Pondelok, 16. september 2019
Meniny má Ľudmila | zajtra Olympia

Filmová Noc Na Hrade 2018

Nový ročník nášho, vášho dvojdňového festivalu Filmová noc na hrade sa uskutoční 20.7. – 22.7.2018, už tradične na hrade Šariš.

FNNH poctí svojou návštevou velikán slovenskej kinematografie DUŠAN HANÁK!

Unikátny filmový festival, ktorý sa bude v dňoch 20. – 22. 7. 2018 konať už po siedmykrát na hrade Šariš, navštívi slovenský filmový velikán Dušan Hanák. Tento významný režisér a popredný reprezentant československej a slovenskej kinematografie oslávil v apríli tohto roka svoje 80. narodeniny. O to vzácnejšia bude jeho prítomnosť na mladom festivale FNNH, teda Filmová noc na hrade. Ide o festival, ktorý chce predstavovať predovšetkým krátkometrážnu formu a ponúkať ju divákom v netradičnom priestore, teda medzi múrmi stredovekého hradu Šariš, vynímajúcim sa nad východoslovenským mestom Veľký Šariš.

Okrem filmov aj program pre rodiny a mladých

Pôjde o siedmy ročník tohto podujatia, ktoré si už v končinách východného Slovenska vybudovalo svoje meno a obľubu diváka. Trojdňové podujatie prináša možnosť letného rodinného vyžitia, aj vďaka stanovaniu, ktoré môžete na hrade okúsiť iba počas tohto festivalu. Okrem hlavnej sekcie filmov sú na programe aj divadlá, či čítanie pre deti, škola fotografie pre najmenších, či dávka hudby, ktorú prinesú kapely Parrots of Madness, Chalani z chatrče či Chiki liki tua.

Najhorší film a najlepší protagonista

Festival ponúkne aj súťažné sekcie a aj tie bude svojím spôsobom unikátne. Diváci budú hlasovať za najhorší film. Nepôjde však o hocijaké „nepodarky“ ale o aj cenné prvotiny súčasných mladých slovenských režisérov. Do tejto sekcie sa však môže prihlásiť doslova ktokoľvek a podeliť sa tak o svoje diela, ktoré berie s nadhľadom. Ďalšou súťažnou sekciou bude taktiež novinka, pretože oceňovať sa bude najlepší protagonista z prihlásených dokumentárnych filmov. Cenu si tentokrát neodnesie tvorca, ale ten, kto svojím príbehom, či účinkovaním najlepšie ustojí dôležitú úlohu protagonistu. Víťaza bude určovať odborná porota. Záujemcovia môžu svoje filmy do súťaže prihlásiť prostredníctvom webovej stránky www.filmovanocnahrade.sk. Témou tohto ročníka je ČLOVEČINA.

Vychytávky pre návštevníkov

Festival prinesie tento rok aj niekoľko noviniek. V prvom rade bude skvelo postarané o deti, ktorým je venovaný samostatný detský stan. O komfort a pohodu sa na tomto výnimočnom mieste postará Chill out zóna. V starej prachárni hradu bude nainštalovaná stála FOTO výstava s názvom Šarišský hrad žije. Slávnostné otvorenie bude počas podujatia FNNH 2018 a výstava bude sprístupnená návšteníkom hradu aj naďalej až do zimných mesiacov. V roku 2019 bude výstava pozmenená, ale stále verejnosti prístupná.

Mimoriadne miesto si zaslúži „eko správanie“

Okrem tradičného separovania odpadu počas festivalu prechádzame na systém unikátnych pohárov s motívom FNNH. Jedná sa o zálohované umelohmotné pivové poháre, ktoré svojim vizuálom spĺňajú úlohu suveníru a slúžia aj ako praktická pomôcka pre čapované nápoje počas celej akcie. Týmto rozhodnutím sledujeme minimalizáciu odpadu, ktorý by vznikal pri používaní bežných plastových pohárov. Zaujímavosťou je, že tento spôsob sa snažíme presadiť aj na ďalších podujatiach ktoré hrad počas roka pripravuje.

Ambasádor Peter Kerekes

Košičan a významný slovenský režisér, scenárista, či producent – autor známych filmov ako Zamatoví teroristi, Ako sa varia dejiny či 66 sezón berie na FNNH pod svoje krídla súťažnú sekciu „najlepší protagonista v dokumentárnom filme“. Po Dušanovi Hanákovi tak bude ďalším filmovým profesionálom, ktorý svojou prítomnosťou podporí kvalitu tohto festivalu.

Festival v rámci svojho krátkometrážneho zamerania prinesie kvalitné kúsky zo slovenských filmových skôl, najlepšie krátke filmy z „áčkových festivalov“ a tiež filmy z poľského festivalu Krakow film festival. Zaujímavosťou je pokračovanie tajomnej projekcie nazvanej Síkrit kino. Ak návštevníci nechajú pri registrácii svoje telefónne číslo, v neznámy čas dostanú správu o tom, na ktorom (vopred neznámom) mieste hradu sa bude premietať film o ktorom nebudú mať vopred žiadnu informáciu.

Filmová noc na hrade bude tento rok obohatená o dojem z rekonštrukcie turisticky obľúbeného hradu, ktorá prebieha už od roku 2011. Festival tak opäť prinesie nielen výnimočnú atmosféru kinematografie pod holým nebom, ale aj dojem zo stredovekého miesta, ktoré je samo o sebe nositeľom mnohých legiend a príbehov. Vidíme sa za každého počasia!
Viac na www.filmovanocnahrade.sk.

Organizátorom podujatia je občianske združenie Nový film, o. z. v spolupráci s Kultúrno – informačným centrom Veľký Šariš.

Detský program sa uskutoční aj vďaka finančnej podpore z grantového programu „T for all, all for T“ od spoločnosti T-systems Slovakia, spravovaného Karpatskou nadáciou. FNNH finančne podporila aj Komunitná nadácia Veľký Šariš.

Súvisiace články
11.6.2019 Filmová noc na hrade je tu opäť a prináša novinky a tradičnú filmovú pohodu 29.6.2018 EKO imidž Filmovej noci na hrade môžete vylepšiť aj vy! 14.6.2018 FNNH 2018: Prihlás svoj film 24.5.2018 Čo nové na hradoch Šariša
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Deň Otvorených Dverí Pivovaru Šariš
Fotoreport z akcie
FOTO: Prešov v akcii, sídliskový festival športu a umenia na Sídlisku III.
Siedmy ročník komunitného festivalu sa tento rok dočkal viacerých zmien. Donedávna sa odohrával na sídlisku Šváby, no tento rok sa organizátori rozhodli pre rozšírenie na ďalšie z prešovských sídlisk. Dejiskom podujatia Prešov v akcii sa počas víkendu 17. -18. augusta 2019 stal areál ZŠ Mirka Nešpora na Sídlisku III.
Unikátny drevený megafón už slúži verejnosti: Ponorte sa do zvukov prírody
Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka úplne novému 4-metrovému drevenému megafónu. Keď si do neho človek sadne, znásobia sa mu zvuky okolitej prírody, čo pôsobí blahodarne na dušu. Unikátnu atrakciu neďaleko Prešova v Slanských vrchoch oficiálne otvoria 1. septembra.
Pivovar Šariš otvoril svoje brány tisíckam ľudí: Východniari opäť ukázali, že sa vedia baviť. A to pekne, po našom!
Prešov, 9 septembra 2019 – Sobota nabitá programom! Pivovar Šariš po roku opäť otvoril svoje brány a privítal milovníkov dobrého piva a skvelej zábavy. Deň otvorených dverí (DOD) znova pritiahol do areálu pod Šarišským hradom tisíce ľudí. Nechýbali skvelí hudobní interpreti, rodinná atmosféra, úžasné dobroty a samozrejme správne orosené čapované pivo. V rámci grantového programu Šariš ľuďom sa počas DOD na pódiu rozdalo 16-tisíc eur ôsmim výnimočným projektom, ktoré zveľadia región.
Letné piknikové kino - atrakcia vo Veľkom Šariši
Vo Veľkom Šariši prichádzajú s novinkou! V stredu 28.augusta sa budú premietať filmy pod holým nebom. A nebute to len kino, ale i piknik.
FOTO: Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Prinášame Vám fotoreport zo Stromoradia.
FOTO: Davová Psychóza
Fotoreport z koncertu Davová Psychóza
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.