Sobota, 15. december 2018
Meniny má Ivica | zajtra Albína

Sú Prešovčania s MHD spokojní?

Prešovčania hodnotili svoju mestskú hromadnú dopravu. Anketa ukázala, že prešovskí cestujúci by privítali preferenciu verejnej dopravy a potešilo by ich hlavne viac spojov, ktoré by chodili častejšie a optimálnejšie by na seba nadväzovali.

„Ak chceme prešovskú hromadnú dopravu zlepšovať, potrebujeme poznať názor tých, ktorí ju vyžívajú. Preto sme oslovili Prešovčanov, aby nám predostreli svoje poznatky z našej MHD, ale aby nám dali aj podnety na jej zlepšenie, “ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová po vyhodnotení ankety, ktorou mesto zisťovalo názor občanov na mestskú hromadnú dopravu a na jej preferenciu oproti ostatnej doprave.

Mesto rozoslalo dotazníky prakticky do každej domácnosti, občania však mohli odpovedať aj elektronicky prostredníctvom webovej stránky mesta. Na radnicu sa vrátilo 2374 dotazníkov, ďalších takmer päťsto ľudí odpovedalo elektronicky. Viac anketa zaujala
ženy (54,24%) a takých, ktorí nie sú vlastníkmi motorových vozidiel. Medzi odpovedajúcimi dominovali ľudia vo veku
nad 60 rokov (46,32%). Anketa najviac zaujala obyvateľov mestskej časti č. 1, odkiaľ prišlo vyše 30% odpovedí, najmenej zareagovali obyvatelia MČ č. 7 (7,67%)

Väčšina z nich - až 72,15 % - prešovskú mestskú dopravu pritom už teraz využíva pravidelne, len štyri percentá ju nevyužívajú vôbec, ostatní sporadicky.

Anketa potvrdila, že v prípade zavedenia preferencie MHD oproti ostatnej doprave, by ju Prešovčania využívali ešte viac – uviedlo to takmer šesťdesiat percent z anketujúcich. Veľký vplyv by to malo hlavne na tých, ktorí MHD využívajú iba sporadicky – z nich by vozidlá MHD začala viac využívať až štvrtina. „Naša snaha o preferovanie hromadnej dopravy v Prešove sa ukazuje ako opodstatnená. Vlani sme na linky vypustili 15 nových, nízkopodlažných trolejbusov, v tomto roku pribudne 6 nových autobusov a rovnaký počet nových elektrobusov. V preferencii hromadnej dopravy chceme pokračovať aj dobudovaním bus-pruhov, dobudovaním trolejových vedení i trolejovým prepojením sídliska Sekčov so Šalgovíkom, “ pripomenula primátorka Andrea Turčanová.

Prešovčania zároveň mohli vysloviť aj svoje návrhy na zlepšenie MHD. Túto možnosť využilo 57,88% účastníkov ankety.
17,47% z nich pritom vyslovilo svoju celkovú spokojnosť s fungovaním prešovskej MHD.

V rámci pripomienok dominovali tí, ktorí by privítali viac spojov, resp. zvýšenú frekvenciu vozidiel na linkách (20,23%) a tiež nové linky, alebo úpravu ich trás (5,31%) Veľké percento účastníkov ankety požaduje väčšiu ohľaduplnosť vodičov (8,81%) a zvýšenie presnosti (4,59%), bezpečnosti (3,78%), a čistoty (2,69%) vo vozidlách.

Medzi kurióznejšie námety patria napríklad požiadavky na zavedenie toaliet či televízorov vo vozidlách MHD, na zrušenie tlačidiel na výstup. Dvaja odpovedajúci požadovali, aby sa vo vozidlách menej kúrilo, dvanásti zasa, aby v nich bolo menej reklamy a 31 by chcelo dopravu bezplatne.

Všetky zozbierané podnety radnica odovzdá vedeniu DPMP, ktoré ich bude v rámci možností riešiť.
Podobný prieskum v Prešove zorganizovali už aj vlani, keď radnica zisťovala názor svojich občanov na rezidentské parkovanie.
Asi 90% respondentov vtedy uviedlo, že rezidentskú kartu potrebujú, desať percent ju nechce.

Mohlo by Vás zaujímať
Nové bezpečnostné kamery v Prešove
Tento týždeň boli spustené nové kamery Monitorovacieho a kamerového systému mesta Prešov, čím sa zrealizoval projekt na rozšírenie a obnovu kamerového systému.
Spoločne hlasujeme za prešovské projekty
V týchto dňoch môžete zahlasovať za dva výnimočné projekty, ktoré môžu aj vďaka vám získať podporu a grant Nadácie VÚB. Bude v Prešove Areál vodných športov alebo Záhrada pokoja a života?
Príhovor primátorky mesta Prešov počas Ustanovujúceho zasadnutia MsZ
Dnes sa v Prešove uskutočnilo Ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva, počas ktorého zložila sľub primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a 31 poslancov zvolených v Komunálnych voľbách 2018.
Sto cien pre prešovské deti - Mikulášska nádielka 2018
Netrpezlivé očakávanie sa naplnilo. Poznáme výhercov Mikulášskej nádielky 2018.
Je rozhodnuté - granty pre dva prešovské projekty
Štvrtý ročník programu Komunitné granty s podtitulom „200 000 eur pre komunity, kde to žije“ pomohol zviditeľniť najkvalitnejšie nápady. Uspeli aj dva projekty z Prešova.
Odvolanie mimoriadnej situácie
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová v zmysle zákona NRSR č. 42/1994 Z.z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov dnešným dňom odvoláva mimoriadnu situáciu.
Stovky stromov pre Prešov
V Prešove pribúdajú stovky stromov. Okrem náhradnej výsadby za vyrúbané stromy sa sadia aj nové stromy. Zelenšie budú aj vybudované parkoviská.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
predaj rodinného domu v obci Tulčík, pozemok 1526m2

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
RD vhodný na okamžité bývanie alebo chatu v Brezovičke

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | | cena: 43.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dáme do prenájmu kancelárske priestory na ul.T. Ševčenka v Prešove

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory v širšom centre Prešova o výmere 66 m2 a 52 m2, alebo vcelku 118 m2, situované v krásnej záhrade. Vhodné aj na poskytovanie služieb. Parkovanie zaistené.

0903602897 | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.