Sobota, 11. júl 2020
Meniny má Milota | zajtra Nina

A. Korba: Prešovský kraj má veľa nevyriešených problémov

Anton Korba, 58-ročný manažér z obce Pavlovce v okrese Vranov nad Topľou, je nezávislým kandidátom na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pred nadchádzajúcimi voľbami do Vyšších územných celkov (VÚC).

Anton Korba (foto: TASR)
Anton Korba (foto: TASR)

Na pozíciu predsedu PSK sa bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SNS rozhodol kandidovať pre množstvo nevyriešených problémov, ktoré podľa jeho názoru trápia obyvateľov Prešovského kraja. Rozhovor s A. Korbom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov VÚC.

Skúste na začiatok nášho rozhovoru zhrnúť v stručnosti vašu doterajšiu politickú a pracovnú prax.
Mám 58 rokov, vyštudoval som Vysokú vojenskú školu pozemného vojska generála Ludvíka Svobodu vo Vyškove na Morave, smer veliteľsko – organizátorský. Po ukončení môjho záväzku voči armáde som vyštudoval na Vysokej poľnohospodárskej škole v Brne, odbor špeciálna zootechnika. Spolu s bratom sme v roku 1989 na JRD Hanušovce nad Topľou pomohli rozbehnúť chov kožušinových zvierat. Po päťročnej praxi na farme kožušinových zvierat som v roku 1993 začal spolu s bratom podnikať. V rokoch 2006 – 2010 som vykonával mandát poslanca Národnej rady SR za stranu SNS a taktiež som zastával funkciu predsedu Osobitného výboru na kontrolu národného bezpečnostného úradu. Dnes pracujem v manželkinej firme ako manažér.

Ste nezávislý kandidát na post predsedu PSK, zaujímalo by ma však, aké je vaše politické zmýšľanie, orientácia, aké hodnoty v politike vyznávate?

Moje politické zmýšľanie aj po rokoch vystihujú fotografie z novembrových dní v roku 1989, keď som spolu s mojím bratom pri soche sv. Václava v Prahe tri dni a tri noci s plným nasadením bojoval za našu demokraciu. Tolerujem a podporujem dobré programy strán, ktoré sú v parlamente.

Za odborníka v akej oblasti sa považujete?
Myslím si, že ma veľmi napĺňa organizačná a riadiaca práca.

Aké sú vaše priority, ktorými chcete osloviť pred voľbami voličov v regióne a na základe čoho ste sa rozhodli kandidovať na predsedu VÚC?
Mojou prioritou pred voľbami je, že voličov nechcem oslovovať len z bilboardov a plagátov, ale chcem sa s nimi stretnúť osobne a porozprávať sa s nimi o ich očakávaniach a problémoch. Svoju kampaň chcem viesť od srdca a využiť pri nej svoje talenty. Na stoličke predsedu PSK by mal podľa môjho názoru sedieť človek, ktorý vie pomôcť zarobiť peniaze pre kraj, ale ich aj gazdovsky šetriť a správne rozdeľovať. Pôsobenie poslanca Národnej rady SR, keď som spolupracoval so starostami, mi začalo ukazovať problémy v mojom regióne. Najviac ma trápili stretnutia s mladými ľuďmi, ktorí sa nevedeli zamestnať. S problémami prichádzali aj podnikatelia, ktorí si nevedeli veľakrát poradiť. Vtedy som videl, koľko veľa nevyriešených problémov má kraj, a to ma podnietilo uvažovať o kandidatúre.

Blíži sa nové programové obdobie pre čerpanie eurofondov. Aké projekty by mali podľa vášho názoru prioritne financovať eurofondy na území Prešovského kraja v rokoch 2014 až 2020?
Podľa môjho názoru veľkú pozornosť treba venovať podpore turizmu, ale turizmus bez kvalitných ciest je len snom. Preto práve tu treba čerpať peniaze z eurofondov. Ďalšia veľmi zanedbaná oblasť je starostlivosť o seniorov v domoch dôchodcov, ktorých je nedostatok. Aj pre túto oblasť by som hľadal peniaze z eurofondov. Ďalšie v poradí by boli školy a obnova kultúrnych pamiatok.

Počas vašej predvolebnej kampane sa so svojimi potenciálnymi voličmi v obciach a mestách Prešovského kraja stretávate oblečený vo vojenskej uniforme, prečo?
Kampaň v uniforme si robím preto, lebo je pre mňa česť stretnúť sa s ľuďmi celého kraja, ktorých prosím o hlas. Moja uniforma je pre mňa symbolom poriadku a disciplíny. A tak, ako som v nej čestne slúžil svojej vlasti, kde som celých desať rokov pracoval ako veliteľ a vychovával mladých vojakov, tak chcem čestne slúžiť aj občanom kraja.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.