Štvrtok, 09. apríl 2020
Meniny má Milena | zajtra Igor

Natreté strachom

Unikátne divadelné predstavenie Natreté strachom odhalí pohnuté osudy žien zažívajúcich násilie či utečeniek bez domova.

V Prešove sú už diváci vďaka dlhoročnej tradícii Akademického Prešova zvyknutí na to, že v určitom období roka sa na doskách prešovských divadiel a kultúrnych centier objavujú aj inscenácie hosťujúcich divadiel, ktoré by si inak nemali šancu pozrieť. Divadelný súbor NOMANTINELS, ktorý si môžu milovníci tohto divadelného sviatku pamätať aj z niektorého zo skorších ročníkov, zavíta s unikátnym predstavením do Prešova už túto sobotu (26. 11.). Inscenáciu Natreté strachom z pera Andreja Kuruca odohrá súbor iba raz – o 19:00 v Kine Scala, vstup je voľný.

Natreté strachom hovorí o tom, že násilie páchané na ženách má rôzne formy a týka sa žien z celého sveta - bez rozdielu národností, rás či sociálnych vrstiev. O tom, aké ťažké je hovoriť o násilí, ktoré sa deje v intímnom vzťahu, ale aj o zraňovaní žien, ktoré mali zlé skúsenosti s prístupom rôznych inštitúcií. Rozpráva o dôležitosti citlivého prístupu k ľuďom, ktorí niečo podobné zažili, pretože jediné, po čom túžia, je žiť v pokoji a s láskou. Inscenácia Natreté strachom opisuje príbehy troch žien: Pari, ktorá pochádza z Tadžikistanu zažíva na Slovensku inštitucionalizované násilie, Nela zažíva násilie zo strany svojho partnera, ktorý ju prenasleduje a ťažko hľadá pomoc a Magda píše ako novinárka o príbehoch žien, ktoré zažili krutosti osudu len na základe toho, že sú ženami.

Režisérsky sa na inscenácii podieľala Zuzana Spodniaková, ktorá je zároveň aj jednou z účinkujúcich. Okrem nej sa prešovský divák môže tešiť na Lýdiu Petrušovú, Martinu Zemancovú či Lenku Čiernikovú.

Uvedenie inscenácie v Prešove je jednou z aktivít projektu Slovensko bez násilia páchaného na ženách, ktorého sloganom je, že „Domov musí byť bezpečné miesto pre všetkých“. Ide o partnerský projekt občianskeho združenia MyMamy, Prešovskej rozvojovej agentúry, Centra Slniečko z Nitry,  Women Institute Slovakia z Liptovského Mikuláša, obce Medzany a Centra Norasenteret z nórskeho Kirkenes. Tento projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu, spolufinancovaný je zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, jeho výška je 406 405€. Viac informácií sa dozviete na webovej stránke www.norwaygrants.sk.

Mohlo by Vás zaujímať
Kostoly sú zatvorené, prešovskí veriaci môžu bohoslužby sledovať v médiách
Verejné bohoslužby sa na Slovensku nebudú sláviť až do konca marca. Rozhodla o tom Konferencia biskupov Slovenska. Prešovskí veriaci však môžu bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.
Vernisáž v Caraffke nahradí slávnostná dernisáž
Mestská Galéria Caraffka od štvrtka 12. marca sprístupní výstavu Bienále maľby, kresby, grafiky a počítačovej grafiky. V súvislosti s nariadením Ústredného krízového štábu SR však ruší dnešnú vernisáž.
Online výstava veľkotýždňových procesií ako prejav solidarity s Talianskom
Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) spustila e-výstavu fotografií prešovského fotografa Petra Sedláka z minuloročných veľkotýždňových procesií v sicílskom meste Trapani. Výstavou s názvom Svietiene5 chcú organizátori vyjadriť symbolickú podporu Taliansku, ktoré patrí medzi krajiny najviac postihnuté koronavírusom.
Jana Kirschner a Vojtěch Dyk zverejnili novú skladbu s názvom Na okamih. Autorom videoklipu je Juraj Johanides.
Jana Kirschner a Vojtěch Dyk vítajú jar videoklipom “Na okamih”. Dôležitým motívom videopríbehu je rozkvitnutá a vädnúca kytica, ktorá metaforicky zobrazuje vzťahy, boje a zmierenia.
OneRepublic piesňou Better Days predpovedá lepšie časy. Okrem povzbudenia novým singlom aj pomáhajú!
Svetlo sveta uzrel nový singel kapely OneRepublic. Vznikol počas dobrovoľnej karantény členov skupiny. Pieseň Better Days je plná nádeje a vyzýva ľudí k optimizmu. Časť výnosu z predaja singla poputuje fondu COVID-19 Relief Fund nadácie MusiCares na pomoc umelcom, ktorých živobytie bolo ovplyvnené pandémiou.
Paci Pac zabávajú deti prostredníctvom online koncertov
Aj jedna z najúspešnejších slovenských formácií, ktorá už niekoľko rokov zabáva a vzdeláva malé deti prostredníctvom pesničiek, si uvedomuje spoločenskú zodpovednosť v týchto náročných časoch. Zatvorené školy a materské škôlky v dôsledku prevencie pred šíriacim sa vírusom COVID-19 doslova „uväznili“ deti doma, a práve preto sa Paci Pac rozhodli potešiť svojich malých fanúšikov v pohodlí ich detských izieb či obývačiek.
3D prehliadky výstav v Šarišskej galérii v Prešove
Aj keď za zatvorenými dverami, sme tu pre Vás stále virtuálne otvorení!
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.