Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Zlievareň v obci Petrovany zrejme bude, občania sa vyjadrili za jej postavenie

Obyvatelia obce Petrovany neďaleko Prešova sa vo verejnom prieskume vyjadrili za postavenie zlievarne v priemyselnej zóne Hora.

(ilustračné foto: TASR)
(ilustračné foto: TASR)

Z 942 opýtaných bolo za výstavbu 600 obyvateľov a proti 288. Spolu 54 obyvateľov sa vyjadriť nevedelo. Prieskum v obci uskutočnili poslanci zastupiteľstva a dobrovoľníci.

Podľa starostu obce Jána Lenka je tento výsledok povzbudením, že môže rokovať s investorom o ďalšom postupe. Najskôr sa však musí zrealizovať skúmanie vplyvu projektu na životné prostredie a tiež odpredaj pozemkov spoločnosti Funderia Condals. Ten už v júni schválili aj poslanci zastupiteľstva a pre investora majú pripravených 5 hektárov pozemku.

Proti výstavbe zlievarne v priemyselnej časti Hura spisovali petíciu obyvatelia obce potom, čo investor oznámil, že ustupuje od zámeru stavby závodu v prešovskej priemyselnej zóne IPZ Záborské a uvažuje o investícii v Petrovanoch. Proti zlievarni sa vtedy postavilo asi 500 ľudí, no starosta Petrovian tvrdil, že nepochádzali len z ich obce, ale aj z okolia.

Investícia hutníckej spoločnosti Funderia Condals vo výške 20 miliónov eur mala pôvodne priniesť do mesta Prešov približne 400 pracovných miest. Potom, čo obyvatelia okolitých obcí spísali petíciu a predĺžilo sa schvaľovanie vplyvov ich zámeru na životné prostredie, zástupcovia firmy ohlásili odchod z priemyselného parku IPZ Záborské. Novou lokalitou, v ktorej uvažovali o umiestnení svojej zlievarne, bola neďaleká obec Petrovany.

Súvisiace články
19.8.2014 Zlievareň v obci Petrovany nebude, poslanci neschválili predaj pozemkov 16.7.2014 V Petrovanoch sa uskutoční prieskum, či obyvatelia chcú v obci zlievareň 3.7.2014 Aj v Petrovanoch sú občania proti zlievarni spoločnosti Funderia Condals 23.6.2014 Španielsky investor odchádza z mesta, presunie sa zrejme do Petrovian 4.6.2014 Prešovský priemyselný park zrejme príde o španielskeho investora 14.5.2014 Pod petíciu proti zlievarni v priemyselnom parku sa podpísalo 2304 ľudí 7.10.2013 Španielsky investor mieriaci do Prešova vyrába najmä pre automobilky 23.9.2013 Poslanci schválili predaj pozemkov španielskemu investorovi 21.8.2013 Španieli vytvoria v Prešove 450 nových pracovných miest 6.8.2013 Rokovania so španielskym investorom sú na dobrej ceste
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK