Sobota, 06. jún 2020
Meniny má Norbert | zajtra Róbert

Na Šarišskom hrade odštartuje v piatok Filmová noc na hrade 2016

Šiesty ročník festivalu venovanému kinematografickej tvorbe sa bude niesť v mene podtitulu „Hviezdy doma“.

Na svoje si prídu fajnšmekri aj menej nároční diváci, počas celého víkendu na nich v krásnom prostredí hradu nad Veľkým Šarišom čaká rozmanitý program plný domácich hviezdnych mien najmä z východu a nespočet noviniek, ktoré organizátori tento rok na šarišský hradný vrch prinášajú.

Rok noviniek
Tento rok sa projekt, ktorý začal ako skromná prezentácia domácej filmovej tvorby v roku 2011, rozšíri o „vychytávky“ z kinematografickej produkcie. Prvou bude prezentácia Youtuberov. Práve tento spôsob prezentácie čoraz viac hýbe svetom a preto bola otázka o zaradení tohto formátu do programu vopred zodpovedaná. Sobotňajší obed tak bude patriť najvirálnejšiemu audiovizuálnemu médiu súčasného internetu.

Ďalším novým formátom uvedeným na Filmovej noci bude prezentácia videoklipov. Režisérov práve tohto podžánru filmovej produkcie je na východe požehnane, najbližší víkend tak bude obohatený aj o skvelé snímky z dielne režisérov ako Jaro „Jaris“ Vaľko, Tomáš Telepák, Tomáš Straka, Roland Vraník a ďalší. Čakajú nás teda klipy od skutočnej špičky slovenskej hudobnej scény.

Poslednou, no asi najzaujímavejšou novinkou bude na šiestom ročníku Veľkošarišského „Cannes“ takzvané Síkrit Kino. V rámci neho sa bude premietať neznámy film na neznámom mieste v areáli hradu. Záujemcovia, ktorí sa budú chcieť organizátormi nechať prekvapiť môžu pri vstupe zadať svoje telefónne číslo, na ktoré im v priebehu festivalu príde informácia o tom, kde sa film bude premietať. „Skrslo to celé asi tak, že som proste chcel premietať jeden film, ale bolo mi povedané, že ho nemožno premietať verejne. No mne to nedalo a ten film som chcel ponúknuť divákom aj tak. Napadlo ma to spojiť s myšlienkou Secret („tajné“- prekl. red.) kina, ktorú poznám z iných festivalov. Nie je to čisto môj nápad, je to prevzatá vec. Ale povedali sme si, že to skúsime aj na našom feste a myslím, že tento film môže zaujať aj mladých ľudí. Netvrdil by som, že je primárne určený im, ale mal by osloviť mladú generáciu rovnako ako tú staršiu, “ vysvetlil celú myšlienku jeden z organizátorov podujatia Peter Vlkovič.

Hviezdy doma
Tento podtitul nereflektuje len filmovú časť festivalu. Okrem bohatej zbierky východoslovenskej filmovej tvorby sa môžete tešiť aj na skvelých hudobných hostí. Piatkový večer bude patriť nekorunovanému kráľovi republiky Šariš. Edo Klena a Klenoty to je kapela, ktorá je zárukou stopercentného domáceho produktu. Kapela pred nedávnom vydala štúdiový album Škaredý deň v Chujave, z rovnomennej piesne sa už stal prešovský hit číslo jedna.

Ta skutočná hudobná lahôdka je však pripravená na sobotný večer. Prvý pán slovenského jazzu, Prešovčan Peter Lipa príde na Šarišský hrad spolu so svojou kapelou a vynahradí tak svoju neúčasť na nedávnom Dobrom festivale, ktorej sa pre zdravotné problémy musel zriecť.

Pocta Jánovi Lazoríkovi
Tohtoročná Filmová noc na hrade venuje špeciálnu pozornosť aj veľkej postave východoslovenskej tradície a folklóru, nedávno zosnulému Jánovi Lazoríkovi. Rodáka z Krivian by mali vďaka Filmovej noci spoznať najmä ako človeka, nie ako autora. A prečo práve Ján Lazorík a FNH2016? „Jednoznačne téma hovorí za všetko, pretože hviezdy doma to nie sú len hviezdy tu na zemi ale aj tie, ktoré už sú niekde tam hore. Ján Lazorík po celý svoj život to čo hovoril, aj dokazoval skutkami. A to takým neuveriteľným spôsobom, že som vôbec premýšľaľ, že by bolo treba desať ľudí na obsiahnutie jeho záberu činností, posolstva, jeho prínosu. Do čohokoľvek sa pustil, v tom išiel neskutočne do hĺbky, “ vysvetľuje spoluorganizátor a známy lokálpatriot Šariša Matúš Kaža. „Vždy vravel, “Malo nas, malo nas takych”; narážal na etnografiu a celkovo tej „dedovizne“.“ Okrem prezentácie jeho obrazov, kníh a fotografií, ktorú otvorí jeho syn Blahoslav Lazorík, tu nielen špeciálni hostia zaimprovizujú z výberu jeho „pripovitek“.

Filmové sekcie
Tento rok sa budú filmy prezentovať v piatich sekciách. Očami žien je prvou z nich a prezentovať sa bude výlučne tvorba režisériek. Ženy a muži totiž vnímajú svet odlišne. Druhou sekciou, nesúcou názov Domáca úroda, budú filmy z východoslovenskej produkcie, ktoré mali nemalý úspech na domácich i zahraničných filmových festivaloch. Po prvýkrát sa budú filmy na hrade premietať cez deň. Prvá liga je podsekcia určená výlučne filmom, ktoré v posledných rokoch zaznamenali výrazný úspech na prestížnych festivaloch ako Sundance, Toronto International Film Festival, Bafta či iných. Za osobnej účasti autora Fera Feniča bude cez víkend uvedená aj sekcia s názvom Fero Fenič a prierez jeho tvorby , mapujúca výlučne tvorbu tohto autora. Poslednou skupinou filmov je Prihlásené filmy na festival Filmová noc na hrade 2016 – „Hviezdy doma“.

Dve snímky z európskeho Oscara
Okrem skvelých muzikantov bude hlavné pódium patriť aj nadupaným titulom, ktoré sa dostali vďaka Európskej filmovej cene 2015, považovanej za európskeho Oscara, do svetovej pozornosti. V piatok nás čaká dokument Farby piesku Ladislava Kaboša, rodeného Prešovčana, ktorý bol na spomínanú cenu nominovaný. V sobotu si cez deň môžu diváci vypočuť prednášku o etike v dokumentárnom filme aby si večer vychutnali ďalšiu nomináciu na Oscara starého kontinentu s účasťou niektorých hercov zo snímky. Hraný film Eva Nová je počinom rodeného prešovčana Marka Škopa, ktorého debut s názvom Iné svety bol premietaný na hrade v rámci prvého ročníka v roku 2011.

Prenajmenších filmových fanúšikov si pripravili organizátori detské pódium. Na ňom budú uvedené dve rozprávky, Pa a Pí Svatavy Kabošovej, ktorá túto rozprávku z osemdesiatych rokov osobne cez víkend uvedie a povie niečo aj o klasickej animácii. Mimi a Líza je druhým rozprávkovým seriálom, tentokrát zo súčastnosti patriaci do dramaturgie relácie Večerníček televízie RTVS. Odprezentovaná bude aj napriek neúčasti autorky detská kniha Marky Staviarskej s názvom Marínka Somarinka, ktorá okrem knižnej podoby existuje aj v aplikácii, akejsi detskej čítačke.

Okrem týchto „highlightov“ najbližšieho víkendu vo Veľkom Šariši budú prebiehať diskusie, prednášky a workshopy, nielen na tému kinematografie. Prezentovať sa budú takisto nové snímky, ktoré sú momentálne v produkcii či postprodukcii.

Šiesty ročník Filmovej noci na hrade - „Hviezdy doma“ na Šarišskom hrade sa uskutoční tento víkend, piateho až šiesteho augusta. Dvojdňový vstup vyjde na skutočne symbolické štyri eurá, piatková vstupenka je v cene dve a sobotná tri eurá. O polovicu menej zaplatia študenti, ZŤP, seniori a deti od dvanásť do pätnásť rokov. Pre aktuálne informácie o udalosti „čekuj“ www.novyfilm.sk a event na Facebooku Filmová noc na hrade 2016. „Tento rok sa teším na celý program, ale najmä na hostí, ktorí prídu. Myslím, že dramaturgicky sa nám podarilo vyskladať silný ročník. Takže sa teším na ľudí, ktorí svoju tvorbu prídu osobne odprezentovať a ich prácu si budú všetci môcť vypočuť a pozrieť na hrade, “ uzavrel predseda OZ Nový Film Peter Vlkovič.

Súvisiace články
9.8.2016 Foto: Filmová noc na Šarišskom hrade 2016 (sobota) 7.8.2016 Foto: Filmová noc na Šarišskom hrade 2016 (piatok)
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
Po uvoľnení opatrení si podniky objednali až 2000 hektolitrov piva za deň
Rozhodnutie krízového štábu o 4. fáze uvoľnenia opatrení ako líder v segmente čapovaného piva vítame. Rovnako pozitívne reagujú aj prevádzky, dva dni po vyhlásení uvoľnení sme zaznamenali objednávky na 2100 hl piva. Priemerná prevádzka pritom počas celej letnej sezóny predá asi 34 hl piva.
Akustika vynahradí fanúšikom zrušený koncert online streamom už túto nedeľu
Prešovská skupina Akustika prišla podobne ako všetci jej hudobní kolegovia o živé hrania až do odvolania. Napriek obmedzeniam idú hudobníci aspoň čiastočne podľa plánu a pracujú na nových pesničkách.
Peter Debnár sa vrátil k hudbe s projektom Crystalist
Peter Debnár sa po rozpade jeho domovskej kapely Raindown autorsky stiahol z hudobnej scény na dlhých sedem rokov. V týchto dňoch sa hlási o slovo so svojím producentským projektom CRYSTALIST. Priaznivci spevákovej predošlej kapely okamžite spoznajú jeho nezameniteľný hlas či charakteristický skladateľský rukopis. Svoj nový projekt obohatil výrazne o elektroniku, ku ktorej v posledných rokoch silno inklinuje a nebojí sa primiešať atmosféru 80tych rokov. Crystalist je výsledkom muzikantskej túžby po dlhoročnom hudobnom blackoute tvoriť novú hudbu s tým rozdielom, že sa nejedná o kapelu, ale projekt, ktorý ponúkne featuringy s pestrou škálou hostí. Prešovčan sa ocitol opäť na začiatku a ponúka singel Like a Rolling Stone, v ktorom sa k nemu pridala Katarína Knechtová.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.