Sobota, 04. júl 2020
Meniny má Prokop | zajtra Cyril, Metod

PSK získal 25 miliónov eur

Prešovský samosprávny kraj získal od Európskej investičnej banky (EIB) 25 miliónov eur na financovanie rozvojových zámerov kraja. Úverovú zmluvu dnes napoludnie v Luxemburgu podpísal predseda PSK Peter Chudík a viceprezident EIB László Baranyay.

Úver bude čerpaný počas nasledujúcich troch rokov postupne, v maximálne piatich tranžiach. Splatnosť úveru je 25 rokov, ale prvá splátka istiny je naplánovaná až na rok 2018. “Úrok na úrovni 0,68 percenta je mimoriadne výhodný. Bola by škoda nevyužiť to. Úver nám umožní realizovať naše rozvojové zámery, ” približuje Peter Chudík. Financované projekty budú zamerané na obnovu regionálnej cestnej siete, rozvoj vzdelávania, sociálnej starostlivosti a kultúrnych zariadení, podporu opatrení energetickej úspory a predchádzaniu záplav.

„Prvú tranžu, v objeme 8,3 milióna eur, budeme čerpať v roku 2015. Hneď začiatkom roka definitívne rozhodneme, ktoré investičné zámery prefinancujeme z tohto úveru. Určite medzi nimi nebude chýbať rekonštrukcia Podtatranského múzea v Poprade, ktorá zahŕňa aj novú expozíciu pre vzácny unikát - Kniežaciu hrobku z Popradu. Prostriedky použijeme aj na dofinancovanie modernizácie Šarišskej galérie v Prešove či humenského múzea, “ vysvetľuje predseda PSK.

Súbežne a komplementárne s touto pôžičkou Európska investičná banka podporí investičnú prípravu energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľnej energie prostredníctvom programu ELENA, financovaného EÚ. Ide o sumu približne jeden milión eur, ktorý Prešovskému kraju a zaangažovaným mestám a obciam umožní zvýšiť energetickú výkonnosť investíciou vo výške 60 miliónov eur.

Pán László Baranyay, viceprezident EIB zodpovedný za úvery poskytované Slovensku, uviedol: “Finančné prostriedky EIB, poskytnuté Prešovskému regiónu za priaznivých podmienok, budú slúžiť na zlepšenie infraštruktúry najľudnatejšieho regiónu Slovenska. EIB je cťou podporiť kľúčové ciele rozvoja regiónu - zvýšiť kvalitu života jeho občanov, posilniť konkurencieschopnosť regiónu a vytvoriť nové pracovné príležitosti.“

Súčasný úver stavia na vynikajúcej spolupráci medzi EIB a Prešovským regiónom, ktorá sa začala v roku 2006 vďaka úveru vo výške 1,3 mld. korún (34 miliónov eur). Prvý úver EIB bol použitý na financovanie zlepšenia miestnej infraštruktúry v oblasti dopravy, kultúry a sociálnych služieb.

Zadlženosť Prešovského kraja v súčasnosti dosahuje 25,15 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka. Aj po vyčerpaní celého úveru dosiahne dlh maximálne 36,96 %, pričom maximálny limit je do 60 %

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.