Sobota, 24. február 2024
Meniny má Matej | zajtra Frederik, Frederika

Výstava relikvií tibetských majstrov

19. -20.marec 2016, PKO Čierny orol, Hlavná 50 Prešov.

Čo sú relikvie buddhov?
Relikviami buddhov nazývame všetko, čo ostalo po veľkých východných majstroch, ktorí svoje životy zasvätili pomoci iným. Časti ich odevov, kúsok z fyzického tela, popol vložený do sošiek. Najpopulárnejšie sú však ringsely, malé perličky, ktoré sa našli po smrti Budhu Šakjamúniho v jeho popole. Moderná veda dodnes nevie vysvetliť, čo ringsely predstavujú, ako vznikajú, a ako je možné, že sa tieto maličké guľôčky dokážu rozmnožiť. Vysokí lámovia to vedie presne. Ide o zhmotnenie tých najjemnejších energií, ktoré Buddha a jeho nasledovníci dokázali počas svojho života zrealizovať. Ak teda vidíme ringsel, vidíme vlastne majstra a dôkaz nesmiernej duchovnej kvality, ktorú dosiahol. Dosiahnuť v živote plnú duchovnú dokonalosť (otvoriť sa tým najjemnejším energiám a ostať s nimi natrvalo v kontakte) je takmer zázrak. Aj preto sa hovorí, že relikvie vznikli zázrakom.

Prečo navštíviť výstavu relikvií buddhov?
Relikvie zanechali ľudia, ktorí sa dokázali spojiť s energiami absolútnej lásky a súcitu, a ostať s nimi natrvalo v kontakte. Počas svojho života dali sľub, že budú robiť všetko pre dobro všetkých cítiacich bytostí. Energia láskyplného súcitenia, ktorou preplnili celé svoje vedomie tu ostala aj potom, čo dávno opustili svoje fyzické telá. Títo majstri nám preto aj dlho po svojej smrti dokážu pomôcť nájsť harmóniu a vnútorný pokoj.

Aké relikvie budú mať návštevníci možnosť vidieť?
Vystavené budú desiatky relikvií mnohých veľkých východných majstrov. Jeden ringsel pochádza priamo z historického Buddhu Šakjámuniho a návštevníci tak budú môcť pobudnúť v jednom priestore priamo s pôvodcom náuk o šťastnom živote.

V čom je výnimočnosť výstavy relikvií buddhov?
Výnimočnosť celého podujatia tkvie v možnosti stretnúť sa s mnohými veľkými majstrami minulosti. Návštevníci sa dostanú do kontaktu s nesmierne silnými energiami lásky a súcitu, ktoré títo majstri zrealizovali. Takúto výstavu má možnosť vzhliadnuť iba málo ľudí a práve na Slovensku to bude možné. Je nesmierne ťažké získať čo i len jedinú relikviu ktoréhokoľvek osvieteného majstra, v Prešove ich bude možné vidieť desiatky.

Koľko stojí vstupné na výstavu relikvií buddhov?
Hoci výstava relikvií je bezplatná, návštevník bude môcť prispieť dobrovoľnou sumou. Celý výťažok následne pôjde na podporu výstavby nového meditačného centra. Hovorí sa, že ak jednotlivec zo srdca, akoukoľvek čiastkou prispeje na aktivity motivované snahou o šťastie pre všetky cítiace bytosti, vytvorí nesmiernu pozitívnu energiu zásluh. A táto energia mu bude veľmi prospešná a nápomocná.

Súvisiace články
17.3.2016 Prešov navštívi výstava relikvií tibetských majstrov
Mohlo by Vás zaujímať
Výtvarné spektrum v Caraffke
Výtvarné spektrum 2023/2024 je celoštátna postupová súťaž neprofesionálneho umenia, ktorej odborný garant a hlavný finančný partner je Národné osvetové centrum. Repríza jeho 60. ročníka prináša do Prešova svieži pohľad neprofesionálnych alebo umenie študujúcich autorov.
Pivovar Šariš prejde plne na obnoviteľné zdroje elektriny. Pivo bude variť zo slnka, svoju uhlíkovú stopu zníži takmer o pätinu.
Od roku 2025 bude Pivovar Šariš ako hlavný zdroj energie využívať bezemisnú elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Primárnym zdrojom zelenej energie sa stane nový solárny park rakúskej spoločnosti Enery v neďalekých Iliašovciach. Ten bude dodávať elektrinu do energetickej siete, odkiaľ ju pivovar bude aj naďalej odoberať. Spoluprácu firiem zastreší zmluva o nákupe virtuálnej energie, ktorá je vôbec prvou svojho druhu na Slovensku. Prechod Pivovaru Šariš na obnoviteľné zdroje zároveň predstavuje ďalší krok na ceste Plzeňského Prazdroja k uhlíkovej neutralite vo výrobe, ktorú chce dosiahnuť do roku 2030.
Inscenácia Čakanie na Godota na javisku prešovského DAD má byť neobyčajná
Prešov, 14. februára – Každá divadelná kultúra mala by mať svoj výklad takého diela, akým je text Čakanie na Godota od Samuela Becketta. S týmto predsavzatím „povinnej jazdy“ sa chopil réžie inscenácie na jeho podklade v Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove, hrajúcom po rusínsky, hosťujúci Rastislav Ballek (nar. 1971). Hovoril o tom na dnešnej tlačovej besede v sídle DAD. Činoherný kolektív chystá premiéru predstavenia na piatok 16. februára.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK