Štvrtok, 16. júl 2020
Meniny má Drahomír | zajtra Bohuslav

Novinka v lokalite Borkút - náučný chodník

Mestské lesy Prešov svojím celospoločenským významom a poslaním slúžia popri produkčnej funkcii hlavne ako zdravotná, rekreačná a športovo – oddychová oblasť pre všetkých návštevníkov nielen z okolia Prešova. Dôkazom tohto, že tento cieľ je aktívne napĺňaný je aj výstavba nového náučného chodníka.

V tomto duchu sa nesie aj vôbec prvé logo Mestských lesov mesta Prešov a výstavba nového náučného chodníka v lokalite Borkút. „Grafický znak loga podčiarkuje environmentálnu dôležitosť a zodpovednosť, s ktorou k hospodáreniu s lesným majetkom pristupujeme. Nesie v sebe pozitívny odkaz ochrany a tvorby prírodného prostredia, v ktorom nachádzajú svoj domov všetky zložky rastlinnej a živočíšnej ríše, “ vysvetlil riaditeľ TSmP, a.s. Jozef Višňovský. Ako ďalej dodal, spolu s novým logom boli vytvorené aj jednotlivé tabule náučného chodníka v lokalite Borkút, ktoré rozprávajú o „lese ako o ekosystéme“, teda priestorovo a časovo definovanom spoločenstve, ktorého dominantnou zložkou sú stromy.

V rámci tohto náučného chodníka návštevníci mestských lesov nájdu informácie o tom, Ako rastie les, v rámci ktorého tabuľa prináša informácie o snahe lesníkov, aby staré stromy v lese skôr, ako sa vyťažia, zanechali pod ochranou svojich korún množstvo malých stromčekov – semenáčikov, z ktorých neskôr vyrastie nový les.
Inštalovaná je aj tabuľa Les a voda vysvetľujúca hydrickú funkciu lesa, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie verejnoprospešné funkcie. V najširšom zmysle slova sa ňou rozumie vplyv lesa na hospodárenie s vodou, pretože lesné hospodárstvo reguluje množstvo aj kvalitu vody.

Všetky zložky rastlinnej a živočíšnej ríše je sprostredkovaný tabuľou Život v lese, ktorá definuje pojem biodiverzita, zachovanie ktorej prináša ľudskej spoločnosti nenahraditeľné hodnoty nielen ekonomického a ekologického rázu, ale je silným predpokladom zachovania života na zemi ako takého. A nakoniec bolo potrebné priniesť aj informácie o tom, čo Les ohrozuje, teda to lesné požiare, škodlivé látky a nelegálne skládky odpadu.

„Pri prechádzke lesom nech teda aj tieto tabule slúžia na poznanie Mestkých lesov, ako najcennejšieho bohatstva, ktoré ľudstvo môže trvalo a nepretržite využívať, “ dodal na záver J. Višňovský.

Mohlo by Vás zaujímať
K lodi Bohemia sa dostanete z Hanušoviec autobusom jednoduchšie
K lodi Bohemia, ktorá od vlaňajška brázdi vody Domaše, sa z Hanušoviec nad Topľou dostanete v lete autobusom jednoduchšie. Prešovský samosprávny kraj (PSK) totiž vyhovel žiadosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) a pridal na tejto trase počas pracovného týždňa priamy spoj cez obec Detrík.
Severovýchod Slovenska láka na aktívnu turistiku rodín s deťmi
Severovýchod Slovenska ponúka široké možnosti výletov pre rodiny s deťmi na individuálnu turistiku.
Požehnali historizujúci most na cyklotrase
Vo Veľkom Šariši včera požehnali a uviedli do života cyklotrasu i historizujúci most. Cyklisti tak môžu plynule prejsť z Prešova až do záhradkárskej osady v Šarišských Michaľanoch. Mesto Veľký Šariš je v súčasnosti pravdepodobne mesto s najväčším počtom kilometrov cyklotrás na Slovensku v prepočte na počet obyvateľov.
Vyhliadková veža na Dukle láka po znovuotvorení
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí.
Legendarium je späť!
V druhej polovici júna štartuje už 5. edícia súťaže LEGENDARIUM určená najmä pre rodiny s deťmi. Vynovený koncept súťaže vychádza z aktuálneho diania v odvetví cestovného ruchu.
V Bardejovských kúpeľoch otvorili aj vonkajšie kúpalisko
V stredu 1.júla 2020 otvorili v Bardejovských kúpeľoch, a.s. , vonkajšie letné kúpalisko s vyhrievanou vodou.
Bardejovské kúpele otvorili renovovaného PROMINENTA
V utorok 23.júla 2020 v Bardejovských kúpeľoch, a.s. , v Balneo prevádzke slávnostne otvorili renovované pracovisko PROMINENT, ktoré bude poskytovať klientom nadštandardné služby. Investícia za cca 60 000 eur prinesie vyššiu úroveň služieb, špeciálne kúpele a špeciálne druhy masáží. Pri revitalizácii objektu sa zväčšila aj oddychová zóna, ktorú môžu využiť kúpeľní hostia i samoplatcovia. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.