Pondelok, 01. jún 2020
Meniny má Žaneta | zajtra Xénia, Oxana

Lyžiarske strediská a hotely bilancujú zimu: lyžovalo sa o dva až tri týždne viac

Zimná sezóna 2014/2015 sa na Slovensku pomaly blíži k svojmu záveru.

Na rozdiel od minulého roka sú prevádzkari lyžiarskych stredísk a hotelov pred Veľkou nocou, ktorá sa zvykne niesť v znamení posledných lyžovačiek, vo svojich hodnoteniach oveľa spokojnejší ako vlani. Na lyžovanie sme mali minimálne o 2-3 týždne viac ako vlani.

Pod minuloročné slabé tržby lyžiarskych stredísk a hotelov sa podpísala najmä teplá zima s relatívne vysokými teplotami, pri ktorých nebolo možné ani umelé zasnežovanie. A tak hoci snehu nebolo oveľa viac ani počas sezóny 2015/2015, vyšší počet dní a nocí s mínusovými teplotami umožnili vytvoriť vhodné podmienky aspoň vďaka umelému zasnežovaniu. „Kým minulý rok sa u nás lyžovalo približne 60 dní, túto sezónu to bolo viac ako 75 dní. Hoci z hľadiska počtu nejde o výrazné navýšenie, sezónu hodnotíme pozitívne, pretože nám počasie prialo najmä v období nového roka a polročných prázdnin, kedy sme zaznamenali rapídny nárast lyžiarov, “ hodnotí Katarína Pružinová, marketingová manažérka Salamandra Resort v Štiavnických vrchoch.

Najviac sa lyžovalo cez sviatky a víkendy, po vlaňajšej slabej zime si však lyžiari nenechali ujsť ani možnosti počas pracovného týždňa. „Akonáhle sa ochladilo a napadol sneh, lyžiarov pribúdalo a bolo ich veľa aj počas pondelkov a utorkov, ktoré sú štatisticky najslabšími dňami v týždni, ” vysvetľuje K. Pružinová. Práve Salamandra Resort je najbližším lyžiarskym strediskom s lanovkou pre lyžiarov zo západného a južného Slovenska a napríklad z okolia Nitry je dostupné za necelých 40 minút.

Lyžiari zo vzdialenejších miest využívali najmä možnosti víkendových lyžovačiek, čo sa odrazilo aj na vyššej obsadenosti hotela v stredisku. „Najväčší nápor rezervácií sme zaznamenávali vždy v pondelky a utorky, hneď ako sa objavovali pozitívne predpovede počasia na ďalší víkend. Samozrejme, top termíny ako sú Valentín, polročné prázdniny či jarné prázdnin, si hostia objednávali aj niekoľko týždňov vopred, ” dopĺňa K. Pružinová.

Silnejšia zima však priala aj hotelovým zariadeniam mimo lyžiarskych zjazdoviek. Najvyššie položený horský hotel na Slovensku, Sliezsky dom, hlási oproti minulému roku zvýšený záujem o pobyty počas celej zimy. A to aj napriek tomu, že predstavuje vyhľadávanú destináciu najmä pre ľudí, ktorí uprednostňujú komornejšie prostredie a súkromie. „Výraznejšia zima nám priniesla najmä viac ski-alpinistov. Celkovo však prevládali ľudia, ktorí si chceli hlavne oddýchnuť od mestského ruchu na netradičnom mieste a svoj relax doplniť o wellness či nenáročné prechádzky, “ hovorí riaditeľka horského hotela Sliezsky dom Martina Hudáková. Špeciálnu atmosféru legendárneho miesta vo výške 1670 metrov nad morom, priamo pod Gerlachom, si vychutnávala najmä klientela zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska aj štátov bývalého ZSSR. December a marec sa zase niesli v znamení firemných večierkov a akcií. „Tento rok mali naši návštevníci veľké šťastie na kamzíkov, ktorí kvôli naozaj bohatej snehovej nádielke schádzali za potravou až k nášmu hotelu, “ uzatvára M. Hudáková.

Mohlo by Vás zaujímať
Koronavírus môže Domaši pomôcť
Záujem o pobyt pri vodnej nádrži Veľká Domaša rastie. Zrejme sa prejavuje efekt krízy súvisiacej s koronavírusom. Slováci chcú tráviť letnú dovolenku v domácich turistických destináciách. Slovensko si v boji s pandémiou počína úspešne a vláda uvoľňuje obmedzenia. Začiatok dovolenkovej sezóny v prímorských letoviskách je zatiaľ neurčitý. Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr predpokladá, že sa posunie na koniec júna až polovicu júla. Už teraz je však viac-menej isté, že oddychu pri mori sa budú slovenskí dovolenkári v tejto sezóne skôr vyhýbať.
Na severovýchode sa znovuotvorili stovky možností pre turistiku a výlety
Ideálne slnečné počasie láka po dlhých týždňoch uzavretia v interiéroch kvôli koronavírusu na vychádzky do prírody. Severovýchod Slovenska poskytuje stovky možností pre turistiku a trávenie voľného času v prírode. V okolí Svidníka najviac lákajú pamiatky vojnovej histórie a v okolí Bardejova zasa turistické trasy, liečivé singletracky a Bardejovské Kúpele. Tento kút Slovenska je výnimočný aj drevenými kostolíkmi,  skanzenmi a rozhľadňami. Informuje o tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Bardejovské kúpele sú už otvorené aj pre samoplatcov
Bardejovské kúpele, a.s. sú od pondelka 25.mája 2020 otvorené aj pre samoplatcov. Zatiaľ v obmedzenom režime za protiepidemiologických opatrení odporúčaných hygienikmi, bez wellness a stravovania formou švédskych stolov, zato však s akciovými cenami. Pre klientov zdravotných poisťovní začala obmedzená prevádzka už pred týždňom v utorok 12.mája 2020. Dovtedy boli kúpele nútene šesť týždňov plne odstavené. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
Stropkovský jarmok sa v tomto roku neuskutoční
Obľúbený stropkovský jarmok, najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie v regióne, sa v tomto roku definitívne ruší. Prípravy na jeho 26. pokračovanie prebiehali už od jesene minulého roka, postupne uzatvárali zmluvy s účinkujúcimi, no v uplynulých dňoch padlo konečné rozhodnutie.
Dobrovoľníci vyzbierali na Ondave 900 kilogramov odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali počas tradičnej májovej akcie na Ondave 900 kilogramov odpadu. Splavovanie tejto rieky bude vďaka nim oveľa krajším zážitkom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.