Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Región Tatry-Spiš-Pieniny má za sebou úspešnú polovicu letnej sezóny

Letná sezóna je v plnom prúde, pravidelná propagácia spolu s postupným skvalitňovaním služieb prináša destinácii Tatry-Spiš-Pieniny prvé ovocie. Prvú polovicu leta hodnotia tamojšie samosprávy a podnikatelia v porovnaní s minulými rokmi pozitívne.

(foto: TASR)
(foto: TASR)

Destinácia vie uspokojiť potreby a túžby nielen športuchtivých návštevníkov, ale aj tých, ktorí k nám prichádzajú za oddychom, hľadajú pokoj a panenskú prírodu“, konštatovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tatry-Spiš-Pieniny Gabriela Bodnárová.

Dobrej sezóne sa podľa nej tešia v Levoči, kde bola prvá polovica letnej sezóny úspešná, keďže v porovnaní s rokom 2013 zaznamenali nárast návštevníkov. Za posledné roky sa stalo pravidlom, že najväčšiu skupinu tvoria domáci turisti, ktorých počet z roka na rok rastie. Z celkového počtu návštevníkov Turistickej informačnej kancelárie (TIK) mesta Levoča bolo 28 % Slovákov. Zo zahraničných návštevníkov tvoria veľkú skupinu Česi, Poliaci a Nemci. „Tak, ako počas zimnej sezóny, aj v lete zaznamenávame nárast turistov z Ukrajiny, pozitívnym prekvapením je rastúci záujem ľudí z Veľkej Británie“, informovala Gabriela Hudákova z TIK Levoča. Do budúcnosti sa môže ich počet podľa nej ešte viac zvýšiť, a to vďaka novej pravidelnej linke Poprad – Londýn, ktorá odštartuje 28. októbra. Okrem spomínaných krajín navštívili Levoču aj turisti z Austrálie, Fínska, Kanady i Malajzie.

Z hľadiska atraktivít láka návštevníkov najviac historická a kultúrna hodnota mesta Levoča, Spišského hradu a pamiatok okolia, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. „Najväčší záujem je o najvyšší neskorogotický drevený krídlový oltár na svete v Kostole sv. Jakuba, historickú radnicu a tohto roku aj o klietku hanby, ktorá bola počas júla sprístupnená verejnosti. Obľúbeným cieľom turistov i pútnikov je Mariánska hora s Kostolom Navštívenia Panny Márie“, dodáva Hudáková.

Podobne ako v Levoči aj v Kežmarku sa tešia dobrej návštevnosti. Doterajšia letná sezóna sa vyvíja podobne. „V mesiacoch máj a jún sme zaznamenali zvýšený počet detských návštevníkov zo Slovenska. Najviac návštevníkov tu bolo jednoznačne počas festivalu Európske ľudové remeslo a týždeň po ňom“, informovala Barbora Pješčáková z Kežmarskej informačnej agentúry. Jej služby vyžívajú častejšie zahraniční turisti. Domáci hostia prichádzajú najčastejšie zo stredného a východného Slovenska. Medzi zahraničnými turistami prevládajú tí z Českej republiky, Nemecka, Poľska a Maďarska. „Menej navštevujú Kežmarok anglicky hovoriaci návštevníci, Francúzi, Rakúšania a Holanďania“, doplnila Pješčáková. Turisti nie vždy vedia, aké pamiatky sa oplatí v meste vidieť a radi si nechajú poradiť. Najväčší záujem v meste je o Drevený artikulárny kostol a Kežmarský hrad. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa zvýšil záujem o židovskú synagógu, resp. pomník židovskej synagógy a židovský cintorín. V prípade výletov do okolia je najväčší záujem o Thermal Park Vrbov, Spišský hrad a splav na pltiach v Pieninách.

Rastúci záujem turistov o destináciu Tatry-Spiš-Pieniny je pozitívnym dopingom pre producentov služieb, ktorí neustále pokračujú v rozširovaní pestrej ponuky. Veríme, že záujem verejnosti pretrvá“, uzavrela Bodnárová.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK