Štvrtok, 14. november 2019
Meniny má Irma | zajtra Leopold

Noc plná hviezdnych filmov na hrade Šariš

Bohatý sprievodný program no najmä filmy a to nielen v noci, ale po novom aj počas dňa. To všetko prinesie šiesty ročník Filmovej noci na hrade s podtitulom „Hviezdy doma“.

(foto: smARTin)
(foto: smARTin)

Organizátori sa v rámci témy „Hviezdy doma“ snažili osloviť čo najviac autorov pôvodom z východu. Na hrad prijali pozvanie medzi inými dokumentarista Ladislav Kaboš , zakladateľ Medzinárodného festivalu Febiofest Fero Fenič, ale aj hudobník Peter Lipa. Lákadlom na sobotný večer bude zase film Eva Nová, za ktorého tvorbou stojí Marko Škop, taktiež rodák z Prešova.

Na návštevníkov čaká historicky najväčší počet filmov. Premietať sa bude už tradične počas celej noci. Novinkov festivalu je ale najmä bohatá ponuka filmov počas dňa.

V rámci denného pásma filmov predstaví 12 krátkych snímok zo svojej rannej tvorby aj zakladateľ Medzinárodného festivalu Febiofest Fero Fenič. Nebude chýbať ani jeho najznámejší krátky film Diadem z roku 1978. Film zachytávala amatérsku kapelu Real z východného Slovenska. Režisér filmu Fero Fenič sa na hrade s niektorými protagonistami filmu stretne po skoro 40. rokoch.

Svoj najnovší film True Štúr predstaví zase režisér Michal Baláž. Film vytvorený v rámci spolupráce RTVS a Crazy Company pripomína 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra v inovovanom šate. Vizuálna stránka filmu je inšpirovaná estetikou filmu Sin City. Neobvyklý názov filmu True Štúr predstavuje poklonu od mladej generácie. Ako poznamenali aj tvorcovia filmu Marian Prevendarčík a Zuzana Šajgalíkova Štúrovi by sa táto slovná hračka páčila.

Ostatné filmy z denného programu organizátori rozdelili do tematických sekcií
V rámci prvej s názvom „Domáca úroda“ sa predstavia filmy autorov z východného Slovenska. Svoje diela predstavia aj Martin Žiaran, Tomáš Telepák, Matúš Krajňák, Boris Gomolčák a další. Vo vlastnej sekcií sa predstavia aj videoklipy, youtuberi a medzinárodne študentské filmy. Sekcia Očami žien zase predstaví diela žien režisériek, a sekcia „Nová úroda“ prinesie náhľad pod pokrievku viacerých nových projektov. Svoj nový film predstaví aj dokumentarista Ladislav Kaboš.

Film Ladislava Kaboša sa postará aj o vstup do večerného programu. Piatková noc odštartuje dokumentárnym filmom Farby piesku. Časozberný dokumentárny film vznikal desať rokov. Film opisuje nevšedným spôsobom život zdravotnej sestry Ľubi. Tá sa po smrti manžela rozhodne ostať v Líbyi, jeho domovskej krajine, aj napriek občianskej vojne a uctiť si tak jeho pamiatku. Film má silnú výpovednú hodnotu aj vďaka tomu že sa tvorcovia dostali aj k mnohým autentickým záberom z prvej línie bojov či operačných sál, vďaka ktorým určite divák nebude mať pocit, že je film uvarený, takpovediac, z prevarenej vody. Film je naozaj bohatý na emócie a na Šarišský hrad ho príde predstaviť sám autor.

Sobotnú noc uvedie film Eva Nová v hlavnej úlohe s Emíliou Vašaryovou. Film ocenený Cenou kritikov na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte odhaľuje príbeh kedysi známej herečky, ktorá sa po strmom vzostupe dostáva na úplne dno. Po protialkoholickom liečení sa vracia naspäť do bežného života. Snaží sa znova začať, no najmä opäť získať priazeň vlastného syna a je schopná pre to urobiť čokoľvek.

Filmová noc na Šarišskom hrade sa uskutoční tento rok v termíne 5. a 6. augusta s podtitulom Hviezdy doma. Vstup na oba dni stojí 4 eurá, jednodňové vstupné na piatok 2 eurá a sobotu 3 eurá. Pre študentov, deti od 12 do 15 rokov, seniorov a ZŤP platí polovičná zľava. Deti do 12 rokov zadarmo Pre viac informácií sledujte www.novyfilm.sk a facebookovú udalosť podujatia Filmová noc na hrade 2016.

Súvisiace články
26.7.2016 Filmová noc na Šarišskom hrade ponúkne hneď tri novinky v programe
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Vydrapená Bužírka Punk System už dnes v Prešovskom Stromoradí. Aj s vlastným čašníkom
Vydrapená Bužírka Punk System je momentálne najaktívnejšia kapela zo všetkých, v ktorých pôsobí slovenský hudobník Michal Kaščák.
Veronika Rabada vystúpi v závere turné ešte v prešovskom Stromoradí a Košiciach
Veronika Rabada vydala minulý rok debutový album Lúka, ktorým si získala srdcia fanúšikov po celom Slovensku a momentálne je s ním na premiérovom klubovom turné. Už túto stredu 23.11. odohrá koncert pred prešovským publikom v Stromoradí. Odznejú nielen jej autorské novinky a hity ako Ach Janíčko, Husičky, Lúka, Zabudni, ale aj speváčkine obľúbené slovenské ľudové piesne. O deň neskôr ukončí svoje miniturné v Košiciach.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Podajte ďalej knihu a príďte na jesenné handmade trhy!
Už 24. októbra sa na Floriánovej ulici v Prešove uskutoční obľúbené podujatie pre všetkých milovníkov kníh a ručne vyrábaných výrobkov. Podujatia Podaj ďalej knihu a Jesenné handmade trhy doplnia aj zaujímavé workshopy pre malých i veľkých.
Úspešná športovkyňa v sebe objavila talent pre maľbu
15.novembra bude v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši vystavovať svoje diela Veľkošarišanka Veronika Očipová (30). Svoj talent pre maľovanie objavila len tohto roku a o pár dní bude mať svoju samostatnú výstavu. Fitnesska a umelkyňa bude vystavovať svoje abstraktné diela i maľby Veľkého Šariša.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.