Sobota, 23. marec 2019
Meniny má Adrián | zajtra Gabriel

Filmové leto v regióne Šariš

V Prešove aj vo Veľkom Šariši to v lete žije filmami. Obyvatelia týchto miest, ale aj návštevníci, ktorí sa tu zdržia na pár dní, môžu počas júla a augusta zažiť neopakovateľnú atmosféru letného kina hneď na niekoľkých rôznych miestach a podujatiach. Od júna organizuje Kino Pocity premietania v záhradnom kine za Scalou, minulý týždeň začali premietať aj v Lanovom centre na Sídlisku 3 v Prešove, od piatku do nedele čaká všetkých festivalových nadšencov Filmová noc na hrade Šariš a august bude v prešovskej záhrade umenia patriť Bažant Kinematografu.

Letné Kino Pocity v centre mesta i na sídlisku

Prešovské Kino Pocity úspešne rozbehlo svoju druhú sezónu premietaní v záhradnom kine za Scalou, ktoré na doterajších štyroch projekciách navštívilo viac ako 1000 divákov. Dramaturgia letného kina prináša každý utorok mix komerčne úspešných titulov z minulého roka a umeleckejších filmov, oceňovaných na rôznych filmových festivaloch. Júlové projekcie v záhradnom kine ponúknu ešte horor podľa Stephena Kinga To, skvelú francúzsku komédiu Máme pápeža! či úspešný film
Tri billboardy kúsok za Ebbingom. V auguste sa môžu diváci tešiť na ďalšiu taliansku komédiu Miesto splnených túžob, horor Uteč a na 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska sa bude premietať dokumentárny film Bratříček Karel o malom spevákovi s veľkým hlasom, Karlovi Krylovi. Organizátori letného kina sľubujú aj jedno filmové prekvapenie na záver sezóny.

V Lanovom centre na Sídlisku III. za začalo premietať každý štvrtok a návštevníci tam nájdu viac klubových filmov. Najbližším premietaním bude severská komédia nakrútená podľa predlohy úspešného švédskeho spisovateľa Fredericka Backmanna Muž menom Ove. Milovníci westernu môžu prísť na netradičný Slow west v hlavnej úlohe s Michaelom Fassbenderom, drámu Toto je náš svet s Viggom Mortensenom ako otcom vychovávajúcim svoje deti alternatívnym spôsobom, francúzsku komédiu o kríze stredného veku Rock'n Roll či film pre všetkých fanúšikov horolezectva Vábenie výšok Pavla Barabáša.

Filmová noc na hrade Šariš

Na hrade Šariš nad mestom Veľký Šariš odpremietajú organizátori 7. ročníka FNNH – Filmovej noci na hrade dovedna 60 krátkych a 4 celovečerné tituly. Festival sa profiluje ako prehliadka prestížnych svetových i domácich krátkych filmov so špecifickými súťažnými sekciami. V dňoch 20. – 22. 7. 2018 uvidia návštevníci v rámci sekcie iSHORTS – Prvá liga filmy z BAFTA a PALM SPRINGS, či aktuálne poľské krátke filmy opradené oceneniami za účasti úspešnej autorky Anastazje Dabrowskej. Čerešničkou na torte budú krátkometrážne snímky Dušana Hanáka, za jeho osobnej účasti. Taktiež osobne uvedie film Obrazy starého sveta.  Diváci sa môžu tešiť aj na víťaza Českého leva, film Atlantída,  2003 a krátky film Magic moments, ktory bol uvedený aj na festivale v Cannes.

Témou ročníka je Človečina, čo sa odráža aj na samotnom výbere súťažných filmov. Festival ponúkne unikátne súťažné sekcie. Diváci budú hlasovať za najhorší film, nepôjde však o hocijaké „nepodarky“, ale aj o cenné prvotiny súčasných mladých slovenských režisérov. Do tejto sekcie sa môže prihlásiť doslova ktokoľvek a podeliť sa tak o svoje diela, ktoré berie s nadhľadom. Ďalšou súťažnou sekciou bude oceňovanie najlepšieho protagonistu z prihlásených dokumentárnych filmov. Cenu si tentokrát neodnesie tvorca, ale ten, kto svojím príbehom, či účinkovaním najlepšie ustojí dôležitú úlohu protagonistu. Víťaza bude určovať odborná porota.

Bažant kinematograf v Záhrade umenia

Bažant Kinematograf je originálny kočovný typ „open-air kina“, ktorý zasahuje celé Slovensko. V Prešove ho diváci nájdu od 9. do 13. augusta na tradičnom mieste v Záhrade umenia. Od svojej prvej sezóny v roku 2003 sa postupne etabloval ako najväčší open-air filmový festival na Slovensku. Program tvorí kolekcia 5 celovečerných slovenských a českých filmov. Tento rok tam uvidíte divácky obľúbený film Čiara, Svěrákov film Po strništi bos, zábavný príbeh českého lobistu Antonína Blaníka v satirickej komédii Prezident Blaník, najnovší film Jiřího Vejdělka Otcova volga a tanečný film Basckstage. Projekciu filmov zabezpečujú dva štýlové retro-autobusy typu Škoda RTO, ktoré sú prispôsobené na profesionálnu kinoprojekciu.

 

Mohlo by Vás zaujímať
HSF System SK stavia Hornbach v Prešove
Výstavbu hobbymarketu Hornbach v Prešove realizuje stavebná spoločnosť HSF System SK, ktorá sa zameriava na generálne dodávky stavieb.
Nový Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie
Nový mestský cintorín v Prešove vyriešil v meste dlhodobý problém s pochovávaním. Už vďaka prvej etape jeho výstavby v Prešove pribudli hrobové miesta. Stal sa však aj estetickým a dôstojným pietnym miestom. Teraz je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019.
Nadané deti spoznali zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa nadaní školáci z Klubu nadaných detí venovali nevšedným a významným ženám mesta Prešov. Zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov priblížila deťom renomovaná historička architektúry PhDr. Darina Petranská.
Pátranie po hľadanej osobe
Milena SÝKOROVÁ, nar. 09. 04. 1969, bytom Poprad, Komenského 689/14
V Rákociho paláci priblížia dejiny advokácie na Slovensku
Slovenská advokátska komora v spolupráci s Krajským múzeum v Prešove predstaví novú publikáciu Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875-1948. Zároveň návštevníkom priblíži formou prednášky dejiny advokácie a advokátskych komôr s dôrazom na mesto Prešov. Podujatie sa uskutoční 14. marca.
Ako v prvom kole volili prezidenta Prešovčania?
Volieb prezidenta Slovenskej republiky sa v prvom kole v Prešove zúčastnilo 36791 voličov, čo je 52,21 percenta zo všetkých zapísaných voličov. Tých bolo v osemdesiatich okrskoch na území mesta bolo v zoznamoch voličov celkovo 70 463.
Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) sa uskutočnil v poradí už 9. ročník krajského kola Technickej olympiády, na ktorom si zmerali sily žiaci z Prešovského kraja. Súťaž vyhľadáva mladé nadané talenty v oblasti techniky a motivuje ich k tvorivej činnosti.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom v žiadanej obci Ľubotice, pozemok 514 m2, všetky IS

Na predaj 5 izbový rodinný dom v pôvodnom stave. Úžitková plocha cca 200 m2, celková plocha parcely je 514 m2. Strecha stanová (eternit), plynové vykurovanie. Žiadaná lokalita.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

2 stavebné pozemky Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku vedie spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik (šírka 19 m x dĺžka 37 m), IS: elektrina v blízkosti pozemku, vlastný vodovod. Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.