Utorok, 14. júl 2020
Meniny má Kamil | zajtra Henrich

PSK by mal budúci rok hospodáriť s 3,7-miliónovým schodkom

Poslanci Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) dnes schválili návrh rozpočtu na rok 2014. V budúcom roku rátajú s príjmami vo výške 156,3 milióna eur a výdavkami 160 miliónov. Kraj by mal hospodáriť so schodkom v rozpočte vo výške 3,7 milióna eur.

Ako povedala vedúca odboru financií PSK Mária Holíková, tento schodok vychádza iba z jednoduchého rozdielu z príjmov a výdavkov. „Časť schodku nám tvoria prostriedky z rezervného fondu, teda zdroje z minulých rokov. Vieme, že v roku 2013 pri konsolidácii verejných zdrojov dosiahneme prebytok 11 miliónov eur. V budúcom roku tieto prostriedky plánujeme využiť v objeme zhruba 6,7 milióna eur. To tiež vytvára schodok, no finančnými operáciami sa ten vyrovná na nulu a bilancia príjmov a výdavkov je potom nulová“, vysvetlila Holíková.

Rozpočet na rok 2014 podľa jej slov obsahuje aj princíp solidárnosti kraja pri znižovaní verejného dlhu, ktorý je od roku 2012 premietnutý v zníženom podiele na dani z príjmov fyzických osôb z 23,5 percenta na 21,9 percenta. Pre Prešovský kraj to znamená päť miliónov eur mínus. Aj v roku 2014 plánuje kraj podľa Holíkovej hospodáriť šetrne, no situácia im nedovolí pristúpiť k memorandu, lebo to predstavovalo navyše mínus 5,6 milióna eur v rámci výdavkov. Táto konsolidácia znamená pre kraj zvýšenú tvorbu záväzkov, no v roku 2013 sa im darí vyrovnávať všetky záväzky v lehote splatnosti a tento kredit najlepšie hospodáriaceho kraja si chcú ďalej udržať.

Príjmy rozpočtu na rok 2014 sú v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2013 o 2,7 milióna vyššie. Výdavky na budúci rok sú navrhované o takmer 13,3 milióna eur vyššie ako v minulom roku.

Najvýraznejší navýšenie výdavkov predpokladá kraj podľa Holíkovej v oblasti cestnej dopravy, a to z dôvodu, že dopravcom v prímestskej doprave vyplatia skutočné dosiahnuté straty spôsobené dopravou vo verejnom záujme. Na činnosť úradu by mali v budúcom roku minúť 6,55 milióna eur a v kapitálových výdavkoch v tejto kapitole vyčlenili 412.000 eur na elektronizáciu služieb PSK. Na kultúrne zariadenia vyčlenil kraj 8,2 milióna eur. Pre zabezpečenie financovania školstva je navrhovaný rozpočet v oblasti výdavkov vo výške 68,9 milióna eur. Na sociálnu oblasť PSK v budúcom roku minie takmer 24,9 milióna eur.

V oblasti príjmov počíta krajská samospráva s daňovými príjmami vo výške 82,2 milióna eur, čo je o 1,3 milióna viac ako v minulom roku. Nedaňové príjmy v objeme takmer šesť miliónov eur predstavujú len 3,82 percenta celkových príjmov.

Za návrh rozpočtu hlasovalo 47 prítomných poslancov, šiesti sa zdržali hlasovania.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.