Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Monday - 20. August 2018 - Anabela | zajtra Jana

PIS.sk

Prešov v purpurovom

Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí sa metropola Šariša zahalí do purpurovej farby. Prešov tým vyjadrí spolupatričnosť a podporu rodín s týmito malými bojovníkmi, purpurová farba bude patriť dominantám - Vodárenskej veži a historickej budove radnice.

Sedemnásty november má viacero prívlastkov, okrem iného je aj dňom svetovým. Tento deň je totiž vyhlásený za Svetový deň predčasne narodených detí, ktoré symbolizuje aj purpurová farba. Do nej bude symbolicky zahalený aj Prešov purpurovým nasvietením Vodárenskej veže a historickej budovy radnice (16. a 17. 11. 2017).

Okrem toho sa dňa 17. novembra od 14:00 h uskutoční výstava háčkovaných vecí a diskusia s rodinami predčasne narodených detí v Centre voľného času sv. J. Pavla II. v Prešove a o 16:00 h uskutoční sv. omša v Kostole Krista Kráľa na sídlisku Sekčov v Prešove. Veľký ohlas mal aj tohtoročný koncert, nad ktorým záštitu prevzala primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 10. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotnosti. „Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených detí a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.

Starostlivosť o predčasne narodené deti je náročná. Rodiny s predčasniatkami preto potrebujú pomoc a podporu. Občianske združenie malíček už šesť rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku. Malíček vznikol z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Ako ďalej vysvetľuje Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia malíček a zároveň vrchná sestra na oddelení s predčasne narodenými deťmi: „Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Našim poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou.” Malíček zároveň spolupracuje s medzinárodnou organizáciou EFCNI (Európska nadácia pre zdravie novorodencov), ktorá sa v súčasnosti zameriava na tvorbu Štandardov zdravotnej starostlivosti o nezrelých novorodencov.

K zvýšeniu povedomia o problematike predčasne narodených detí každoročne napomáha aj Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý si celý svet pripomína 17. novembra. Bol založený európskymi rodičovskými organizáciami a rodičmi predčasne narodených detí, ktorí sa rozhodli informovať o problematike predčasných pôrodov. Od roku 2011 slávime Svetový deň aj v Slovenskej republike. Malíček, ako člen medzinárodnej organizácie EFCNI je organizátorom osláv pre SR

Občianske združenie malíček už 6. rok organizuje v rámci Slovenska rôzne kultúrne a spoločenské aktivity. „Našou „srdcovkou“ spojenou s týmto významným dňom je benefičný večer s odovzdávaním cien Purpurové srdce“, vysvetľuje Ľubica Kaiserová. Malíček v tento benefičný večer oceňuje osobnosti, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde. Tento rok pripadne tento výnimočný večer na 14. november 2017 o 17.00 v Primaciálnom paláci v Bratislave. Záštitu nad tohtoročným Svetovým dňom prevzal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Po celom Slovensku sa ale pri príležitosti svetového dňa predčasne narodených detí rozžiaria purpurovou farbou viaceré významné budovy.

Medzi ďalšie aktivity, ktorými sa občianske združenie Malíček rozhodlo na Slovensku podporiť svetový deň predčasne narodených detí a na ktoré je aj široká verejnosť srdečne vítaná sú:

17.11. o 18:00 – sv. omša, Kostol Krista Kráľa na sídlisku Sekčov v Prešove
17.11. o 14.00 – výstava háčkovaných vecí a diskusia s rodinami predčasne narodených detí, Centrum voľného času sv. J. Pavla II. v Prešove
13.11. – 19.11. – osveta na školách (prednášky, diskusie, stretnutia)
Stredná zdravotnícka škola v Trenčíne, vyvrcholením bude 16.11. návšteva pracoviska JIS vo Fakultnej nemocnici Trenčín
Stredná zdravotnícka škola v Košiciach
Evanjelické gymnázium V Prešove
Gymnázium Konštantinova v Prešove
23.11. o 19.00 – pomáhajúci Pub kvíz, ktorý organizuje europoslankyňa Jana Žitňanská, Kalab na Zámockej 5 v Bratislave

 
  15.11.2017 | Pridal: Redakcia PIS | Mesto Prešov | zobrazené: 577 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (73114)

Byt je po rekonštrukcii, riešený ako bezbariérový. 3. poschodie/3, orientácia bytu V/Z. Kuchyňa je riešená v centre bytu, prepojená s jedálňou. K bytu patrí veľká murovaná pivnica s oknom, výmera cca 12 m2. Bytový dom je po kompletnej rekonštrukcii.

0907030623 | ico | cena: 119.500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Reality: Dám do prenájmu (72762)

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory o výmere 67m2 a 52 m2 samostatne, ale aj vcelku 119 m2, situované v krásnej záhrade v blízkosti centra Prešova s parkovaním.

0903602897 | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (73099)

Na predaj 3,5 - izbový byt 75 m2, loggia 4 m2, Prešov - Sekčov, po čiastočnej rekonštrukcii. Výhodou je malá polizba vedľa detskej izby, s oknom, oddelená dverami s policami a vstavaným nábytkom. K bytu patrí pivnica (cca 5 m2).

0907030623 | ico | cena: 83.900,-€
ico

Reality: Predám (73109)

4 izbový útulný rodinný dom s úžitkovou plochou 96m² a pozemkom 535m²s rozsiahlou rekonštrukciou sa nachádza v slepej uličke mimo hlavnej cesty

0918993424 | ico | cena: 139.500,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS