Štvrtok, 16. júl 2020
Meniny má Drahomír | zajtra Bohuslav

Umučenie a ukrižovanie Krista odohrali dobrovoľníci v uliciach mesta

Tisícky Prešovčanov i ľudí z okolia si dnes v uliciach Prešova naživo pripomenuli umučenie a ukrižovanie Krista pred 2000 rokmi. Živé divadlo posledných hodín Kristovho života odohralo viac ako 30 dobrovoľníkov z Farnosti Nižná Šebastová, z Gymnázia sv. Moniky a niekoľko bezdomovcov.

Celý príbeh začína tým, že od fary sa vedie Ježiš k Pilátovi. Nasleduje odsúdenie Pilátom a medzitým bičovanie. Vtedy si človek uvedomí, že Ježiš, keď bral kríž, už bol naozaj vyčerpaný. Potom ukážeme tie klasické zastavenia krížovej cesty, to znamená stretnutie s Máriou, pády, stretnutie s Veronikou, Šimonom a samozrejme vyvrcholenie na Kalvárií, teda ukrižovanie Ježiša“, popísala príbeh, ktorý odohrali dobrovoľníci režisérka Martina Baňasová.

Živá krížová cesta začína už klasicky predvedením Krista, ktorého už šesť rokov hrá 27-ročný Marek Marcin, pred mestskú radnicu, kde ho Pilát odsúdi. Neďaleko ho bičujú a potom mu dajú na chrbát kríž a ten s ním putuje centrom mesta až do Záhrady umenia, kde je Ježiš spolu s tromi lotrami ukrižovaný a odnesený do hrobu. Celé divadlo je živé a autentické a každoročne sa nájdu aj ľudia, ktorí odvracajú tváre pri častiach, kde je Kristovo umučenie veľmi realisticky prevedené. Predstaviteľ Ježiša, Marek Marcin, hovorí, že ho to každoročne bolí a tiež je potom veľmi unavený, no je až nepredstaviteľné, že Kristus trpel tisíckrát viac.

Živá krížová cesta sa v Prešove hrala už v minulých rokoch. Prestávku mala len minulý rok. Jej domovskou scénou sú však ulice mestskej časti Prešova - Nižnej Šebastovej, kam ju pred rokmi priniesol kňaz Peter Gombita, momentálne pôsobiaci v Hýľove neďaleko Košíc, kde pracuje s bezdomovcami.

Myšlienkou a cieľom je ukázať naživo, čo sa odohralo pred 2000 rokmi. Ide o to, zažiť nielen to veľké utrpenie, ale aj veľkú lásku a odpustenie. Každý človek to môže potom precítiť a prežiť naživo“, hovorí Gombita.

Foto: smARTin

Súvisiace články
19.4.2014 Foto: Živá Krížová cesta 17.4.2014 Foto: Posledná večera Ježiša Krista
Mohlo by Vás zaujímať
Letný večer s atmosférou ako vo vinici môžete zažiť aj v AUTOkine pod Hradom Šariš
AUTOkino pod Hradom Šariš je späť. Po minuloročnom úspechu organizátori opäť potešia nadšencov kinematografie, ktorí si obľúbili filmové zážitky pod holým nebom. Tento rok sa bude premietať dokonca dvakrát.
Festival Filmová noc na hrade (FNNH) bude mať toto leto pauzu, fanúšikov však čaká prekvapenie v podobe „Síkrit FNNH“
Unikátny festival plný filmových zážitkov pod holým nebom - Filmová noc na hrade (FNNH), bude mať tento rok neplánovanú pauzu. Organizátori presúvajú 9. ročník na rok 2021.
Príďte s deťmi stráviť skvelý víkend do Jazdeckého areálu v Prešove
Mesto Prešov pozýva všetky deti a ich rodičov stráviť skvelý víkend plný zábavy v Jazdeckom areáli. Pripravený je program plný zábavy a nebude chýbať ani jazda na koni.
Komajota odohrá prvý po-korona koncert v Žiline
Prešovská skupina Komajota hlási návrat na koncertné pódiá. Už tento piatok 19.6. sa predstaví naživo v žilinskom klube Smer Klub 77. Po dvoch online koncertoch, ktoré absolvovala počas uplynulého obdobia, kedy boli kluby úplne zatvorené sa hudobníci tešia, že budú môcť opäť stretnúť svojich fanúšikov naživo. Koncert sa uskutoční za dodržania aktuálnych hygienicko-bezpečnostných pokynov Úradu verejného zdravotníctva.
Podajte ďalej knihu a nenechajte si ujsť letné handmade trhy
Už tento piatok 3.7.2020 môžete na Floriánovej ulici zažiť obľúbené podujatie Podaj ďalej knihu a letné handmade trhy. Deti sa môžu tešiť aj na interaktívne čítanie či kreslenie.
Po dvoch rokoch ožíva na Zelenej vode OpenJazzFest
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa môžu tento rok tešiť na festival, ktorý absentoval posledné dva roky v kalendári open air podujatí. Už tradične sa bude konať na brehu jazera v prírodnom amfiteátri vo skvelej a takmer rodinnej atmosfére. „Snažíme sa navrátiť náš festival na Zelenú vodu napriek pandémii aj zlej ekonomickej atmosfére v spoločnosti. Bude to zrejme jediný jazzový letný festival na Slovensku, aj keď tentokrát v jednodňovej verzii. Veríme, že nás naši diváci neopustili a prídu nás podporiť„ konštatuje Tibor Zelenay , dramaturg a riaditeľ festivalu.
Návštevníkov kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou prekvapí slovenský unikát
Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Hanušovce nad Topľou vystavuje jedinečný komplet predmetov svadobného vena rodu Dessewffy. Tento unikátny súbor osobných predmetov odhaľuje intimitu rodiny a podľa zástupcu riaditeľa múzea Samuela Brussa ho môžeme považovať za jeden z najvýznamnejších na Slovensku. Návštevníci tu uvidia napríklad zásnubný prsteň, rodové striebro či osobné tkaniny a bielizeň nevesty.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.