Utorok, 20. apríl 2021
Meniny má Marcel | zajtra Ervín

Medzinárodný deň Rómov na Základnej škole Chminianske Jakubovany

Medzinárodný deň Rómov pripadá na 8. apríla príslušného kalendárneho roka.

Tento deň bol vyhlásený v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únie. Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov sa konalo 7-12. apríla v roku 1971 v Chelsfieldnear v Londýne. Tento deň je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa v jednotlivých európskych krajinách konajú rozličné kultúrne podujatia, prostredníctvom ktorých si tento deň pripomínajú nielen Rómovia.

Rovnako ako celý svet aj novovzniknutá Základná škola Chminianske Jakubovany, ktorá v obci pôsobí od začiatku školského roka 2013/2014, chcela svojou troškou prispieť a spolu so svojimi žiakmi osláviť tento deň. Žiaci vybraných ročníkov si pre svojich spolužiakov pripravili tanečný program, s ktorým pred celou školou vystúpili v kultúrnom dome obecného úradu. Aj keď sa nimi pripravený program publiku veľmi páčil a zožal nesmierny úspech, vrcholom dňa bolo vystúpenie hudobno-tanečnej skupiny Kesaj Tchave.

Názov tejto skupiny pochádza z rozprávky o víle Kesaj, Tchave znamená po rómsky deti. Skupina pozostáva z detí a mládeže z rómskych osád z okolia Kežmarku a jej autentický prejav usmerňuje umelecký vedúci Ivan Akimov spolu s manželkou. Skupina Kesaj Tchave, ktorá je známa nielen u nás na Slovensku ale rovnako aj v zahraničí, si pre našich žiakov pripravila jedinečný a hlavne energický program, ktorý u publika zanechal neopakovateľný zážitok. Sme vďační, že sme mohli spolu s nimi, a v atmosfére, ktorú vytvorili spoločne osláviť medzinárodný deň Rómov.

Mohlo by Vás zaujímať
Usilujú sa zriadiť novú základnú školu v Prešove
Zriadiť základnú školu (ZŠ) v Prešove a rozvíjať tak viac ako 10-ročné skúsenosti s prácou s deťmi, v tom dva roky s fungujúcou materskou školou (MŠ), na báze vzdelávacej metódy Marie Montessoriovej je cieľ iniciatívy rodičov, ktorých deti navštevujú spomínanú MŠ.
ZŠ Važecká začala s pilotným testovaním žiakov kloktacími testami
Základná škola Važecká ako prvá v Prešove spustila pilotné testovanie svojich žiakov kloktacími testami. Tieto testy sú určené najmä pre žiakov II. stupňa.
Základná škola Lesnícka pozýva deti a ich rodičov na zápis do 1. ročníka
Základná škola Lesnícka v Prešove pozýva predškolákov a ich rodičov na zápis do prvého ročníka v školskom roku 2021/2022. Zápis sa uskutoční v dvoch termínoch.
Žiaci, vyhrajte pre svoju triedu online hodinu s youtuberom Selassiem
Bezpečnosť detí na internete je v súčasnosti naliehavou témou. Na jej zvyšovanie je zameraný interaktívny vzdelávací projekt nadácie Avast Foundation “Buď safe online”. Projekt už prostredníctvom interaktívneho online kurzu vzdelal viac ako 40-tisíc detí, teší sa podpore známych slovenských influencerov a viacerým oceneniam.
Mesto Prešov zníži poplatok za pobyt detí v materskej škole
Mesto Prešov upraví výšku príspevkov na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole. V prípade detí do troch rokov tak budú rodičia od 1.5.2021 platiť menej. Nižší poplatok sa týka aj časti detí starších ako tri roky.
Prešovské škôlky a školy otvorili svoje brány pre viac ako polovicu detí a žiakov
Materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov otvorili 12. apríla 2021 svoje brány pre všetky deti a všetkých žiakov 1. stupňa. Do lavíc si sadlo viac ako 75% žiakov 1. - 4. ročníka. Žiaci druhého stupňa pokračujú v dištančnej forme výučby.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.