Streda, 20. január 2021
Meniny má Dalibor | zajtra Vincent

Užite si pohodové leto za volantom

Aj počas leta budú pokračovať policajné akcie, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie vodičov o nebezpečenstve alkoholu za volantom.

Zamerajú sa najmä na letné festivaly, pretože práve víkendy a mladí ľudia sa spájajú s najväčším rizikom dopravných nehôd s alkoholom. Preventívne akcie organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR (BECEP).

V LETE JE VIAC NEHÔD SPÔSOBENÝCH ALKOHOLOM
Uvoľnená letná a dovolenková atmosféra, príjemné počasie a množstvo akcií vytvára viac príležitostí na zvýšenú konzumáciu alkoholu, čo sa podpisuje aj pod policajnými štatistikami. Oproti ostatným mesiacom v roku sa počas dvoch letných mesiacov viac ako o štvrtinu zvyšuje podiel nehôd, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu. „Aj tieto štatistiky sú dôvodom, prečo nielen polícia a BECEP, ale aj pivovarníci považujú za dôležité neustále pripomínať vodičom, že alkohol za volant nepatrí, “ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

VÍKENDY A MLADÍ ĽUDIA
Preventívna kampaň je zameraná predovšetkým na návštevníkov letných hudobných festivalov. Tieto festivaly sa konajú vždy cez víkendy - dni, ktoré sú už aj mimo letného obdobia spojené so zvýšeným rizikom dopravných nehôd. „Víkendy sú vždy rizikové, udeje sa počas nich až 42 % všetkých dopravných nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, “ spresňuje plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície P PZ: „Zvlášť sa musíme sústrediť na mladých ľudí (18 - 29 rokov), ktorí patria medzi najmenej zodpovedných vodičov. Podpisujú sa pod 40 % všetkých dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholom. Počas víkendov spôsobia mladí až takmer polovicu takýchto nehôd, “ dodáva Ján Ignaták.

FESTIVALOVÉ PREVENTÍVNE AKTIVITY
Policajné hliadky budú práve preto počas celého leta v blízkosti hudobných festivalov kontrolovať  vodičov, či konzumovali alkohol. Tých zodpovedných odmenia osviežovačom vzduchu do auta alebo magnetkou s informáciou o orientačnom čase zostatkového alkoholu v krvi a nealkoholickým pivom. „Pripravili sme viacero praktických informačných materiálov, ktoré pripomínajú nebezpečenstvo alkoholu za volantom, “ hovorí Jana Shepperd: „Naším cieľom je v prvom rade apelovať na ľudí, aby vtedy, keď sú autom, nepili alkohol a radšej zvolili napríklad nealko pivo alebo nealko radlery. V druhom rade apelujeme na tých, ktorí konzumujú alkoholické pivo, aby tak robili vždy s mierou a uvedomovali si nebezpečenstvo zostatkového alkoholu.“

Partnerom preventívnej kampane je opäť Zelená vlna RTVS, ktorá bude vodičom pripomínať, že alkohol za volant nepatrí a upozorňovať na zosilnené policajné hliadky počas festivalov.

Počas leta polícia taktiež zvýši dohľad aj na miestach iných kultúrno-spoločenských podujatí, v okolí kúpalísk, letovísk, železničných staníc, i ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb. Polícia pripravila aj preventívno-výchovné aktivity, takže policajti navštívia deti a mládež v detských táboroch, ale aj seniorov v kluboch dôchodcov.

Zaujímavé fakty zo štatistík PPZ, ktoré sledujú dopravné nehody zavinené vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu v rokoch 2015-2017:
• počas celého roka tvoria dopravné nehody zavinené vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu asi 11% všetkých dopravných nehôd. V prípade dopravných nehôd s tragickými následkami, ktoré zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, ide tak isto o cca 10% podiel z celkového počtu tragických dopravných nehôd.

• počas letnej turistickej sezóny (LTS - mesiace júl a august) sa tieto podiely zvyšujú. Z celkového počtu dopravných nehôd tvoria cca 14% tie dopravné nehody, ktoré zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu čo znamená, že počas celého roka zavinili títo vodiči v priemere každú deviatu nehodu, ale počas LTS to bola už každá siedma dopravná nehoda. Pri tragických dopravných nehodách ide o až o cca 16% to znamená, že kým počas celého roka majú na svedomí opití vodiči život každého desiateho človeka, tak počas LTS je to život každého šiesteho človeka.

• víkendy sú rizikové počas celého roka, udeje sa počas nich až 42 % všetkých dopravných nehôd zavinených vodičmi pod vplyvom alkoholu.

• najmenej zodpovední sú mladí ľudia (18 - 29 rokov), ktorí spôsobujú až 40 % všetkých dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu – či je leto alebo zima. Počas víkendov dokonca až takmer pod polovicu dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu. Štatistiky hovoria, že až 2/3 týchto nehôd spôsobia mladí v noci a nadránom (medzi 0 – 8 hod).

• Bez rozdielu ročného obdobia najviac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu zavinia vodiči v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji.

Prílohy
Účet opitého vodiča
docx
153.5 kB
Zradný zostatkový alkohol
docx
220.6 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Výzva pre verejnosť – dopravná nehoda dňa 28.06.2020 v Prešove
Dňa 28.06.2020 krátko pred 11-tou došlo na chodníku pred budovou Lesy Prešov, na Ul. Obrancov mieru, v Prešove, k dopravnej nehode.
Výzva pre verejnosť – dopravná nehoda dňa 14.12.2020 v Prešove
Dňa 14.12.2020 krátko po 16-tej hodine došlo v Prešove na križovatke Ul. Vajanského a Ul. Konštantínova k zrážke neznámeho motorového vozidla s osobným motorovým vozidlom zn. Škoda Octavia, ktorého vodičom bol 35 ročný muž z okresu Humenné.
Mestská polícia Prešov upozorňuje na bezpečnosť pri používaní zábavnej pyrotechniky
Oslava nového roka môže byť zábavou, no pri nesprávnom zaobchádzaní s pyrotechnikou sa môže v niektorých prípadoch zmeniť aj na boj o život. Mestská polícia Prešov preto apeluje na občanov, aby boli pri manipulácii s ohňostrojmi a petardami obzvlášť opatrní.
Na ceste vyhasol mladý ľudský život
Na ceste I/18 medzi obcou Kapušany a mestom Prešov včera (18.01.2021) podvečer došlo k dopravnej nehode, pri ktorej vyhasol život len 19 ročného mladého muža, pochádzajúceho z obce Chmeľov.
Kežmarskí policajti odhalili nebezpečného vodiča
Kežmarskí policajti odhalili nebezpečného vodiča, ktorý len nedávno spôsobil 2 nehody, pričom z miesta nehôd ušiel. 32 ročný vodič bol opätovne zastavený, bol pod vplyvom alkoholu a situáciu sa snažil vyriešiť podplatením policajtov!
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.