Piatok, 10. apríl 2020
Meniny má Igor | zajtra Július

Obyvatelia Sídliska II. si neprajú navrhovanú rekonštrukciu križovatky Levočská - Obrancov mieru

Včera (7.11.) o 17. hodine sa uskutočnilo zasadnutie Výboru mestskej časti č.2 v priestoroch jedálne na ZŠ Odborárska, kde sa mali možnosť občania dozvedieť informácie týkajúce sa pripravovanej rekonštrukcie križovatky Levočská - Obrancov mieru.

Na zasadnutí boli okrem zástupcov mesta (členovia VMČ č.2: JUDr. René Pucher, Ing. Richard Drutarovský, MUDr. Miroslav Lukáč, hlavný architekt mesta Ing. arch. Vladimír Ligus) aj zástupcovia investora projektu Slovenskej správy ciest (SSC), ktorí prezentovali projekt rekonštrukcie križovatky ciest I/18 Levočská a I/68 Obrancov mieru.

Vzhľadom na to, že prestavba križovatky a jej infraštruktúra značne ovplyvní kvalitu života na Sídlisku II. , obyvatelia tejto lokality s jej rekonštrukciou nesúhlasia a obávajú sa, že úprava križovatky bude lacnejšia náhrada za diaľničný obchvat mesta a za zrušený projekt rýchlostnej cesty R4 v okolí mesta Prešov.

Obyvatelia dotknutých ulíc sa mali možnosť na verejnom zhromaždení na mestskom úrade (30.9.2013) k stavbe vyjadriť, ale účasť občanov vzhľadom na nevhodne zvolený čas tohoto zhromaždenia (o 9:00) a vzhľadom na neinformovanosť o tomto projekte, nebola vysoká. Naopak pri na včerajšom zasadnutí Výboru mestskej časti č. 2 už jedáleň ZŠ Odborárska kapacitne na množstvo prítomných občanov nestačila. Zástupcovia mesta s takou vysokou účasťou nepočítali.

Navrhovanou úpravou križovatky Levočská-Obrancov mieru by sa mal zvýšiť počet jazdných pruhov, čo bude mať za následok aj likvidáciu zelene ktorá po celej dĺžke ulice Obrancov mieru.

Obyvateľom žijúcim v tejto časti mesta sa nepozdáva aj to, že by malo dôjsť aj k zaslepeniu ulíc Urbánkova a Jazdecká. Pôvodne navrhované zaslepenie ulice Fraňa Kráľa bolo na návrh občanov zrušené.

Štátna cesta I/68 má byť o necelé dva roky presunutá zo Šafárikovej ulice, Hollého ulice a Lesíka delostrelcov do novej trasy na Levočskú, Obrancov mieru, Pod Kalváriou a Pražskú ku novovybudovanej okružnej križovatke pri bývalom ZVL, čím sa zvýši premávka najmä na uliciach Obrancov mieru a Levočská. Zároveň budú zrušené všetky priechody pre chodcov, ktoré sú na tejto križovatke.

Projekt je v mnohých ohľadoch nedokončený a stále sa vyskytuje množstvo nedoriešených problémov, kvôli ktorým stavebný úrad prerušil územné konanie.

Predložený návrh neposkytuje dostatočný podklad pre spoľahlivé posúdenie umiestnenia navrhovanej stavby v území, vplyvov na životné prostredie, z hľadiska záujmov sledovaných v územnom konaní.

Po doplnení podkladov od SSC, stavebný úrad (Mesto Prešov) po ich preštudovaní vydá územné rozhodnutie. Územné rozhodnutie podpíše primátor mesta a bude zverejnené na úradnej tabuli, ktoré bude vyvesené po dobu 15 dní a ďalších 15 dní bude prebiehať lehota na podávanie odvolaní. Odvolanie môže podať len tzv. účastník konania, takže sa zrejme petícia občanov s vyše tisíckou podpisov vôbec nebude zohľadňovať. Pritom účastníkom konania je fyzická alebo právnická osoba, ktorá je stavbou priamo dotknutá.

Po vášnivých debatách a reakciách sa občania zhodli, že spíšu všetky návrhy a pripomienky k uzemnému rozhodnutiu tejto stavby.

Prílohy
Verejná vyhláška - prerušenie územného konania 1/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most
pdf
92.2 kB
Dokumentácia k stavbe
pdf
3958.8 kB
Súvisiace články
2.9.2014 Rozhodnutie o rekonštrukcii križovatky Levočská - Obrancov mieru je právoplatné, všetky odvolania boli zamietnuté 6.3.2014 Mesto Prešov súhlasí s navrhovaným umiestnením stavby Levočská - Obrancov mieru križovatka, most 1.10.2013 Križovatku Levočská a Obrancov mieru možno budúci rok zrekonštruujú
Mohlo by Vás zaujímať
Ochranné štíty vyrobené na pôde Fakulty výrobných technológií so sídlom v Prešove putujú do domácej fakultnej nemocnice
Úsilie a intenzívna práca zamestnancov Fakulty výrobných technológií so sídlom v Prešove začína v posledných dňoch prinášať viac a viac výsledkov v podobe hotových ochranných pomôcok určených na boj proti COVID-19 pre zdravotnícke, sociálne a iné zariadenia.
Dôležité kontakty pre Prešovčanov
Viaceré inštitúcie, organizácie, firmy a predajne v Prešove sú v týchto dňoch pre verejnosť zatvorené. Výnimkou nie je ani mestský úrad, kde je pre verejnosť v obmedzenom režime dostupná iba podateľňa. Jedinou možnosťou komunikácie je v mnohých prípadoch iba telefón alebo e-mail, a preto sme pre Vás pripravili niekoľko dôležitých kontaktných čísel, na ktoré sa môžete obrátiť.
Mesto Prešov plne pokrylo dopyt seniorov po ochranných rúškach
Prešovskí seniori doteraz dostali spolu 3000 ochranných rúšok, ktoré pre nich zabezpečilo mesto Prešov. Išlo predovšetkým o rúška, ktoré vo vlastnej réžii ušili pracovníčky denných centier, stacionárov a zariadení pre seniorov. Odbor služieb pre občanov má objednaných ďalších 4000 rúšok, ktoré podľa potreby distribuuje priamo do schránok seniorov.
Na ul. Antona Prídavka Prešovčania zaparkujú komfortnejšie
Parkovisko na ul. Antona Prídavka v Prešove je upravené tak, aby tu mohli vodiči zaparkovať pohodlnejšie a jednoduchšie. Zvýšil sa tak komfort pre občanov a lokalita je na pohľad krajšia a upravenejšia.
Primátorka mesta Prešov sa lieči v nemocnici, testy u nej koronavírus vylúčili
(PREŠOV, 19. marec 2020) Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová je od 16. marca 2020 hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, kde sa lieči zo zápalu pľúc. Lekári jej nasadili infúznu antibiotickú liečbu a jej zdravotný stav sa rýchlo zlepšuje. Zdravotníci primátorke odobrali vzorky, ktoré následne odoslali na testovanie. Aktuálne výsledky z 19. marca 2020 sú negatívne, čím sa potvrdilo, že prešovská primátorka nemá koronavírus COVID-19.
Mimoriadna situácia: Potrebujete pomoc alebo chcete pomôcť?
Mesto Prešov podáva v mimoriadnej situácii pomocnú ruku seniorom vo forme pomoci s nákupom potravín či liekov, ale aj rozvozom obedov. Hľadajú sa aj dobrovoľníci.
COVID-19: Mesto Prešov sa pýta za vás
Neustále sa meniaci vývoj situácie, týkajúcej sa šírenia koronavírusu, vyvoláva stále nové otázky. Na všetky bude odpovedať odborníčka.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.