Pondelok, 01. jún 2020
Meniny má Žaneta | zajtra Xénia, Oxana

Noc plná hviezdnych filmov na hrade Šariš

Bohatý sprievodný program no najmä filmy a to nielen v noci, ale po novom aj počas dňa. To všetko prinesie šiesty ročník Filmovej noci na hrade s podtitulom „Hviezdy doma“.

(foto: smARTin)
(foto: smARTin)

Organizátori sa v rámci témy „Hviezdy doma“ snažili osloviť čo najviac autorov pôvodom z východu. Na hrad prijali pozvanie medzi inými dokumentarista Ladislav Kaboš , zakladateľ Medzinárodného festivalu Febiofest Fero Fenič, ale aj hudobník Peter Lipa. Lákadlom na sobotný večer bude zase film Eva Nová, za ktorého tvorbou stojí Marko Škop, taktiež rodák z Prešova.

Na návštevníkov čaká historicky najväčší počet filmov. Premietať sa bude už tradične počas celej noci. Novinkov festivalu je ale najmä bohatá ponuka filmov počas dňa.

V rámci denného pásma filmov predstaví 12 krátkych snímok zo svojej rannej tvorby aj zakladateľ Medzinárodného festivalu Febiofest Fero Fenič. Nebude chýbať ani jeho najznámejší krátky film Diadem z roku 1978. Film zachytávala amatérsku kapelu Real z východného Slovenska. Režisér filmu Fero Fenič sa na hrade s niektorými protagonistami filmu stretne po skoro 40. rokoch.

Svoj najnovší film True Štúr predstaví zase režisér Michal Baláž. Film vytvorený v rámci spolupráce RTVS a Crazy Company pripomína 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra v inovovanom šate. Vizuálna stránka filmu je inšpirovaná estetikou filmu Sin City. Neobvyklý názov filmu True Štúr predstavuje poklonu od mladej generácie. Ako poznamenali aj tvorcovia filmu Marian Prevendarčík a Zuzana Šajgalíkova Štúrovi by sa táto slovná hračka páčila.

Ostatné filmy z denného programu organizátori rozdelili do tematických sekcií
V rámci prvej s názvom „Domáca úroda“ sa predstavia filmy autorov z východného Slovenska. Svoje diela predstavia aj Martin Žiaran, Tomáš Telepák, Matúš Krajňák, Boris Gomolčák a další. Vo vlastnej sekcií sa predstavia aj videoklipy, youtuberi a medzinárodne študentské filmy. Sekcia Očami žien zase predstaví diela žien režisériek, a sekcia „Nová úroda“ prinesie náhľad pod pokrievku viacerých nových projektov. Svoj nový film predstaví aj dokumentarista Ladislav Kaboš.

Film Ladislava Kaboša sa postará aj o vstup do večerného programu. Piatková noc odštartuje dokumentárnym filmom Farby piesku. Časozberný dokumentárny film vznikal desať rokov. Film opisuje nevšedným spôsobom život zdravotnej sestry Ľubi. Tá sa po smrti manžela rozhodne ostať v Líbyi, jeho domovskej krajine, aj napriek občianskej vojne a uctiť si tak jeho pamiatku. Film má silnú výpovednú hodnotu aj vďaka tomu že sa tvorcovia dostali aj k mnohým autentickým záberom z prvej línie bojov či operačných sál, vďaka ktorým určite divák nebude mať pocit, že je film uvarený, takpovediac, z prevarenej vody. Film je naozaj bohatý na emócie a na Šarišský hrad ho príde predstaviť sám autor.

Sobotnú noc uvedie film Eva Nová v hlavnej úlohe s Emíliou Vašaryovou. Film ocenený Cenou kritikov na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte odhaľuje príbeh kedysi známej herečky, ktorá sa po strmom vzostupe dostáva na úplne dno. Po protialkoholickom liečení sa vracia naspäť do bežného života. Snaží sa znova začať, no najmä opäť získať priazeň vlastného syna a je schopná pre to urobiť čokoľvek.

Filmová noc na Šarišskom hrade sa uskutoční tento rok v termíne 5. a 6. augusta s podtitulom Hviezdy doma. Vstup na oba dni stojí 4 eurá, jednodňové vstupné na piatok 2 eurá a sobotu 3 eurá. Pre študentov, deti od 12 do 15 rokov, seniorov a ZŤP platí polovičná zľava. Deti do 12 rokov zadarmo Pre viac informácií sledujte www.novyfilm.sk a facebookovú udalosť podujatia Filmová noc na hrade 2016.

Súvisiace články
26.7.2016 Filmová noc na Šarišskom hrade ponúkne hneď tri novinky v programe
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Akustika vynahradí fanúšikom zrušený koncert online streamom už túto nedeľu
Prešovská skupina Akustika prišla podobne ako všetci jej hudobní kolegovia o živé hrania až do odvolania. Napriek obmedzeniam idú hudobníci aspoň čiastočne podľa plánu a pracujú na nových pesničkách.
Po uvoľnení opatrení si podniky objednali až 2000 hektolitrov piva za deň
Rozhodnutie krízového štábu o 4. fáze uvoľnenia opatrení ako líder v segmente čapovaného piva vítame. Rovnako pozitívne reagujú aj prevádzky, dva dni po vyhlásení uvoľnení sme zaznamenali objednávky na 2100 hl piva. Priemerná prevádzka pritom počas celej letnej sezóny predá asi 34 hl piva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.