Štvrtok, 24. október 2019
Meniny má Kvetoslava | zajtra Aurel

Dbajme o zdravie našich domácich miláčikov

Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov informovala pred pár dňami o vo výskyte besnoty na území Prešovského kraja, konkrétne v okrese Stará Ľubovňa, kde bolo začiatkom roka potvrdené ohnisko besnoty u líšky. V tejto súvislosti sme oslovili MVDr. Tibora Bindasa z MsÚ v Prešove, aké sú riziká tohto ochorenia i opatrenia, akými je možné mu predchádzať.

„Besnota je vírusové ochorenie všetkých teplokrvných živočíchov a je prenosná aj na človeka, táto choroba postihuje predovšetkým centrálny nervový systém, “ vysvetlil T. Bindas. Besnota sa pri typickom priebehu choroby prejavuje podľa jeho slov poruchami vedomia, zvýšenou dráždivosťou, hydrofóbiou (strach z vody), čiastočným a v neskoršom štádiu celkovým ochrnutím a následnou smrťou.

Keďže ide o závažné ochorenie, je nutné dbať na prevenciu. „Aby sme zabránili ochoreniu psov, mačiek, fretiek a ostatných mäsožravých zvierat a z nich ďalšiemu prenosu na človeka, zvieratá staršie ako 3 mesiace sa povinne vakcinujú na náklady majiteľa. Majiteľ je povinný zabezpečovať po celý život zvieraťa aj revakcináciu proti besnote podľa vakcinačnej schémy výrobcu použitej registrovanej vakcíny (1 x ročne, 1x za 2 roky resp. 1x za 3 roky), “ zdôrazňuje doktor veterinárneho lekárstva. Očkovanie sa v tomto prípade vykonáva veterinármi v súlade so zákonom o veterinárnej starostlivosti, za nedodržanie tejto povinnosti môže byť uložená pokuta až do výšky 1000, - €.

V prípade poranenia človeka psom alebo iným zvieraťom je podľa dr. Bindasa potrebné, aby ranený vyhľadal bezodkladne lekársku pomoc a informoval lekára, ako k poraneniu došlo, lekár následne nariadi ďalší postup. „Ak je známy vlastník psa, ktorý človeka pohrýzol, musí podľa zákona o veterinárnej starostlivosti upovedomiť príslušnú regionálnu veterinárnu správu alebo súkromného veterinárneho lekára o tejto situácii (podozrení na besnotu), aby sa mohli začať realizovať všetky nevyhnutné opatrenia, “ vysvetlil T. Bindas a dodal, že vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný zabezpečiť bezodkladne veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka. „To znamená, že majiteľ musí dať svojho psa klinicky vyšetriť súkromnému veterinárnemu lekárovi, po stanovenú dobu držať zviera v izolácii tak, aby mohlo byť podozrenie na besnotu vylúčené alebo potvrdené – toto vyšetrenie je pre chovateľa bezplatné, “ dodal.

Akúkoľvek zmenu správania sa chovaného psa, mačky, prípadne iného zvieraťa, ktoré mohlo prísť do kontaktu s iným neznámym zvieraťom, je potrebné konzultovať s príslušným súkromným veterinárnym lekárom (kontakty sú k dispozícii na príslušných obecných úradoch alebo na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Prešove). „Je potrebné, aby všetky vnímavé mäsožravé zvieratá boli v imunite proti besnote, “ doplnil na záver T. Bindas.

Mohlo by Vás zaujímať
Ako zachrániť život
Prešovskí mestskí policajti si v priestoroch mestského úradu na Jarkovej ulici precvičili svoje zručnosti a znalosti týkajúce sa poskytovania prvej pomoci. Všetky dôležité zásady, týkajúce sa toho "Ako zachrániť život" im prišli v utorok 24.9.2019 názorne predviesť zdravotníci z operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.