PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/13630/lekari_operovali_pacienta_s_vrodenou_srdcovou_chybou_bez_pomoci_skalpela.html

Lekári operovali pacienta s vrodenou srdcovou chybou bez pomoci skalpela

Lekári Kardiocentra Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove v piatok (25.4.) prvýkrát operovali pacienta s vrodenou srdcovou chybou bez pomoci skalpela. Zákrok podstúpil 38-ročný pacient, ktorý bol dnes na kontrolnom vyšetrení a má sa dobre.

Prešovské kardiocentrum je tretím na Slovensku, kde je možné takýto zákrok vykonávať. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Pacient mal v srdci vrodený defekt predsieňovej prepážky. Pri zákroku, prístupom cez žilu v pravom triesle, bol do srdca zavedený špeciálny katéter, z ktorého sa do defektu v predsieňovej prepážke vypustil a zafixoval dvojitý disk, ktorý ju sendvičovým spôsobom uzavrel. Presnosť zákroku sme kontrolovali miniatúrnou ultrazvukovou sondou, ktorá bola zavedená do srdca prístupom cez ľavú stehennú tepnu“, popísal priebeh operácie šéf tzv. intervenčného kardiologického tímu, ktorý zákrok vykonal, Martin Studenčan.

Aj využitie vnútrocievneho ultrazvuku malo v kardiocentre svoju premiéru. Zákrok uskutočnený v lokálnom znecitlivení bol pre pacienta bezbolestný. Pacienta už na štvrtý deň prepustili domov a môže sa vrátiť do práce.

Podľa primára kardiocentra Jána Kmeca do minulého roku pacienti z Prešova aj z celého Prešovského kraja, ktorí dostali akútny infarkt, boli prevážaní do Kardiocentra v Košiciach, kde okamžite vykonali katétrový zákrok s cieľom spriechodnenia uzavretej srdcovej tepny. Tento transport spôsoboval časové straty, ktoré boli pre pacientov rizikové. Od júla 2013 intervenčný kardiologický tím v prešovskom Kardiocentre zabezpečuje 24-hodinovú prevádzku a nepretržitú najmodernejšiu katétrovú liečbu akútneho infarktu myokardu pre všetkých pacientov z Prešova a Prešovského kraja.

 
3.5.2014 | Autor: TASR | Zdravotníctvo | čítané: 2041 krát