Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Saturday - 22. September 2018 - Móric | zajtra Zdenka

PIS.sk

Užite si pohodové leto za volantom

Aj počas leta budú pokračovať policajné akcie, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie vodičov o nebezpečenstve alkoholu za volantom.

Zamerajú sa najmä na letné festivaly, pretože práve víkendy a mladí ľudia sa spájajú s najväčším rizikom dopravných nehôd s alkoholom. Preventívne akcie organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR (BECEP).

V LETE JE VIAC NEHÔD SPÔSOBENÝCH ALKOHOLOM
Uvoľnená letná a dovolenková atmosféra, príjemné počasie a množstvo akcií vytvára viac príležitostí na zvýšenú konzumáciu alkoholu, čo sa podpisuje aj pod policajnými štatistikami. Oproti ostatným mesiacom v roku sa počas dvoch letných mesiacov viac ako o štvrtinu zvyšuje podiel nehôd, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu. „Aj tieto štatistiky sú dôvodom, prečo nielen polícia a BECEP, ale aj pivovarníci považujú za dôležité neustále pripomínať vodičom, že alkohol za volant nepatrí, “ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

VÍKENDY A MLADÍ ĽUDIA
Preventívna kampaň je zameraná predovšetkým na návštevníkov letných hudobných festivalov. Tieto festivaly sa konajú vždy cez víkendy - dni, ktoré sú už aj mimo letného obdobia spojené so zvýšeným rizikom dopravných nehôd. „Víkendy sú vždy rizikové, udeje sa počas nich až 42 % všetkých dopravných nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, “ spresňuje plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície P PZ: „Zvlášť sa musíme sústrediť na mladých ľudí (18 - 29 rokov), ktorí patria medzi najmenej zodpovedných vodičov. Podpisujú sa pod 40 % všetkých dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholom. Počas víkendov spôsobia mladí až takmer polovicu takýchto nehôd, “ dodáva Ján Ignaták.

FESTIVALOVÉ PREVENTÍVNE AKTIVITY
Policajné hliadky budú práve preto počas celého leta v blízkosti hudobných festivalov kontrolovať  vodičov, či konzumovali alkohol. Tých zodpovedných odmenia osviežovačom vzduchu do auta alebo magnetkou s informáciou o orientačnom čase zostatkového alkoholu v krvi a nealkoholickým pivom. „Pripravili sme viacero praktických informačných materiálov, ktoré pripomínajú nebezpečenstvo alkoholu za volantom, “ hovorí Jana Shepperd: „Naším cieľom je v prvom rade apelovať na ľudí, aby vtedy, keď sú autom, nepili alkohol a radšej zvolili napríklad nealko pivo alebo nealko radlery. V druhom rade apelujeme na tých, ktorí konzumujú alkoholické pivo, aby tak robili vždy s mierou a uvedomovali si nebezpečenstvo zostatkového alkoholu.“

Partnerom preventívnej kampane je opäť Zelená vlna RTVS, ktorá bude vodičom pripomínať, že alkohol za volant nepatrí a upozorňovať na zosilnené policajné hliadky počas festivalov.

Počas leta polícia taktiež zvýši dohľad aj na miestach iných kultúrno-spoločenských podujatí, v okolí kúpalísk, letovísk, železničných staníc, i ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb. Polícia pripravila aj preventívno-výchovné aktivity, takže policajti navštívia deti a mládež v detských táboroch, ale aj seniorov v kluboch dôchodcov.

Zaujímavé fakty zo štatistík PPZ, ktoré sledujú dopravné nehody zavinené vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu v rokoch 2015-2017:
• počas celého roka tvoria dopravné nehody zavinené vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu asi 11% všetkých dopravných nehôd. V prípade dopravných nehôd s tragickými následkami, ktoré zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, ide tak isto o cca 10% podiel z celkového počtu tragických dopravných nehôd.

• počas letnej turistickej sezóny (LTS - mesiace júl a august) sa tieto podiely zvyšujú. Z celkového počtu dopravných nehôd tvoria cca 14% tie dopravné nehody, ktoré zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu čo znamená, že počas celého roka zavinili títo vodiči v priemere každú deviatu nehodu, ale počas LTS to bola už každá siedma dopravná nehoda. Pri tragických dopravných nehodách ide o až o cca 16% to znamená, že kým počas celého roka majú na svedomí opití vodiči život každého desiateho človeka, tak počas LTS je to život každého šiesteho človeka.

• víkendy sú rizikové počas celého roka, udeje sa počas nich až 42 % všetkých dopravných nehôd zavinených vodičmi pod vplyvom alkoholu.

• najmenej zodpovední sú mladí ľudia (18 - 29 rokov), ktorí spôsobujú až 40 % všetkých dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu – či je leto alebo zima. Počas víkendov dokonca až takmer pod polovicu dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu. Štatistiky hovoria, že až 2/3 týchto nehôd spôsobia mladí v noci a nadránom (medzi 0 – 8 hod).

• Bez rozdielu ročného obdobia najviac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu zavinia vodiči v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji.

 

Prílohy

Účet opitého vodiča
[  DOCX - 153.5 kB]
Zradný zostatkový alkohol
[  DOCX - 220.6 kB]
  30.6.2018 | Autor: Denisa Balogová | Polícia a záchran... | zobrazené: 308 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (73112)

Na predaj rodinný dom alebo chalupu s celoročným využitím v Jakubovanoch okr. Sabinov. Dom prešiel čiastočnou rek. - v izbách plávajúca podlaha, kuchyňa, kúpeľňa dlažba kúrenie plynové gamátky a kachľová pec. V PRÍPADE ZÁUJMU NÁS KONTAKTUJTE 0907 030 676.

0907030676 | ico | cena: 53.300,-€
ico

Reality: Predám (73221)

Ponúkame na predaj celoročne obyvateľnú chatu v obci Drienica. Obytná plocha 95 m2, pozemok 632 m2. V obci lyžiarske stredisko a kúpalisko s welness. Chata je čiastočne zrekonštruovaná. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel č 0907 030 676

0907030676 | ico | cena: 61.000,-€
ico

Reality: Predám (73087)

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | ico | cena: 43.900,-€
ico

Reality: Predám (73235)

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (73199)

Na predaj 3,5 - izbový byt 75 m2, loggia 4 m2, Prešov - Sekčov, po čiastočnej rekonštrukcii. Výhodou je malá polizba vedľa detskej izby, s oknom, oddelená dverami s policami a vstavaným nábytkom. K bytu patrí pivnica (cca 5 m2).

0907030623 | ico | cena: 81.990,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS