Streda, 24. október 2018
Meniny má Kvetoslava | zajtra Aurel

Testovacia prevádzka pis.sk, pre starú verziu kliknite na tento odkaz.

Návštevnosť v Prešovskom kraji opäť vzrástla

Prešovský kraj zaznamenal v roku 2017 opätovný nárast turistov. Historicky ide o najvyššie čísla domácich i zahraničných návštevníkov a ich prenocovaní.

V kraji sa ubytovalo vyše 894 000 návštevníkov, priemerná doba pobytu bola tri noci. K aktivitám na rozvoj turizmu opätovne prispela Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, v tomto roku predstaví Prešovský kraj ako Kraj kultúrnych pamiatok.
Podľa údajov Štatistického úradu SR bolo v roku 2017 v Prešovskom kraji zaznamenaných 894 173 návštevníkov ubytovacích zariadení, ktorí v kraji strávili 2 790 308 nocí. Návštevnosť Prešovského kraja medziročne vzrástla o 4,6 %. Kým doteraz držal rekord v počte návštevníkov Prešovského kraja rok 2016 s 854 528 návštevníkmi, uplynulý rok ho prekonal o takmer 40 000 návštevníkov.
Priemerná doba pobytu bola tri noci.

Zahraniční návštevníci tvoria 31 % z celkového počtu návštevníkov. Za rok 2017 ich počet vzrástol o 2,4 % na 276 666 cudzokrajných návštevníkov. V kraji strávili 823 232 nocí. Presná štruktúra zahraničných návštevníkov ešte nie je dostupná, podľa odhadov oblastných organizácií cestovného ruchu majú najväčší podiel českí turisti, nasledujú Poliaci a návštevníci z Maďarska a Nemecka.
Zaznamenaný bol nárast tržieb za ubytovanie za rok 2017 v celkovej sume 62 907 386 eur. Ide o 4,5-percentný nárast tržieb, ktorý kopíruje medziročný rast počtu návštevníkov ubytovacích zariadení.

Aktivity na podporu rozvoja cestovného ruchu
„Z rastúcej návštevnosti máme radosť, zároveň je záväzkom pracovať na rozvoji cestovného ruchu vo všetkých jeho oblastiach. V roku 2017 sme k propagácii kraja prispeli početnými aktivitami, úspech opäť mala kampaň Legendarium pre rodiny s deťmi, kampaň na podporu návštevnosti hradov Letohrad a zrealizovali sme mnohé aktivity na rozvoj turistickej infraštruktúry v objeme 41 500 eur. V tomto roku sa kampaň bude niesť v téme Kraj kultúrnych pamiatok a opätovne budeme investovať aj do rozvoja drobnej infraštruktúry, “ uviedol Michal Sýkora, predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

K aktivitám organizácie v minulom roku patrila aj finančná podpora posilnených letných spojov Tatranskej elektrickej železnice, v spolupráci s oblastnými organizáciami obnova vyhliadky Kamenná hora pri Bardejove, úpravy bežeckých a cyklistických tratí v Levočských vrchoch, úprava zelene v Bachledovej doline, osadzovanie informačných a hnedých tabúľ, prípravy projektových dokumentácií na cyklotrasy, sprejazdnenie trasy pre cyklistov pri Spišských Hanušovciach či značenie 150 km turistických chodníkov v okresoch Prešov a Sabinov zabezpečené Klubom slovenských turistov.

KOCR tiež v jeseni 2017 predstavila nový promo spot Prešovského kraja „Nechajte sa zviesť“, ktorý zaujal širokú verejnosť. Motívom je let orla, ktorý postupne predstavuje kraj. Spot je voľne šíriteľný a organizácia ho v prípade záujmu poskytuje zariadeniam a organizáciám, ktoré majú záujem o jeho využitie, vrátane recepcií hotelov a informačných kancelárií. K dispozícii je aj jeho kratšia letná 30 sek. verzia. Informácie sú dostupné na stránke www.severovychod.sk.

KOCR Severovýchod Slovenska realizovala aktivity zo zdrojov členského príspevku Prešovského samosprávneho kraja a členských organizácií cestovného ruchu, ktoré následne putujú do regiónov vo forme investícií. Opätovne bola úspešná v získaní podpory vo forme dotácie od Ministerstva dopravy a výstavby SR (149 200 eur).

Kraj kultúrnych pamiatok a investície do infraštruktúry
Aktivity na podporu propagácie kraja budú v roku 2018 orientované na kampaň Kraj kultúrnych pamiatok. „Letná kampaň predstaví kultúrne pamiatky Prešovského kraja, ktorých máme spomedzi všetkých krajov najviac a predstavujú silný turistický potenciál. Prešovský kraj má na svojom území takmer 4000 väčších i menších kultúrnych pamiatok, štyri zo siedmich lokalít UNESCO, najviac obnovovaných hradov, unikátne drevené kostolíky, kráľovské mestá, skanzeny či múzeá a galérie s bohatými expozíciami, “ informoval Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Pokračovať opäť budeme v osadzovaní informačných tabúľ, ktoré chýbajú najmä v oblasti Horného Zemplína. V prípade schválenia dotácie na rok 2018 pribudnú v spolupráci s oblastnými organizáciami CR i ďalšie hnedé dopravné tabule, cykloznačenie na vybraných cyklotrasách na Šariši, údržba cyklistických tratí v Levočských vrchoch či obnova rekreačného areálu pri jazierku v Bardejovských Kúpeľoch. Organizácia tiež pracuje na príprave ucelených produktov cestovného ruchu a na realizácii aktivít nového produktu náboženského turizmu Svätomariánska púť, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Mnoho aktivít má pred sebou aj cyklistické koordinačné centrum CykloPO pri KOCR Severovýchod Slovenska, patrí k nim pokračovanie procesu prípravy technických dokumentácií pre ďalšie úseky EuroVelo 11, obnova cykloturistického značenia i prípravy strategických plánov a dokumentácií cyklodopravy a cykloturistiky v Prešovskom kraji.

Obnovená vyhliadka Kamenná hora nad Bardejovom, Foto - OOCR Saris Bardejov
Prešovský kraj sa ako Kraj kultúrnych pamiatok predstavil už počas veľtrhu cest. ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave, január 2018
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
RD vhodný na okamžité bývanie alebo chatu v Brezovičke

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | | cena: 43.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom kancelárske/obchodné priestory, prízemie, širšie centrum, Prešov

Kancelárske/obchodné priestory, ul. Vajanského, Prešov. Prízemné priestory s výkladom, výmera 63 m2, priestory po kompletnej rekonštrukcii, dve samostatné miestnosti s príslušenstvom, dva samostatné vstupy. Cena 450, - Eur/mesiac. 1 parkovacie miesto.

0907030622 | | cena: 450,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok, výmera 1.359 m2, ulica Pod Wilec hôrkou, Prešov

Stavebný pozemok, lokalita Pod Wilec hôrkou, Prešov. Plocha parcely 1359 m2. Prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta. IS: elektrina, plyn, verejný vodovod, kanalizácia (v blízkej budúcnosti). Cena: 32, - Eur/m2.

0907030622 | | cena: 32,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dáme do prenájmu kancelárske priestory na ul.T. Ševčenka v Prešove

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory v širšom centre Prešova o výmere 66 m2 a 52 m2, alebo vcelku 118 m2, situované v krásnej záhrade. Vhodné aj na poskytovanie služieb. Parkovanie zaistené.

0903602897 | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.