Štvrtok, 09. júl 2020
Meniny má Lujza | zajtra Amália

Ceny cestovného na prímestskej doprave v kraji sú od nového roka vyššie

Dopravcovia, ktorí realizujú prímestskú dopravu v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) vo verejnom záujme, zvýšili od začiatku roka cestovné.

(ilustračné foto)
(ilustračné foto)

Podľa slov riaditeľa jednej zo SAD Jozefa Kičuru je zvýšenie rôzne, v priemere ide približne o 7 percent. Odzrkadľuje sa to však viac na kratších trasách.

Čo bolo dôvodom tohto opatrenia? "Nuž predovšetkým to, že dotácia samosprávneho kraja na výkon vo verejnom záujme za päť rokov narástla o 6 miliónov eur. Kým v roku 2009 sme na prímestskú autobusovú dopravu dali dotáciu 12 miliónov eur, v roku 2013 to už bolo 18 miliónov eur. Podotýkam, že sú to vlastné príjmy samosprávneho kraja, ktoré by sme mohli použiť na kultúru, zdravotníctvo, školstvo alebo akúkoľvek opravu ciest, " uviedla hovorkyňa predsedu PSK Veronika Fitzeková.

Ďalej povedala, že zvyšovanie dotácie sa dialo postupne, pretože sa zvyšovali aj náklady dopravcov. Ide o sumu, ktorá je vypočítaná podľa vzorca stanoveného pri podpise zmluvy.

Fitzeková pripomenula, že ostatné kraje zvyšovali cestovné už v roku 2011, no PSK vtedy znížil počet objednaných výkonov, znížil sa teda počet kilometrov, ktoré realizovali dopravcovia, a to o 1,2 milióna. V súčasnosti k tomuto kroku pristúpiť nemohli, pretože by to obmedzilo dostupnosť niektorých častí kraja a skomplikovalo život obyvateľom. Navyše, zníženie počtu kilometrov tiež prinieslo zníženie počtu cestujúcich. Práve to je ďalším dôvodom, prečo sa kraj a SAD-ky rozhodli zvýšiť cestovné.

Tarifa, ktorá platí od začiatku roka 2014, sa len zosúladila s tarifou Košického samosprávneho kraja. Prešovský kraj mal doteraz podľa hovorkyne najnižšie cestovné na Slovenku, no po Banskobystrickom kraji práve on doplácal dopravcom najviac.

Na základe zmluvy s PSK, ktorej platnosť skončí v roku 2017, by verejní dopravcovia mali aj primerane obnovovať vozový park. Fitzeková potvrdila, že tak robia a zatiaľ nedošlo k problémom s plnením zmluvy.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.