Pondelok, 09. december 2019
Meniny má Izabela | zajtra Radúz

Na Mikulášsku kvapku krvi pozývajú harlejáci aj novinári

Už tento piatok sa uskutoční jubilejná piata Kvapka krvi, ktorú od roku 2012 organizujú prešovskí harlejáci. Každý odber mal pod ich taktovkou väčší záber a tentoraz sa k nim pripoja aj prešovskí novinári.

Odber organizujú v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou z Prešova. Doposiaľ sa im podarilo vyzbierať viac ako 150 litrov krvi. Len pre porovnanie, v celoslovenskom merítku sa ročne spotrebuje približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Každý darca je preto viac než významný.

Vítame túto iniciatívu zapojiť aj novinárov do akcie darovania krvi, pretože celý rok píšeme o týchto podujatiach, ktoré organizujú ľudia z rôznych oblastí. Sme radi, že aj my novinári, sa môžeme zapojiť do darovania krvi nielen v rámci propragácie, pretože pri svojej práci vidíme na vlastné oči tragédie a často prichádzame do kontaktu s ľuďmi, ktorí sú odkázaní na darovanie krvi. Naša účasť je aj apelom medzi ľudí a motorkárov, aby v sebe našli odvahu prísť darovať túto vzácnu tekutinu“, pozýva Kvetoslava Mudríková z prešovskej pobočky Slovenského Syndikátu Novinárov.

Na túto najcennejšiu tekutinu sú odkázané obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, či ochorenia krvných buniek. Darovanie krvi je preto skutočným darom života, ktorý môže poskytnúť každý zdravý človek. „Celý proces darovania krvi trvá niekoľko minút počas ktorých daruje darca 450 ml krvi“, povedal MUDr. Mikuláš Hudák z NTS Prešov.

Čo sa deje s krvou po odbere?
Z darovanej krvi sa pripravia tri transfúzne lieky: červené krvinky, krvné doštičky a krvná plazma. Tie sa ordinujú pacientom podľa jednotlivých indikácií. Červené krvinky, prenášače kyslíka, zachraňujú životy pacientov počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, je určená pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi. Tretia zložka, krvné doštičky, zastavuje krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Často sa podávajú pacientom liečiacich sa na nádorové ochorenia a aj pacientom po transplantácii.

Každý, kto príde darovať krv na piatkovú Mikulášsku kvapku krvi do prešovského harleja 5. decembra od 7:00 do 14:00 hodiny, musí mať 18 rokov, vážiť minimálne 50 kg, dopriať si dostatok spánku, dať si ľahké raňajky a vynechať ráno mastné jedlá. Darcovia dostanú potvrdenie pre školu alebo zamestnávateľa, že sa zúčastnili darovania krvi, je pre nich pripravený pohár červeného vína a šálka dobrej kávy. Večer sa uskutoční afterpárty s ochutnávkou moravských vín a koncertom kapely Backspace, ktorá zahrá naživo obľúbené slovenské a české pesničky.

Redakciu informoval Edo Kopček, marketingový manažér Harley-Davidson Prešov
Foto: Miro Vichrest

http://pis.sk/podujatie/4334/mikulasska_kvapka_krvi_v_presovskom_harleyi.html

Súvisiace články
5.12.2014 Foto: Mikulášska kvapka krvi v prešovskom Harleyi
Mohlo by Vás zaujímať
Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Ochranári so zalepenými ústami protestovali pred COOP Jednota v Prešove
Ochranári zvierat zo združenia Humánny pokrok včera protestovali pred predajňou COOP Jednota v Prešove. Požadovali, aby reťazec skončil s útokmi na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.
17. november pod taktovkou Prešovskej univerzity
Sériou podujatí si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie aj Prešovská univerzita v Prešove (PU). Tá si pre svojich poslucháčov pripravila besedy, výstavy, vedomostný kvíz, esejistickú súťaž, ocenenie vysokoškolákov rektorom, či symbolické stretnutie študentov pri zapálení sviečok.
FOTO: Katarzia vo Wave!
Katarzia sa konečne zastavila aj u nás!
Dovoz tovarov podliehajúci rôznym zákazom a obmedzeniam neutícha
Tisíc „fejkov“, lieky, chránené druhy či omamné látky - to všetko objavili colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta od začiatku tohto roka pri výkone colných kontrol poštových zásielok zasielaných z území tretích krajín.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.