Sobota, 19. október 2019
Meniny má Kristián | zajtra Vendelín

Viac ako 600 obcí dostane protipovodňovú techniku

Zaliate cesty, popadané stromy a zatopené domy. To sú takmer každoročné trápenia obyvateľov a starostov stoviek slovenských obcí.

Na pomoc samosprávam prichádza Ministerstvo vnútra, ktoré pre najviac postihované regióny nakúpi špeciálnu techniku z eurofondov za vyše 63 miliónov eur.

Záplavy pravidelne spôsobujú obrovské škody
Prívalové vlny spôsobené silnými búrkami každoročne ohrozujú infraštruktúru obcí a majetok ich obyvateľov. Celková výška škôd spôsobených povodňami za posledných desať rokov presiahla sumu 702 miliónov eur. Hoci sa samosprávy v spolupráci so zásahovými zložkami Integrovaného záchranného systému v plnom nasadení snažia riešiť krízové situácie, následky záplav sú priveľké. Dôvodom je aj chýbajúca technika. „Chceme zabezpečiť, aby obce v ohrozených územiach mali k dispozícii technické vybavenie na okamžitú reakciu na povodne. Pripravili sme pre nich balíky prvej pomoci.“ hovorí minister vnútra, Robert Kaliňák. Špeciálna technika bude financovaná prostredníctvom projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý pripravilo Ministerstvo vnútra v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia. Projekt je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie.

V boji s povodňami pomôže obciam špeciálna technika
Uľahčiť obciam zvládanie krízových situácii v čase povodní majú balíky prvej pomoci pri povodniach. Ministerstvu vnútra na spomínaný projekt schválila Európska komisia vyše 63 miliónov eur. Už o niekoľko mesiacov tak starostovia najohrozenejších obcí dostanú k dispozícií niekoľko druhov čerpadiel, generátor elektriny, prenosné osvetlenie a protipovodňové bariéry. Vybavenie je ľahko prenosné pomocou prívesu, ktorý je tiež súčasťou balíka. „Práca s touto technikou je nenáročná a obce dostanú spolu s technikou aj potrebné vzdelávanie a tréning. Veríme, že sa im spolu so záchrannými zložkami podarí znížiť škody spôsobené povodňami vo svojich obciach, “ vysvetľuje Rut Erdélyiová, generálna riaditeľka sekcie európskych programov Ministerstva vnútra. Kľúčom pre výber obcí, ktorým je pomoc určená je miera povodňového rizika ako aj podrobná analýza databázy zásahov hasičov a záchranárov.

Výrazne sa zvýši pripravenosť Slovenska na povodne
Zmierňiť následky povodní má aj dvanásť regionálnych intervenčných balíčkov rozmiestnených do všetkých krajov na Slovensku, čím sa výrazne skráti čas a zvýši kvalita zásahu v postihnutej oblasti. Ďalším výstupom projektu budú dva národné moduly protipovodňovej ochrany tvorené kvalifikovanými jednotkami s moderným vybavením. „Budú pripravené zasiahnuť na celom území Slovenska aj v zahraničí. Takéto tímy vybavené špeciálnymi a vysokokapacitnými zariadeniami budú schopné zásahu v extrémnych situáciách“, dodáva Kaliňák. Balíčky budú obsahovať: člny, prečerpávacie systémy, vozidlá na evakuáciu obetí a prepravu záchranárov v ťažkom teréne, kontajnery pre dlhodobé zásahy, mobilné palivové cisterny a čističky vody, separátor ropných produktov a techniku pre leteckých záchranárov a potápačov.

Rezort vnútra pripravuje lepšie riadenie mimoriadnych udalostí
Budovaniu odolnosti Slovenska voči katastrofám sa ministerstvo vnútra systematicky venuje aj naďalej v programovom období 2014-2020 ako sprostredkovateľský orgán operačného programu Kvalita životného prostredia. „Aby sme znížili negatívne dôsledky živelných pohrôm na našich občanov, budeme podporovať prevenciu a pripravenosť na mimoriadne udalosti“, hovorí Rastislav Igliar, riaditeľ odboru adaptácie na klimatickú zmenu sekcie európskych programov Ministerstva vnútra.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.