Utorok, 09. august 2022
Meniny má Ľubomíra | zajtra Vavrinec

Š. Straka: Mojou prioritou je riešenie nezamestnanosti

Štefan Straka (53) je kandidátom Komunistickej strany Slovenska na predsedu a poslanca Prešovského samosprávneho kraja (PSK).

Štefan Straka
Štefan Straka

Už druhé funkčné obdobie za sebou je starostom obce Čierne nad Topľou vo Vranovskom okrese. V prípade zvolenia za predsedu PSK by sa chcel prioritne zamerať na riešenie nezamestnanosti v prešovskom regióne. Rozhovor so Štefanom Strakom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov vyšších územných celkov (VÚC).

Ste jeden z mála komunálnych politikov, ktorí zostali dodnes verní komunistickej strane, prečo?
Môj otec bol frontový vojak, člen komunistickej strany, celý život som hrdý na jeho pôsobenie počas vojny aj na to, čo v živote dokázal. Z úcty k nemu som pred mnohými rokmi vstúpil do strany aj ja. Mám niekoľko štátnych vyznamenaní za politickú, ale aj športovú činnosť z čias bývalého Československa. Som hrdý na tú dobu a v tejto súvislosti som zostal až dodnes verný komunistickej strane. Keď bola pri moci táto strana, nebolo na Slovensku chudoby, nebolo nezamestnaných, nepoznali sme bezdomovcov, nebola taká kriminalita, drogy, násilie, brutalita, nebolo rozdielov medzi žiakmi v školách, ľuďmi v zamestnaní. Každý bol zabezpečený, každý mal obživu, každý dostal výplatu načas.

Za odborníka v akej oblasti sa považujete?
Ja som elektrotechnik, podstatnú časť môjho života som sa živil touto profesiou, najprv ako zamestnanec, neskôr ako súkromný podnikateľ. Som revízny technik na elektroinštalácie bez obmedzenia napätia. V posledných rokoch som získal dostatok skúseností aj pri vedení samosprávy. Budujem obec už druhé volebné obdobie s celkom dobrými výsledkami. Obec má chodníky, vodovod, nový územný plán, zrekonštruovaný kultúrny dom, zrekonštruovaný objekt základnej školy, multifunkčné ihrisko, fotovoltaickú elektráreň...všetko sú to projekty za vyše osem miliónov eur.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať a aké sú vaše priority, na ktorých chcete pracovať v prípade zvolenia za predsedu PSK?
Kandidujem, pretože sa tu naskytuje možnosť ovplyvňovať politiku kraja. Moju kandidatúru navrhli a schválili delegáti Komunistickej strany Slovenska počas krajskej konferencie, ktorá sa konala 7. septembra 2013 v Prešove. Kandidatúru som prijal aj ako stranícku úlohu. Mojou prioritou je v prvom rade riešenie nezamestnanosti. Ak bude práca, zveľadí sa všetko okolo nás, celý kraj získa nový šat. Treba sa držať príslovia Bez práce nie sú koláče.

Ako chcete z pozície predsedu VÚC ovplyvňovať zamestnanosť na území Prešovského kraja?
Poviem to takto. Koľko tu máme nezamestnaných ľudí zo sociálne slabších vrstiev? Keď naši predkovia dokázali lopatami a krompáčmi vybudovať železnicu na trati medzi Prešovom a Strážskym, postavili železničné viadukty, ktoré patria k najväčším v Európe, aj dnes by mali nezamestnaní zobrať krompáče a lopaty do ruky, nedávať im nič zadarmo, nech sa tiež podieľajú na budovaní kraja. Ak nedokážeme vybudovať diaľnicu s mechanizmami zo západu na východ, tak ju začnime budovať z východu na západ. A hneď prepojíme medzi sebou susedné štáty Ukrajinu, Poľsko a Maďarsko. Ďalším problémom je, že u nás už neexistuje potravinová základňa. Nie sme si sebestační v potravinách. Je potrebné oživiť a dotovať družstvá, umiestniť tam dlhodobo nezamestnaných, nech niečo robia. A z tých dotácií poskytnúť financie na výplaty, prípadne teplú stravu pre nich. Roboty v tomto kraji je dosť, či na poli, v obciach, v ich chotároch, pri cestách, rigoloch, kanáloch a tak ďalej. Vrátim sa k poľnohospodárstvu, kedysi úrodnú pôdu meníme na lúky a pasienky a Európska únia nám to dotuje. To je podľa mňa choré. Poľnohospodárstvo nám kedysi závidel celý západ. Je smutné, že to, čo bolo dobré, sme nezachovali a pustili sme sa iným smerom. Rómsky problém naberá na obrátkach, mám pocit, že sa pred ním zatvárajú oči. Máme tu mladú generáciu mladých ľudí, ktorá nikdy nerobila. Treba ich zamestnať, tak ako sa píše aj v biblii: "V potu tváre budeš dorábať chlieb svoj". V tejto súvislosti sú, samozrejme, potrebné systémové zmeny vo vedení krajiny. Myslím si, že vyšší územný celok by mal mať väčší vplyv na politiku štátu, pretože s akými ťažkosťami bojuje štát, s takými bojuje aj kraj, s takými bojuje aj okres, s takými bojuje aj obec. Príkladom je spomínaná nezamestnanosť.

Blíži sa nové programovacie obdobie pre čerpanie eurofondov. Čo by mali podľa vás eurofondy v rokoch 2014 až 2020 na území Prešovského kraja prioritne financovať? Ako ste v tejto súvislosti spokojný s úrovňou stredného školstva na území Prešovského kraja?
Poviem vám príklad z tohto kraja. Poznám starších dôchodcov, ktorým nemá kto navariť, podať vodu, pomôcť im s hygienou, ich syn s manželkou idú do Rakúska, kde sa starajú paradoxne o tamojších dôchodcov. Chýba nám tu dostatok sociálnych zariadení, ktoré by sa starali o prestárlych či imobilných ľudí. Za socializmu ich nahrádzali generačné domy, rodiny bývali pokope. V súčasnosti prevládajú v spoločnosti staršie ročníky a pre nedostatok práce ich potomstvo odchádza za prácou preč. V tejto súvislosti sa nemá kto o seniorov postarať. Z eurofondov by sa malo okrem sociálnych zariadení v budúcnosti financovať aj budovanie kanalizácií. Mrzí ma, že sa pri realizácii projektu Vranov - pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Topľa obišla obec Čierne nad Topľou, v susedstve ktorej táto rieka preteká. Má to vôbec logiku? Kanalizácie ale chýbajú aj na iných miestach v Prešovskom kraji. Ak sa nenaštartuje ich intenzívnejšia výstavba, môžeme si životné prostredie sanovať, ako chceme. Mala by sa podporovať aj výstavba zberných dvorov. Obce zápasia s obrovským množstvom čiernych skládok. Čo sa týka stredných škôl v kraji, nie som spokojný s ich zameraním. Chýbajú nám tu remeselníci, elektrikári, murári, tesári a iné profesie, ktoré by vytvárali služby pre obyvateľstvo. Nemôže byť každý iba počítačový technik. Školy by mali viac zapracovať na práci s mládežou cez voľnočasové aktivity. Pamätám sa na časy, kedy školy súťažili medzi sebou vo viacerých oblastiach, najmä v športe. Dnešní mladí strácajú úctu k svojim rodičom, učiteľom a rešpekt k staršej generácii. Opäť sme pri zamestnanosti. Ak odchádzajú rodičia za prácou do zahraničia, starý rodič tínedžera nevychová, ten je prakticky na "voľnej nohe".

Začal sa boj o voliča. Akým spôsobom sa uchádzate o ich hlasy pred voľbami? Ako prebieha vaša predvolebná kampaň?
Ako sa hovorí, politika je panské huncútstvo. V kapitalistickom zriadení sú voľby o peniazoch. Moja predvolebná kampaň je veľmi skromná.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK