Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Tuesday - 21. August 2018 - Jana | zajtra Tichomír

PIS.sk

Unikátne aplikácie z 1. Šarišského hackathonu

Na historicky 1. Šarišskom hackathone vzniklo jedenásť aplikácií, ktoré využívajú otvorené dáta prešovskej samosprávy. Vďaka šikovným programátorom, tak Prešovčania pomocou programu v mobile dokážu zistiť aktuálnu polohu autobusov, alebo budú môcť dostávať z úradnej tabule informácie, ktoré sa týkajú lokality kde žijú.

Počas troch dní od 18. do 20. mája 2018 mladí programátori hľadali riešenia vhodné pre samosprávu. Dostali šancu na 1. Šarišskom hackathone v Prešove. Organizátorom tohto jedinečného podujatia bolo mesto Prešov s partnermi. Metropola Šariša sa tak stala prvou samosprávou, ktorá usporiadala hackathon na svojich mestských otvorených dátach. Mladí programátori a vývojári pomocou nich tvorili aplikácie, ktoré pomôžu nielen Prešovčanom, ale aj návštevníkom nášho mesta.

Primátorka Prešova Andrea Turčanová zhodnotila 1. Šarišský hackathon ako úspešný a vyjadrila jednoznačné áno 2. ročníku: „Som jednoznačne za pokračovanie tejto akcie, pretože ide o možnosti, ktoré dáva mesto Prešov mladým ľuďom a verím, že sa ich oveľa viac prihlási v budúcom roku. Nejde totiž o formálnu akciu, ide o reálne zjednodušenie života občanov v našom meste.“

Do úvodného ročníka sa prihlásilo viac ako 40 programátorov, ktorí sa rozdelili do tímov pracujúcich na jednotlivých riešeniach. Počas troch dní hackathonu tak vzniklo 11 aplikácií, čo je podľa špecialistov z tejto oblasti prínos, ktorý predčí očakávania. Najviac nápadov sa týkalo dopravy, ale aj zefektívnenia samosprávy.

„Snažili sme sa načúvať potrebám programátorov na zlepšenie poskytovania otvorených dát, lebo vnímame realitu, že bez vzájomného dialógu sa nemôže dosiahnuť vynikajúci výsledok, “ pripomenula koordinátorka IT mesta Prešov Mariana Hurná.

Viaceré z aplikácií už majú aj reálnu podobu a môžete ich už aj využiť. „Tento víkend bol explóziou nápadov a invencie mladých ľudí, ktorí chcú niečo urobiť pre toto mesto. S účastníkmi ostávame v kontakte a všetky tieto prezentácie a aplikácie budú postupne zverejnené na mestskej stránke, kde si ich môže verejnosť pozrieť, “ povedala Mariana Hurná.

Záver trojdenného programovacieho maratónu patril nielen prezentácii vytvorených projektov, ale aj ich oceňovaniu.

Špeciálnu cenu mesta Prešov tak získala aplikácia Bus evolution. Vznikla aj preto, že Prešov, ako prvé mesto poskytlo dáta o on-line polohe vozidiel mestskej hromadnej dopravy v otvorenej licencii pre všetkých bez bariér. Využitím týchto dát dostávajú cestujúci program, ktoré im zjednoduší a zefektívni cestovanie po meste. Cieľom mesta Prešov je totiž obmedziť využívanie osobnej dopravy zatraktívnením cestovania v mestskej hromadnej doprave. Zvýšiť záujem o tento spôsob dopravy by v ich aplikácii pomohli aj jednoduché hry, ktoré by si mohli užívatelia zahrať v autobuse.

Spoločnosť Unicorns System zasa ocenila mladých programátorov, ktorí vyvíjali aplikáciu PO Pod Lupou. „Ide o aplikáciu, ktorá zisťuje všetky faktúry, ktoré mesto Prešov uzatvorilo. S pekným grafickým prostredím sa dá pozrieť, kam tečú peniaze. Cieľom bolo dať do povedomia spravovanie peňazí, a aby sa dala sledovať aj transparentnosť, “ povedal jeden z tvorcov.

Cenu spoločnosti Here získali mladí programátori s aplikáciou Eperiessiunum, ktorá pomôže užívateľom lepšie a zábavnou formou spoznať mesto Prešov. „Pracovali sme na aplikácii, kde by sa užívateľ mohol stať dobrodruhom, ktorý by objavoval krásy, pamiatky a históriu Prešova. Snažil by sa prejsť celé mesto a dostával by postupne úlohy, kam by sa mal dostať spolu so zaujímavými informáciami o pamiatkách, “ povedal za svoj tím Samuel Farkaš.

Cenu EY, účasť v EY Accelerator získali Bike Share.

V rámci hackathonu padli aj zaujímavé ponuky, práve pre tím Eperiessinum a Bike Share, ktorí dostali od spoločnosti HERE možnosť zúčastniť sa hackathonu v Krakove, kde im táto spoločnosť uhradí náklady.

V Prešove sa tak zavŕšila opäť zaujímavá akcia, ktorá prináša inteligentné riešenia a uľahčenie života predovšetkým obyvateľom.

 
  22.5.2018 | Pridal: Redakcia PIS | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 659 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (73112)

Na predaj rodinný dom alebo chalupu s celoročným využitím v Jakubovanoch okr. Sabinov. Dom prešiel čiastočnou rek. - v izbách plávajúca podlaha, kuchyňa, kúpeľňa dlažba kúrenie plynové gamátky a kachľová pec. V PRÍPADE ZÁUJMU NÁS KONTAKTUJTE 0907 030 676.

0907030676 | ico | cena: 53.300,-€
ico

Reality: Predám (73099)

Na predaj 3,5 - izbový byt 75 m2, loggia 4 m2, Prešov - Sekčov, po čiastočnej rekonštrukcii. Výhodou je malá polizba vedľa detskej izby, s oknom, oddelená dverami s policami a vstavaným nábytkom. K bytu patrí pivnica (cca 5 m2).

0907030623 | ico | cena: 83.900,-€
ico

Reality: Predám (73096)

Na predaj 1-podlažný, podpivničený rodinný dom 128 m2 s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3-izbový. Pod strechou je využiteľný pôjd. Dobrá občianska vybavenosť.

0907030623 | ico | cena: 163.000,-€
ico

Reality: Predám (73087)

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | ico | cena: 43.900,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS