Nedeľa, 12. júl 2020
Meniny má Nina | zajtra Margita

Na stredných školách v kraji klesajú počty žiakov

Stredné školy v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) zaznamenávajú dlhodobý pokles počtu žiakov. Aj tento rok očakávajú v septembri asi o 780 žiakov menej, ako sa zapísalo v školskom roku 2013/2014.

Aj preto sa školy rušia alebo spájajú, počas prázdnin museli na niektorých z nich prepustiť učiteľov i vychovávateľov.

Ak vychádzame z údajov z roku 2002, keď vznikli vyššie územné celky v súčasnej podobe, mali sme 37.000 žiakov. K 1. septembru 2014 by sme ich mali mať niečo cez 28.000. To znamená, že pokles za takmer 13 rokov je o 9000 žiakov. Predovšetkým je to tým, že populačná krivka nám z roka na rok klesá, no vznikajú aj nové súkromné stredné školy, teda aj počet žiakov na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK klesol“, povedal vedúci odboru školstva Úradu PSK Karol Lacko.

Len v meste Prešov zaznamenali stredné školy v pôsobnosti PSK minulý rok medziročný pokles o 464 žiakov. Od roku 2002 sa znížil ich počet o 1561. Podľa Lacka celkovo výrazne upadá záujem o remeselné odbory, ale aj o strojnícke, lesnícke a poľnohospodárske stredné školy.

V Sabinove a Humennom od septembra dokonca niektoré školy rušia. V Sabinove, kde vyradili zo siete Obchodnú akadémiu a Strednú odbornú školu, vzniká nový právny subjekt Spojená škola. Ďalšia zmena bude v Humennom, kde sa ruší Stredná priemyselná škola chemická a potravinárska a nástupníckou je Stredná odborná škola technická, tam sa presunú odbory zo zrušenej priemyslovky. V oboch prípadoch museli stredné školy prepustiť aj učiteľov a vychovávateľov. Spolu ide približne o 10 zamestnancov, no podľa Lacka sa ich počet môže ešte zvýšiť, pretože to závisí od toho, koľko žiakov v septembri naozaj nastúpi.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.