Streda, 24. október 2018
Meniny má Kvetoslava | zajtra Aurel

Testovacia prevádzka pis.sk, pre starú verziu kliknite na tento odkaz.

Prešovské dni klasickej gitary

Začiatok februára bude v Prešove už tradične patriť milovníkom klasickej gitary. Prešovské združenie klasickej gitary, v spolupráci s DJZ Prešov a PKO Prešov Vás všetkých pozýva na ôsmy ročník medzinárodného gitarového festivalu Prešovské dni klasickej gitary 2018, ktorý sa bude konať v dňoch 8. a 9. februára 2018 na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

V priebehu festivalu budú prebiehať majstrovské interpretačné kurzy, určené žiakom základných umeleckých škôl, študentom konzervatórií a vysokých hudobných škôl. Majstrovské kurzy budú realizované pod vedením odborných lektorov a koncertných umelcov zo Slovenska i zahraničia: Marco Socias (es), prof. Jozef Zsapka (sk), prof. Ryszard Balauszko (pl), doc. Mgr. Art. Ján Labant, ArtD. (sk), doc. Mgr. art. Adam Marec, ArtD (sk), Mgr. Art. Martin Krajčo, ArtD (sk), Mgr. Art. Igor Vlach (sk), Henry Tóth (sk), Juraj Burian (sk).

Počas medzinárodného gitarového festivalu zaznejú dva večerné koncerty. Prvý koncert sa uskutoční 8. februára 2018 o 18: 00 hodine na veľkej scéne DJZ v Prešove a bude venovaný slávnemu hudobnému skladateľovi Joaquinovi Rodrigovi. Pri tejto príležitosti zaznie jeden z najznámejších a najkrajších koncertov pre klasickú gitaru - koncert Aranjuez v podaní španielskeho gitaristu Marca Socíasa a Štátnej filharmónie Košice, pod taktovkou dirigenta Adriána Harvana.

Gitarista Marco Socías sa narodil v španielskom meste Málaga, kde získal aj svoje prvé hudobné vzdelanie. To ďalej prehlboval účasťou na mnohých majstrovských kurzoch a štúdiom na Musikhochschule v Kolíne nad Rýnom. Už ako dvadsaťjeden ročný sa Marco stal najmladším profesorom gitarovej hry v Španielsku. Získal ocenenie na najprestížnejších medzinárodných súťažiach („Infanta Cristina“ v Španielsku – 1. cena, „Le printemps de la Guitare“ v Belgicku, „Concorso Internazionale di Gargnano“ v Taliansku).
Marco Socías je pravidelne pozývaný na medzinárodné gitarové festivaly. Koncertuje v celej Európe, na Blízkom východe a v USA ako sólista alebo člen komorných zoskupení. Vystúpil na významných svetových pódiách (Concertgebouw v Amsterdame, Konzerthaus vo Viedni, Auditorio Nacional v Madride, Konzerthaus a Philharmonie v Berlíne, Alte Oper vo Frankfurte) a s radom vynikajúcich orchestrov (Radio Sinfonia-Orchester Berlin, Rotterdam Philharmonic, Orquesta Ciudad de Granada, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orquesta de Cadaqués a Orquesta Nacional de Cuba. V súčasnosti pracuje s kórejskou sopranistkou Sumi Jo na CD so skladbami Johanna Sebastiana Bacha pre Deutsche Grammophon. Marco Socías pôsobí ako profesor v Centro Superior de Música „Musikene“ v baskickom meste San Sebastián v Španielsku.

Tohoročné Prešovské dni klasickej gitary nebudú rýdzo klasické. Špecifickom druhého večerného koncertu budú excelentné variácie známych melódií v podaní renomovaných sólistov, kde si budeme môcť vychutnávať motívy klasických i moderných skladieb. Do metropoly Šariša prijali pozvanie významní gitaristi, uznávaní nielen doma, ale i v zahraničí, čím sa núka príležitosť vypočuť si profesionálne umelecké výkony.

Originálnym zavŕšením medzinárodného gitarového festivalu 2018 bude teda jedinečný koncert, ktorý sa uskutoční dňa 9. 2. 2018 na veľkej scéne DJZ v Prešove o 18:00 hodine. Predstavia sa bývalí absolventi konzervatórií, ktorí sa v súčasnej dobe venujú aj iným hudobným žánrom ako napríklad jazz, folk, pop, rock. Tešiť sa môžeme na: Henryho Tótha, Juraja Buriana, Ronyho Janečeka, Mateja Benka, Juraja Gregoríka, Martina Krajča, Petra Tomka, Adama Mareca, Miloša Slobodníka, Michala Červienku a Stana Kociova. Spoločným znakom všetkých týchto elitných umelcov je „klasika“, klasická gitara, ktorá bola štartovacou čiarou ich kariéry. Organizátori festivalu chcú týmto hviezdnym obsadením poukázať na nenahraditeľný benefit štúdia klasickej gitary a inšpirovať študentov a mladých umelcov k presvedčeniu, že „byť klasikom sa oplatí“. Na tomto druhom koncerte zaznejú skladby rôznych štýlov v zaujímavých úpravách, za sprievodu Štátnej filharmónie Košice: J. S Bach - Air zo Suity č. 3 BWV 1068, A. Vivaldi - Storm/búrka - časť z Leta, Štyri ročné obdobia, P. Tomko - A. Forcione The pirate song, S. Mayers – Cavatina, R. Galliano - Opale concerto no.3, Pocta Mariánovi Vargovi - Nech žije človek , B. Whelen – Caracena, Led Zeppelin - Stairway To Heaven , The Beatles - Hey Jude.

Sme presvedčení, že zvučné mená umelcov a tituly známych skladieb budú zárukou nezabudnuteľného umeleckého zážitku, ktorý si nenechajte újsť. Ste srdečne pozvaní.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Dáme do prenájmu pekný, slnečný a kompletne zariadený dvojizbový byt na Sídlisku duklianskych hrdinov v Prešove. Byt s loggiou a pivnicou sa nachádza na druhom poschodí rekonštruovaného bytového domu s výťahom. Parkovanie pred domom.

0903602897 | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 -izbový byt 68 m2, s loggiou 5 m2, Prešov, Sekčov, Višňová ul.

Predaj 3 - izbový byt, 68 m2, loggia 5 m2, po čiastočnej rekonštrukcii - plastové okná, v izbách a predsieni laminátové podlahy, v kuchyni PVC. 2 poschodie /7. K bytu patrí pivnica.

0907030623 | | cena: 79.500,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok, výmera 1.359 m2, ulica Pod Wilec hôrkou, Prešov

Stavebný pozemok, lokalita Pod Wilec hôrkou, Prešov. Plocha parcely 1359 m2. Prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta. IS: elektrina, plyn, verejný vodovod, kanalizácia (v blízkej budúcnosti). Cena: 32, - Eur/m2.

0907030622 | | cena: 32,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
RD vhodný na okamžité bývanie alebo chatu v Brezovičke

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | | cena: 43.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom kancelárske/obchodné priestory, prízemie, širšie centrum, Prešov

Kancelárske/obchodné priestory, ul. Vajanského, Prešov. Prízemné priestory s výkladom, výmera 63 m2, priestory po kompletnej rekonštrukcii, dve samostatné miestnosti s príslušenstvom, dva samostatné vstupy. Cena 450, - Eur/mesiac. 1 parkovacie miesto.

0907030622 | | cena: 450,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.