Pondelok, 04. december 2023
Meniny má Barbora, Barbara | zajtra Oto

Zatúlaného medveďa dnes poľovník zastrelil pri obytnej štvrti

V blízkosti záhrad rodinných domov na Športovej ulici v Prešove, dnes ráno pred ôsmou hodinou poľovník z miestneho združenia Borkut Slavomír Petranin zastrelil medveďa.

Dnes pred ôsmou hodinou poľovník z miestneho združenia Borkut Slavomír Petranin zastrelil medveďa. (foto: TASR)
Dnes pred ôsmou hodinou poľovník z miestneho združenia Borkut Slavomír Petranin zastrelil medveďa. (foto: TASR)

Medveď tu bol v blízkosti pozorovaný už včera večer. Podľa predbežných odhadov má asi sedem rokov, do 100 kilogramov a bol v zlom fyzickom stave“, povedal Juraj Ciberej z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Potom, čo deň a noc strávil v kríkoch neďaleko obytných domov, sa poľovníci rozhodli ho zastreliť. Podarilo sa im to až treťou strelou, pretože sa pohyboval po veľkom neudržiavanom a nekosenom pozemku patriacom súkromnej firme, v susedstve rodinných domov a štvorprúdovej cesty.

Priestor okolo domov polícia i poľovníci monitorovali počas celej stredy (13.8.) aj počas noci na dnes, no medveď sa z obytnej zóny nechystal odísť. Uzavrieť museli dokonca aj časť cyklistického chodníka.

Medveď musel ísť na odstrel, pretože sú podmienky nevhodné na mobilizáciu. Je to veľký medveď, ktorého by sme nemohli len tak odchytiť a previesť. Je to dospelý medveď, ktorý by po vypustení na inom mieste znovu spôsoboval rovnaký problém. Je netypické, že sa dostal do tohto teritória a pritom nie je núdza o jeho obľúbenú potravu v lese. Uvidíme, pitva ukáže či tam nie je nejaké ochorenie. Určite budeme pátrať po tom, čo bolo príčinou takéhoto neobyčajného správania“, uviedol Ciberej.

Po pitve a zisťovaní príčin pohybu v meste bude medveď použitý ako preparát pre študentov Strednej lesníckej školy. Podľa Cibereja mal výšku 167 centimetrov a jeho fyzický stav naznačoval zdravotné problémy.

Zviera bolo spozorované v blízkosti záhradkárskej oblasti v Prešove i v samotných uliciach mesta už pred niekoľkými dňami. Ako pre TASR potvrdil náčelník Mestskej polície v Prešove Ján Andrejko, už od nedele (10. 8.) mali informácie, že toto zviera sa pohybuje v okolí mesta. Najskôr bolo pri obci Haniska, potom prešlo k časti Borkút.

Súvisiace články
14.8.2014 V meste a priľahlej záhradkárskej oblasti sa pohybuje medveď
Mohlo by Vás zaujímať
PREŠOVSKÉ VIANOČNÉ TRHY 2023 AKO ICH (NE)POZNÁTE
Atmosféru najkrajších sviatkov roka budú v Prešove dotvárať vianočné trhy, ktoré tento rok prinesú tri hlavné novinky. Trvať budú od 25. 11. – 22. 12. 2023 a 26. 12. – 31. 12. 2023.
Prešov sa zahalí do purpurovej farby na podporu najmenších
17. novembra si pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí. Pri tejto príležitosti sa prešovské dominanty - budova historickej radnice a Caraffova väznica zahalia do purpurovej farby.
Mesto Prešov sa pripravuje na zimnú sezónu 2023/2024
Zimná údržba v meste Prešov potrvá od 15. novembra 2023 do 15. marca 2024. Vylepšený dispečing a zlúčenie údržby ciest a chodníkov majú za cieľ zabezpečiť koordinované zásahy pracovných čiat.
Preventívne protipožiarne kontroly v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov, že od 21. júna 2023 do 5. decembra 2023 sú na území mesta Prešov vykonávané preventívne protipožiarne kontroly. Pracovníci vykonávajúci kontrolu sa preukážu osobitným poverením.
Slávnostná kolaudácia verejných priestranstiev na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí
Projekt revitalizácie verejných priestranstiev na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí bol úspešne ukončený a zavŕšený slávnostnou kolaudáciu stavby. Realizácia trvala 14 mesiacov.
Vianočný smrek už krášli centrum Prešova
Pred Konkatedrálou sv. Mikuláša už pracovníci TSMP, a.s. osadili krásny vianočný stromček. Pochádza z Ulice Tarasa Ševčenka a stane sa dominantou tohtoročnej vianočnej výzdoby v Prešove.
Mesto Prešov navštívil veľvyslanec Írska
Mesto Prešov poctil svojou návštevou veľvyslanec Írska na Slovensku J. E. Dermot McGauran s delegáciou.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK