Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Monday - 15. October 2018 - Terézia | zajtra Vladimíra

PIS.sk

Výstava unikátnych malieb Prokipa Kolisnyka v Univerzitnej knižnici PU

Dňa 15. novembra 2017 sa v Univerzitnej knižnici PU v Prešove (UK PU) konala vernisáž výstavy – Prokip Kolisnyk: Čarunka farieb (maľba, kresba, grafika), ktorú pri príležitosti životného jubilea autora pripravili UK PU a Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku.

Kolisnyk v nej prezentuje veľmi špecifický spôsob maľovania obrazov s využitím originálnej techniky.

Ako vyplýva z názvu výstavy Prokip Kolisnyk v UK PU prezentuje grafiky, kresby no predovšetkým maľby, ktoré sú celoživotnou doménou jeho tvorby (spolu 45 diel). Keďže ide o jubilejnú výstavu, zastúpené sú diela z rôznych období tvorby Prokipa Kolisnyka, pričom najpodstatnejšiu časť výstavy predstavujú maľby z jeho posledného obdobia, ktoré svojim novátorským poňatím – originálnou technikou maľby vzbudzujú u návštevníkov výstavy, laikov i znalcov umenia mimoriadny ohlas a záujem. Prokip Kolisnyk totiž objavil a v UK PU prezentuje veľmi špecifický, interesantný a unikátny spôsob maľovania obrazov, ktorý vo svete maľby len veľmi ťažko (ak vôbec) nájde obdobu. Výstava predstavuje Prokipa Kolisnyka nielen ako „mnohovrstvého“ originálneho umelca – výtvarníka, literáta, ale tiež ako filozofa – filozofa umenia a bytia.

Veľmi bohatý a zaujímavý program vernisáže otvoril riaditeľ knižnice Ing. Peter Haľko. V úvodnom slove pripomenul, že ide už o piatu umelcovu výstavu v UK PU, po rokoch 2003, 2005, 2009 a 2012, pričom autor stále priniesol niečo nové, často nečakané, prekvapujúce, umelecky netradičné, no s dôrazom na poctivú, kvalitnú a precíznu maľbu v duchu najlepších tradícií tzv. starej maliarskej školy a odkazu jej protagonistov.

Vystavované výtvarné diela P. Kolisnyka veľmi živo, miestami až expresívne priblížil vo svojom kurátorskom príhovore pod názvom Siločiary farebných myšlienok doc. Peter Kocák, PhD. , akad. maliar – známy prešovský výtvarník a vysokoškolský pedagóg pôsobiaci na Katedre výtvarnej výchovy a umenia FF PU. V príhovore uviedol:

Životné dielo a najnovšie obrazy akad. maliara Prokipa Kolisnyka sú pre mňa slávnosťou farby a ducha. Maestro farby a kompozície predstavuje prierez svojej tvorby. Najviac sme iste zvedaví na najnovšie výdobytky jeho umeleckého génia, no určite aj na cestu, ktorou sa k dnešnému obrazu dopracoval – myslením, štúdiom, neustálym sústredeným tvorivým zaujatím farbou a témou. Maliar sa zaoberá fenoménom maliarskej farby už dlhý čas i teoreticky a publikuje prínosné pojednania o farbe z maliarskeho, filozofického i teologického aspektu. Prokip Kolisnyk sa k najnovším objavom v maľbe dopracoval spontánne, no zákonite – Kto hľadá, nájde...
V každom prípade na obraze (okrem témy) je zaujímavým práve to, ako je obraz namaľovaný. V prípade Kolisnyka celé plátno obrazu je akoby prekrižované siločiarami farebných ideí. Obraz je doslova fyzicky prevrstvený nitkami a špagátmi, takže vzniká zložitá vrstevnatá textúra (štruktúra), na ktorej a tiež aj vo vnútri ktorej sa objavuje takmer trojrozmerné zobrazenie nejakého motívu, najčastejšie figúry.
Najnovší cyklus diel (veľkoformátových malieb) sa volá Proti-postoj. Podobným spôsobom už bol namaľovaný jeho cyklus Napätie. Práve vtedy (pred tromi rokmi), pod obrovským sociálnym a vnútorným napätím majster začal takto maľovať; dá sa povedať, že svoje diela začal doslova stavať ako architekt. Výsledkom je veľmi výrazná a pôsobivá 3D maľba. Svoj objav neustále zdokonaľuje vo svojich najnovších dielach – v spomínanom cykle Proti-postoj či v ďalších samostatných dielach – zvlášť vo svojom (nateraz) poslednom autoportréte. Pred divákom sa z diaľky vynára zdanlivo dvojrozmerný, plochý obraz s takmer klasickou kompozíciou, ale pri bližšom pohľade ja zaujímavé práve to, ako je na ňom zobrazená polofigúra. Napnutými (ako struny) špagátmi (siločiarami) maliar upútava pozornosť diváka na tých miestach, ktoré považuje za najdôležitejšie a posilňuje ich výrazným vrstvením farby. Ďalej nasleduje nespočetné množstvo lazúr. A ďalšie a ďalšie vrstvenia... Pri takomto spôsobe maľovania je veľmi zložité zosúladiť elementy takzvaného realistického a expresívneho až abstraktného zobrazenia, ale majster to dokázal.
Môžeme konštatovať, že majster Prokip Kolisnyk našiel svoju unikátnu, neopakovateľnú maliarsku výpoveď. Tak ako maľuje Prokip Kolisnyk, nemaľuje nikto. Ale cesty tvorby sú nevyspytateľné, takže umelec hľadá ďalej...

Kurátorský príhovor doc. Kocáka bol zvýraznený a dotvorený ďalším bodom programu vernisáže – dokumentárnym filmom Napätie Prokipa Kolisnyka, ktorý autorsky pripravila Prešovčanka MgA. Rebeka Uličná, doktorandka odboru rozhlasovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. Vo svojom filme veľmi citlivo, pritom s ľahkosťou a bez zbytočného pátosu priblížila proces tvorby a vznik jedného z novátorských diel prezentovaných na výstave – Súboj (z cyklu Proti-postoj). Účastníci vernisáže tak mohli prostredníctvom kamery R. Uličnej nahliadnuť do tajomstiev umelcovej „kuchyne“ a byť svedkami zrodu diela a procesu jeho kreovania, vrstvenia, až po priamy kontakt s jeho finálnou podobou vo výstavnom priestore.

Vernisáž ďalej pokračovala prezentáciou najnovšej autorovej publikácie s názvom: Čarunka mystérií. Publikáciu vydal Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku s finančnou podporou Literárneho fondu SR. Čarunka mystérií je originálnym a samostatným dielom Prokipa Kolisnyka, no zároveň konceptuálne doplňuje jeho dve predošlé zbierky Čysnycia (2001) a Od prvej osoby osamelosti (2002), takže utvára neformálny triptych, kde autor voľnou rečou esejí – poviedok predkladá čitateľovi svoje filozofické názory (pohľady) na tému ľudských pocitov, umenia a na svetonázorové problémy spoločnosti a človeka.

Knihu predstavil predseda Spolku ukrajinských spisovateľov na Slovensku Mgr. Ivan Jackanin, s príspevkom Rodisko povýšil na ideu. Vo svojej úvahe poukázal na špecificky – svojrázny spôsob literárnej výpovede spisovateľa – umelca – maliara. Na snahu autora hľadať v minulosti, ale hlavne v súčasnosti, podstatu umenia a bytia, ktorá sa zakladá na morálke (etike), sebapoznaní a sebazdokonaľovaní (podobne ako niektorí významní filozofi – osobitne uviedol ukrajinského filozofa H. S. Skovorodu).

Po tomto príhovore sa slova ujal autor – výtvarník a spisovateľ Prokip Kolisnyk, ktorý s úctou poďakoval všetkým účastníkom vernisáže a priblížil im s prirodzenosťou sebe vlastnou jednak svoje výtvarné diela (Čarunka farieb), ako aj dielo literárne (Čarunka mystérií). Okrem iného ozrejmil prítomným aj význam slova Čarunka (z ukr.), ktoré spája obe diela významovo aj ideovo. Ide o najmenšiu bunku včelieho plastu (voštiny), ktorá je základom včelieho medonosného úľa a symbolizuje bunku života – života plného farieb a mystérií. Svoj príhovor umelec zakončil autorským čítaním.

Vernisáž, ktorej spoluorganizátori boli Národný zväz umelcov Ukrajiny, Asociácia ukrajinských spisovateľov, Slovenská výtvarná únia, Galéria PK, vyvrcholila uvedením knihy do čitateľského života, a to netradičným rituálom s názvom OZRNENIE (ukrajinsky ОЗЕРНЕННЯ – OZERNEŇNJA), keď autor spolu s ďalšími účinkujúcimi posypali knihu pšenicou z rodného kraja autora, aby zrnko-slovo padlo na úrodnú pôdu...

Výraznou a nemenej pôsobivou súčasťou vernisáže bol hudobný program, ktorý ešte umocnil vplyv obrazu a slova. Program pripravili pedagógovia z Katedry hudby FF PU doc. Ljubov Gunder (klavír) a Mgr. Renáta Kočišová PhD. (violončelo). V ich virtuóznom podaní zazneli pôsobivé diela J. S. Bacha, M. Skoryka a A. Piazzollu.

Výstava je sprístupnená v UK PU do 9. februára 2018 počas otváracích hodín. Pozývame všetkých priaznivcov výtvarného umenia si ju prezrieť. Vstup je voľný.

 
  21.11.2017 | Autor: Peter Haľko | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 1304 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (73311)

Predaj 3 - izbový byt, 68 m2, loggia 5 m2, po čiastočnej rekonštrukcii - plastové okná, v izbách a predsieni laminátové podlahy, v kuchyni PVC. 2 poschodie /7. K bytu patrí pivnica.

0907030623 | ico | cena: 79.500,-€
ico

Reality: Predám (73220)

Ponúkame na predaj 3 izbový byt v Sabinove na Murgašovej ulici. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou. Bytový dom zateplený rekonštrukcia spoločných priestorov. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 676.

0907030676 | ico | cena: 65.500,-€
ico

Reality: Predám (73221)

Ponúkame na predaj celoročne obyvateľnú chatu v obci Drienica. Obytná plocha 95 m2, pozemok 632 m2. V obci lyžiarske stredisko a kúpalisko s welness. Chata je čiastočne zrekonštruovaná. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel č 0907 030 676

0907030676 | ico | cena: 61.000,-€
ico

Reality: Predám (73248)

tichá lokalita, s pekným výhľadom, výmera pozemku 700 m2, počet izieb 5 izbový rodinný dom https://www.garantreal.sk/reality/13566-RD-LC-13566/garant-real-predaj-rodi nny-dom-pozemok-700-m2-mestska-cast-sidlovec-presov/

0907030661 | ico | cena: 199.000,-€
ico

Reality: Predám (73235)

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | ico | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS