Štvrtok, 21. november 2019
Meniny má Elvíra | zajtra Cecília

Novinka v lokalite Borkút - náučný chodník

Mestské lesy Prešov svojím celospoločenským významom a poslaním slúžia popri produkčnej funkcii hlavne ako zdravotná, rekreačná a športovo – oddychová oblasť pre všetkých návštevníkov nielen z okolia Prešova. Dôkazom tohto, že tento cieľ je aktívne napĺňaný je aj výstavba nového náučného chodníka.

V tomto duchu sa nesie aj vôbec prvé logo Mestských lesov mesta Prešov a výstavba nového náučného chodníka v lokalite Borkút. „Grafický znak loga podčiarkuje environmentálnu dôležitosť a zodpovednosť, s ktorou k hospodáreniu s lesným majetkom pristupujeme. Nesie v sebe pozitívny odkaz ochrany a tvorby prírodného prostredia, v ktorom nachádzajú svoj domov všetky zložky rastlinnej a živočíšnej ríše, “ vysvetlil riaditeľ TSmP, a.s. Jozef Višňovský. Ako ďalej dodal, spolu s novým logom boli vytvorené aj jednotlivé tabule náučného chodníka v lokalite Borkút, ktoré rozprávajú o „lese ako o ekosystéme“, teda priestorovo a časovo definovanom spoločenstve, ktorého dominantnou zložkou sú stromy.

V rámci tohto náučného chodníka návštevníci mestských lesov nájdu informácie o tom, Ako rastie les, v rámci ktorého tabuľa prináša informácie o snahe lesníkov, aby staré stromy v lese skôr, ako sa vyťažia, zanechali pod ochranou svojich korún množstvo malých stromčekov – semenáčikov, z ktorých neskôr vyrastie nový les.
Inštalovaná je aj tabuľa Les a voda vysvetľujúca hydrickú funkciu lesa, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie verejnoprospešné funkcie. V najširšom zmysle slova sa ňou rozumie vplyv lesa na hospodárenie s vodou, pretože lesné hospodárstvo reguluje množstvo aj kvalitu vody.

Všetky zložky rastlinnej a živočíšnej ríše je sprostredkovaný tabuľou Život v lese, ktorá definuje pojem biodiverzita, zachovanie ktorej prináša ľudskej spoločnosti nenahraditeľné hodnoty nielen ekonomického a ekologického rázu, ale je silným predpokladom zachovania života na zemi ako takého. A nakoniec bolo potrebné priniesť aj informácie o tom, čo Les ohrozuje, teda to lesné požiare, škodlivé látky a nelegálne skládky odpadu.

„Pri prechádzke lesom nech teda aj tieto tabule slúžia na poznanie Mestkých lesov, ako najcennejšieho bohatstva, ktoré ľudstvo môže trvalo a nepretržite využívať, “ dodal na záver J. Višňovský.

Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.