Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Saturday - 22. September 2018 - Móric | zajtra Zdenka

PIS.sk

Unikátna výstava v Univerzitnej knižnici

V Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove otvorili fotografickú výstavu pod názvom Fresky sv. Ladislava v Karpatskej kotline, ktorá potrvá do 10. novembra.

Cyklus fresiek, stvárňujúci známu Ladislavovou legendu záchrany kresťanského dievčaťa z rúk kumánskeho bojovníka, patrí v dejinách výtvarného umenia k jedným z najstarších, ale zároveň aj najkrajších vyobrazení v rannom stredoveku.

Univerzitná knižnica v týchto dňoch vystavuje cyklus fresiek sv. Ladislava zachytených prostredníctvom fotografi, ktoré vyhotovil Zoltán Móser, uznávaný fotograf Maďarskej akadémie umení.

„Sv. Ladislav je významná osobnosť, ktorá zanechala pozitívny odkaz pre národy žijúce na území bývalého Uhorska. Som preto veľmi rád, že práve Prešovskú univerzitu oslovil Úrad predsedu vlády Maďarska s ponukou inštalovať túto unikátnu výstavu, “ uviedol pri otvorení výstavy rektor PU Peter Kónya. Verí, že výstava zaujme nielen zamestnancov a študentov PU, ale aj širokú verejnosť a poskytne priestor na rozšírenie vedomosti o sv. Ladislavovi a taktiež dejinách širšieho stredoeurópskeho regiónu.

Cyklus fresiek je zaujímavý tým, že od Záhrebu po Tatry, od úpätia Álp po Krajinu Sikulov sa takmer zhoduje načrtnutý príbeh. Ide o bitku pri Kerlési z roku 1068, v ktorej svätý Ladislav oslobodil zajaté dievča. „V mýtickom znázornení kumánsky bojovník, ktorý unáša dievča sedí na čiernom koni, pričom za ním je zobrazený vyschnutý strom. Ladislav, kontrastne s ním, sedí na bielom koni s glóriou na hlave a za ním sa nachádza kvitnúci strom. Boj dvoch nesmrteľných hrdinov, na základe zachovaných pamiatok, vyhráva sv. Ladislav, “ popisuje bližšie Gábor Czibolya z Kancelárie Národnopolitického štátneho tajomníka Maďarska. Ako dodáva, pri príležitosti 940. výročia nástupu tohto panovníka na trón a 825. výročia jeho svätorečenia vyhlásila ich kancelária rok 2017 za Rok svätého Ladislava. „Kráľ Ladislav I. z dynastie Arpádovcov totiž ako významná osobnosť posilnil Uhorsko a cirkev ho vníma ako svätca. Jeho postava znázorňuje civilizovaného európskeho rytierskeho panovníka, ktorý chudobným pomáhal a ochraňoval svoju krajinu. Dávnejšie ho nazývali milostivým kráľom, keďže svojho bratranca Šalamúna, útočiaceho na neho, uvrhol iba do väzenia, neskôr ho prepustil na slobodu, “ upresňuje Czibolya.

V Karpatskej kotline bolo podľa sv. Ladislava vysvätených takmer 150 kostolov, vrátane viacerých tých, ktorých patrón sa už zmenil. Výnimkou nebolo ani územie Prešova, kde bol v 15. storočí postavený Kostol Svätého Ladislava. V období od 15. do 19. storočia dokonca v lokalitách dnes známych ako Borkut a Pod Wilec hôrkou existovala obec s kostolom, ktorá bola pomenovaná podľa tohto panovníka. Kostoly svätého Ladislava sa nachádzali aj v blízkej Košickej Novej Vsi alebo vo Spišskom Štvrtku.

Výstava, predstavujúca život rytierskeho kráľa, sa pomaly dočká stého miesta vystavenia. Preložená bola do poľského, rumunského, chorvátskeho, slovenského, anglického a španielskeho jazyka.

Kráľ Ladislav sa narodil na opačnej strane Beskýd, v okolí Krakova. Jeho matka, Richeza bola poľskou kráľovnou, jeho starí rodičia a manželka boli Nemci. Dcéra Piroška bola manželkou byzantského cisára Jána II. Komnena, ktorú ortodoxná cirkev uctieva ako svätú Irenu. Svätý Ladislav založil Záhrebské biskupstvo a po svojom švagrovi, kráľovi Chorvátska, Zvonimirovi, zdedil trón Chorvátska. Svätý Ladislav, ako patrón Sedmohradska, zomrel v Nitre, legendy o ňom sa však zachovali od Moldavska až po Bavorsko.

 
  5.11.2017 | Autor: Anna Polačková | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 739 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (73221)

Ponúkame na predaj celoročne obyvateľnú chatu v obci Drienica. Obytná plocha 95 m2, pozemok 632 m2. V obci lyžiarske stredisko a kúpalisko s welness. Chata je čiastočne zrekonštruovaná. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel č 0907 030 676

0907030676 | ico | cena: 61.000,-€
ico

Reality: Predám (73087)

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | ico | cena: 43.900,-€
ico

Reality: Predám (73084)

Na predaj 3- izb. rodinný dom - novostavba, pozemok o celkovej výmere 2353 m2, zastavaná plocha 116 m2, úžitková plocha cca 95 m2, v obci Hubošovce, okr. Sabinov, od centra mesta Prešov vzdialená len 14 km. Tiché vidiecke prostredie.

0907030622 | ico | cena: 209.000,-€
ico

Reality: Predám (73235)

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (73248)

tichá lokalita, s pekným výhľadom, výmera pozemku 700 m2, počet izieb 5 izbový rodinný dom https://www.garantreal.sk/reality/13566-RD-LC-13566/garant-real-predaj-rodi nny-dom-pozemok-700-m2-mestska-cast-sidlovec-presov/

0907030661 | ico | cena: 199.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS