Piatok, 19. júl 2019
Meniny má Dušana | zajtra Iľja, Eliáš

Čo nové na hradoch Šariša

Šariš v lete je ideálnym miestom na objavovanie nepoznaných cieľov i na návraty k osvedčeným a obľúbeným miestam.

Šarišské hradné hry 2017, foto David Hanko

K nim nepochybne patria hradné komplexy Šarišského, Kapušianskeho, Zbojníckeho (Soľnohradu), Kamenického, Hanigovského hradu, ako aj hradov Šebeš, Bodoň, Lipovce, Zborov a Plaveč. Samotné mesto Prešov bolo strážené niekoľkými z týchto hradov, ktoré sú dnes skôr hradnými zrúcaninami. Vďaka obrovskej snahe samospráv, občianskych združení a dobrovoľníkov sa mnoho z nich postupne obnovuje a stávajú sa čoraz väčším lákadlom pre domácich peších turistov, ale aj návštevníkov z iných krajov. Obklopené sú
čarokrásnymi prírodnými scenériami a sú z nich tiež unikátne vyhliadkové miesta.

Šarišský hrad
Najviac videľná zmena je na Šarišskom hrade, kde mesto Veľký Šariš venovalo roky prípravám archeologického i architektonicko-historickému výskumu. V roku 2017 začalo s konzerváciou a čiastočnou obnovou najcennejšieho objektu na hrade Šariš – Donjonu. Je to objekt obrannoobytnej veže, ktorá bola postavená pred rokom 1250. Donjon bol vo veľmi zlom stave, z pôvodnej asi päťpodlažnej stavby zostali len spodné dve podlažia a rozpadnuté tretie nadzemné podlažie. Počas prác bolo vymurovaných asi 400 m3 muriva. V prácach sa neustále pokračuje a do augusta 2018 by mal byť Donjon sprístupnený verejnosti. Bude osvetlený aj večer a na jeho vyhliadke bude ďalekohľad na mince i kruhový smerovník. V Donjone budú vytvorené aj stále expozície o jeho histórii a o obnove, v spodnom podlaží bude vytvorené lapidárium prezentujúce kamenné prvky nájdené pri archeologických výskumoch na hrade. Slávnostné otvorenie Donjonu na Šarišskom hrade je naplánované na 15. augusta 2018.

Šarišský hrad okrem toho opätovne v lete pripraví aj tradičnú a obľúbenú Filmovú noc na hrade, ktorá je jedinečná svojho druhu v strednej Európe. Festival ponúka divákovi kvalitné, nové krátke filmy, ktoré si len tak nemôže pozrieť v kine alebo v televízii. Počas dňa sa Šarišský hrad premení na oázu kultúry prostredníctvom sprievodného programu (hudba, divadlo, tanec, fotografia, workshopy či prednášky). Počas Filmovej noci, ktorá sa uskutoční 20. - 22. júla 2018, sa na hrade bude dať výnimočne aj stanovať.

Začiatkom septembra sa na Šarišskom hrade uskutočnia tradičné Šarišské hradné hry. Počas nedele, 9. 9. 2018, budú od 13:00 hodiny súčasťou programu šermiari, sokoliari, dobová hudba, interaktívne divadlá v dobových kostýmoch, originálne dobové atrakcie ako drevený kolotoč, lukostreľba či stredoveký salón krásy – fotografovanie v kostýmoch. Zároveň sa môžete pozrieť na práce ľudových remeselníkov a ochutnať miestne gastronomické špeciality akým je aj šarišský hamburger alias chlieb so šmaľcom a cibuľou či domáce pirohy.

Kamenický hrad
Hrad Kamenica patrí medzi najrozsiahlejšie hradné areály na Slovensku. Ruiny hradu Kamenica stoja na vysokom skalnom brale nad obcou Kamenica v sabinovskom okrese. Hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia a v roku 1556 bol dobytý. Združenie Kamenná veža zachraňuje a obnovuje hrad od roku 2006. Navštíviť ho môžete počas celého roka, ale ak máte radi netradičné podujatia, nezabudnite prísť na hrad 18. a 19. augusta 2018, keď sa tu uskutoční Noc hradných zrúcanín a Hradné slávnosti na Kamenickom hrade. Súčasťou podujatia budú vystúpenia skupín historického šermu, šermiarsko-streleckých skupín, sokoliarov, ukážky historických remesiel - kováčstvo, rezbárstvo, hrnčiarstvo a košikárstvo. Návštevníci si zároveň môžu pozrieť výstavu nálezov z archeologického prieskumu na hrade.

Hradisko v Lipanoch - miesto, kde ožíva história
Archeopark slovanského hradiska s historickou lukostrelnicou a malým amfiteátrom, Hradisko, ktorý sa nachádza v obci Lipany a v lete ponúka pre najmenších možnosť zúčastniť sa denného letného tábora Slovania, ktorý sa bude konať priamo v Archeoparku v dvoch termínoch od 2. do 6.júla 2018 a od 6. do 10. augusta 2018. Počas letných prázdnin sa deti vďaka hrám a súťažiam so stredovekou tematikou, naučia sa základné šermiarske zručnosti či lukostreľbu, zažijú tvorivé dielne s hlinou a drevom i jazdu na koni.

Festival živej histórie sa v Archeoparku Hradisko uskutoční 15. júla 2018 od 13:00 hodiny a vďaka svojmu programu vás vtiahne do života našich dávnych predkov Slovanov. Ponúkne unikátny pohľad do minulosti z obdobia raného stredoveku. Pri tónoch historickej hudby si môžete pochutnať na tradičných jedlách, pozrieť rytierske turnaje, zabaviť pri tancoch brušných tanečníc a vidieť ukážky sokoliarov.

Hrad Plaveč
Plaveč je zrúcanina hradu na miernom návrší nad obcou Plaveč. Hrad bol postavený koncom 13. storočia ako pohraničná pevnosť. V 19. storočí však objekt vyhorel a odvtedy je v ruinách. Z hradu sa zachovali zvyšky múrov s kruhovou baštou. V súčasnosti prebieha postupná obnova a bola objavená i časť podzemných priestorov. V posledných rokoch je Plaveč vyhľadávanou turistickou atrakciou. Miestne občianske združenie Džatky pre všetko každoročne organizuje v poslednú augustovú nedeľu kultúrny program Deň hradu Plaveč.

Piaty ročník podujatia sa uskutoční na hrade 26. augusta 2018. Program sa začne svätou omšou a bude pokračovať predvádzaním šermiarskych skupín, sokoliarskym vystúpením, divadielkom pre deti, ohňovou šou, predstavením ľudových súborov a koncertom Lukáša Adamca. Počas celého podujatia si návštevníci môžu vyraziť pamätné mince, zajazdiť na koňoch, zúčastniť sa tvorivých dielní či lukostreľby. Nebudú chýbať ani atrakcie pre deti a tradičné jedlá. Remeselníci budú nielen predvádzať svoje remeslá, ale ponúknu aj možnosť vyskúšať si práce kováča, krasličiarky, pernikárky, pekára a koženára.

Kalendár hradných podujatí
24.6. / 14:00 h
Hrad Kapušany - Obec Kapušany
Otvorenie divadelného leta na hrade Kapušany

20.7. - 22.7.
Hrad Šariš - OZ Nový film
Filmová noc na hrade

15.8.
Hrad Šariš
Slávnostné otvorenie Donjonu

19.8. / 13:00 h
Hrad Kamenica - OZ Kamenná veža
Hradné slávnosti na hrade Kamenica

25.8. / 12:00 h
Hrad Kapušany - Obec Kapušany
Návrat rytierov na hrad Kapušany

26.8. / 14:00 h
Hrad Plaveč - OZ Ďžatky pre všetko
Deň hradu Plaveč

9.9. / 13:00 h
Hrad Šariš - Kultúrno-informačné centrum Veľký Šariš
Šarišské hradné dni

Súvisiace články
29.6.2018 EKO imidž Filmovej noci na hrade môžete vylepšiť aj vy! 14.6.2018 FNNH 2018: Prihlás svoj film 3.6.2018 Filmová Noc Na Hrade 2018
Mohlo by Vás zaujímať
Rozhľadňa v obci Okružná bude posvätená a sprístupnená pre verejnosť
Slávnostnou posviackou sa v nedeľu 30. júna 2019 pre verejnosť sprístupnila rozhľadňa v katastri obce Okružná (okres Prešov). Tú postavili dobrovoľníci Farskej charity Okružná v rámci projektu „Oáza pokoja“. Posvätením sa rozhľadňa otvorí a sprístupní širokej verejnosti, z ktorej je krásny výhľad na okolitú prírodu.
Prepojenie slovensko-poľských kúpeľných pohraničných miest má 230 km cyklotrás Dokončili slovenskú časť cyklookruhu Aquavelo
Slovenská časť cyklookruhu Aquavelo, ktorý spolu na území Poľska a Slovenska zahŕňa viac ako 230 kilometrov cyklistických trás, je dokončená.
Navštívte perlu severovýchodu Slovenska - obnovený hrad Zborov
Popri historických pamiatkach mesta Bardejov a Bardejovských kúpeľoch sa čoraz častejším cieľom návštevníkov severovýchodného Slovenska stáva Zborovský hrad (Makovica).
Turistické noviny leto a jeseň 2019
Tipy na výlety, zaujímavosti, podujatia a novinky v cestovnom ruchu v celom Prešovskom kraji. Rozmanité informácie nájde verejnosť v treťom vydaní turistických novín Prešovského kraja, tentoraz na sezónu leto/jeseň 2019.
Naplánujte si leto na Šariši
Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš vydala v týchto dňoch dve brožúry, vďaka ktorým môžete aj na východe zažiť skutočne pestré leto. Prvou je bedeker Vitajte na Šariši, ktorý je vôbec prvým tlačeným sprievodcom po regióne. Sprievodca ponúka základné informácie o histórii miest, prírodných zaujímavostiach a poskytne vám skvelý základ pre plánovanie vašich prázdninových výletov. Druhou publikáciou je Kalendár podujatí, vďaka ktorému získate prehľad o tom, čo všetko môžete počas najbližších mesiacov zažiť v šarišskom regióne.
V Bardejovských Kúpeľoch majú náučný chodník Sisi a jej zastavenia
V Bardejovských Kúpeľoch finišujú pri budovaní náučného chodníka nazvaného "Sisi a jej zastavenia“, venovaného cisárovnej Alžbete (zvanej Sisi), ktorá v Bardejovských Kúpeľoch strávila tri týždne.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt, 66 m2, ulica Volgogradská, Prešov

Sídlisko III, vyhľadávaná lokalita s výbornou občianskou vybavenosťou , 66m2 + lodžia 4m2, pivnica cca 6m2, poschodie 5 z 8, čiastočná rekonštrukcia, dobré dispozičné riešenie

0907030758 | | cena: 85.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.