Utorok, 09. august 2022
Meniny má Ľubomíra | zajtra Vavrinec

PSK pripravil projekty obnovy kultúrnych inštitúcií s rozpočtom 13 miliónov eur

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa chce uchádzať o európske peniaze na rekonštrukciu viacerých kultúrnych inštitúcií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

Vihorlatské múzeum (foto: TASR)
Vihorlatské múzeum (foto: TASR)

O nových projektoch reagujúcich na aktuálnu výzvu Regionálneho operačného programu (ROP) budú rokovať o niekoľko dní v Prešove krajskí poslanci.

Podľa slov hovorkyne PSK Veroniky Fitzekovej má kraj pripravených osem projektov rekonštrukcie svojich inštitúcií s celkovým rozpočtom viac ako 13 miliónov eur, ktoré chce predložiť na rokovanie utorkového (18.2.) zasadnutia Zastupiteľstva PSK.

Samosprávnemu kraju sa v uplynulých rokoch podarilo svoje viaceré kultúrne stánky zmodernizovať, či už išlo o knižnice v Humennom, Prešove, Ľubovniansky hrad, Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach alebo hvezdáreň pri obci Kolonica v okrese Snina.

Je to však stále málo. Doteraz nevieme čo skôr - či investovať do komplexnej modernizácie objektov, alebo do zbierkových fondov. Všetko si žiada peniaze. Európske financie by nám pomohli výrazne sa posunúť vpred a vyriešiť viaceré zásadné problémy v oblasti kultúry“, konštatoval predseda PSK Peter Chudík.

Samosprávny kraj chce najbližšie získať európske zdroje napríklad pre zamýšľanú renováciu objektov Šarišského múzea v Bardejove, Podtatranského múzea v Poprade, Vihorlatského múzea v Humennom, ako aj Šarišskej galérie v Prešove. Sú to najnákladnejšie projektové zámery, každý v hodnote 2,49 milióna eur.

S menším rozpočtom sa ráta v prípadoch rekonštrukcie hanušovského kaštieľa, kde sídli Vlastivedné múzeum a domu správcu v areáli Ľubovnianskeho múzea. Pre potreby Podtatranskej knižnice chce obnoviť PSK meštiansky dom v Spišskej Sobote a vo Svidníku si žiada modernizáciu objekt Podduklianskej knižnice.

Finančnú spoluúčasť samosprávneho kraja na zamýšľaných projektoch budú schvaľovať poslanci Zastupiteľstva PSK na utorkovom zasadnutí. „Spolufinancovanie samosprávneho kraja predstavuje 5 %, vo finančnom vyčíslení 663.000 eur. Uznesenie Zastupiteľstva PSK bude tvoriť súčasť žiadostí o nenávratný finančný príspevok“, priblížila Fitzeková.

Uzávierka aktuálnej výzvy ROP s názvom Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov, je v apríli tohto roka. „Následne prebehne hodnotiaci proces. Jeho výsledky by mohli byť známe do leta“, uzavrela hovorkyňa.

Súvisiace články
9.2.2014 PSK chce rekonštruovať kultúrne inštitúcie z európskych peňazí
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK