom, že Šarišská galéria práve v tomto roku získala vďaka grantu MK SR do svojich zbierok novú vzácnu ikonu Sv. Ján Krstiteľ severokarpatskej proveniencie z 2.tretiny 17.storočia, podobnú ikonu Sv. Demeter získala do deponácie na obdobie trvania stálej expozície, a tiež, ďalší zo sakrálnych oltárnych obrazov Sv. Michal archanjel s drakom zo začiatku 19.storočia, na ktorom sa dá demonštrovať prirodzený vývoj oltárneho obrazu a kontinuálny prechod od byzantskej tradície k ranobarokovej kresťanskej tradícii.

ŠG včlenila tri nové diela do stálej expozície k súboru Madon, Krista, Sv. Mikuláša, rozšírila tak jej záber o postavy svätcov, ktorých doteraz neeviduje. Ikony a obrazy sú skvostami, ktoré doplnia trojrozmernú expozíciu drevorezieb o plošný rozmer .
Šarišská galéria tak ponúka návštevníkom symfóniu duchovnosti, mysterióznosti, poetiky a vznešenosti v kontinuite s poctivým remeslom a genialitou talentu predošlých generácií, v historickej postupnosti storočí, na obdobie dvoch rokov, od 19. septembra.

Redakciu informovala M. Rešovská.

Otvaracie hodiny výstavy http://pis.sk/podujatie/3276/kosicka_moderna_zo_zbierok_sg_v_presove.html

Mohlo by Vás zaujímať
Heľenine Oči šokujú videoklipom k skladbe Agent SIS
Heľenine Oči opäť dráždia. Zverejnili videoklip, v ktorom poukazujú na praktiky z minulosti, ktoré sú v našej krajine tak zakorenené, že sú často využívané i v súčasnosti. Na škandalózne informácie, ktoré sa vyplavujú na povrch i v týchto dňoch, prešovské zoskupenie zareagovalo po svojom.
Kryptopodvod zneužil identitu hudobníka a spisovateľa Branislava Jobusa. Ten už podal trestné oznámenie.
Minulý týždeň sa na facebooku začali objavovať odkazy na článok o tom, ako hudobník a spisovateľ Braňo Jobus zbohatol na kryptomene Bitcoin.
Jedlo pre ľudí v núdzi
Chladné počasie je náročné pre každého, zvlášť pre deti, ktorých rodiny sú v núdzi. Mesto Prešov zareagovalo a poskytuje im bezplatne teplé jedlo.
Chris Ellys prináša debutový singel Army Of Infinity, v ktorom „zmešká vlak svojho života“.
Talentovaný slovenský spevák zverejnil svoj debutový singel Army Of Infinity inšpirovaný známym muzikálom Vlasy od Miloša Formana z roka 1979. Spevák v klipe poukazuje hlavne na krehkosť unáhlených rozhodnutí.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj celoročne obývateľná chata Drienica, okr. Sabinov

Chata je celoročne obývateľná, po kompletnej rekonštrukcii. Celé okolie je upravené, za chatou - kamenný oporný múr. Pozemok vo vlastníctve urbariátu. Úžitková plocha 85 m2 + 2 x terasa 20 m2 + prístrešok na 2 autá. Chata je kompletne zariadená.

0907030623 | | cena: 63.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 4+1, novostavba,174 m2, Renčišov, okr. Sabinov

Rodinný dom, novostavba, Renčišov, okr. Sabinov, úžitková plocha 174 m2, pozemok 896 m2, za domom sa nachádza pivnica, stodola, zastrešené sedenie. Dom je dvojpodlažný, 4 izby.

0907030623 | | cena: 106.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch. Základy domu - kameň, zmiešaný stavebný materiál. Úžitková plocha cca 200 m2, Dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.