Sunday - 21. October 2018
Meniny má Uršuľa | zajtra Sergej

Testovacia prevádzka pis.sk, pre starú verziu kliknite na tento odkaz.

Sú Prešovčania s MHD spokojní?

Prešovčania hodnotili svoju mestskú hromadnú dopravu. Anketa ukázala, že prešovskí cestujúci by privítali preferenciu verejnej dopravy a potešilo by ich hlavne viac spojov, ktoré by chodili častejšie a optimálnejšie by na seba nadväzovali.

„Ak chceme prešovskú hromadnú dopravu zlepšovať, potrebujeme poznať názor tých, ktorí ju vyžívajú. Preto sme oslovili Prešovčanov, aby nám predostreli svoje poznatky z našej MHD, ale aby nám dali aj podnety na jej zlepšenie, “ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová po vyhodnotení ankety, ktorou mesto zisťovalo názor občanov na mestskú hromadnú dopravu a na jej preferenciu oproti ostatnej doprave.

Mesto rozoslalo dotazníky prakticky do každej domácnosti, občania však mohli odpovedať aj elektronicky prostredníctvom webovej stránky mesta. Na radnicu sa vrátilo 2374 dotazníkov, ďalších takmer päťsto ľudí odpovedalo elektronicky. Viac anketa zaujala
ženy (54,24%) a takých, ktorí nie sú vlastníkmi motorových vozidiel. Medzi odpovedajúcimi dominovali ľudia vo veku
nad 60 rokov (46,32%). Anketa najviac zaujala obyvateľov mestskej časti č. 1, odkiaľ prišlo vyše 30% odpovedí, najmenej zareagovali obyvatelia MČ č. 7 (7,67%)

Väčšina z nich - až 72,15 % - prešovskú mestskú dopravu pritom už teraz využíva pravidelne, len štyri percentá ju nevyužívajú vôbec, ostatní sporadicky.

Anketa potvrdila, že v prípade zavedenia preferencie MHD oproti ostatnej doprave, by ju Prešovčania využívali ešte viac – uviedlo to takmer šesťdesiat percent z anketujúcich. Veľký vplyv by to malo hlavne na tých, ktorí MHD využívajú iba sporadicky – z nich by vozidlá MHD začala viac využívať až štvrtina. „Naša snaha o preferovanie hromadnej dopravy v Prešove sa ukazuje ako opodstatnená. Vlani sme na linky vypustili 15 nových, nízkopodlažných trolejbusov, v tomto roku pribudne 6 nových autobusov a rovnaký počet nových elektrobusov. V preferencii hromadnej dopravy chceme pokračovať aj dobudovaním bus-pruhov, dobudovaním trolejových vedení i trolejovým prepojením sídliska Sekčov so Šalgovíkom, “ pripomenula primátorka Andrea Turčanová.

Prešovčania zároveň mohli vysloviť aj svoje návrhy na zlepšenie MHD. Túto možnosť využilo 57,88% účastníkov ankety.
17,47% z nich pritom vyslovilo svoju celkovú spokojnosť s fungovaním prešovskej MHD.

V rámci pripomienok dominovali tí, ktorí by privítali viac spojov, resp. zvýšenú frekvenciu vozidiel na linkách (20,23%) a tiež nové linky, alebo úpravu ich trás (5,31%) Veľké percento účastníkov ankety požaduje väčšiu ohľaduplnosť vodičov (8,81%) a zvýšenie presnosti (4,59%), bezpečnosti (3,78%), a čistoty (2,69%) vo vozidlách.

Medzi kurióznejšie námety patria napríklad požiadavky na zavedenie toaliet či televízorov vo vozidlách MHD, na zrušenie tlačidiel na výstup. Dvaja odpovedajúci požadovali, aby sa vo vozidlách menej kúrilo, dvanásti zasa, aby v nich bolo menej reklamy a 31 by chcelo dopravu bezplatne.

Všetky zozbierané podnety radnica odovzdá vedeniu DPMP, ktoré ich bude v rámci možností riešiť.
Podobný prieskum v Prešove zorganizovali už aj vlani, keď radnica zisťovala názor svojich občanov na rezidentské parkovanie.
Asi 90% respondentov vtedy uviedlo, že rezidentskú kartu potrebujú, desať percent ju nechce.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality:
Dám do prenájmu

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory v širšom centre Prešova o výmere 66 m2 a 52 m2, alebo vcelku 118 m2, situované v krásnej záhrade. Vhodné aj na poskytovanie služieb. Parkovanie zaistené.

0903602897 | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality:
Predám

V Kanaši ponúkame na predaj novostavbu rodinného domu napojeného na všetky IS. Dom pozostáva z 3 izieb, kuchyne špajze, predsiene, kúpeľne, WC, terasy a garáže. Pozemku o výmere 907 m2 s prístupom po asfaltovej ceste. Bližšie info aj na www.igreality.sk

0903670564 | | cena: 134.770,-€
Reality: Predám
Reality:
Predám

Ponúkame na predaj 3 izbový byt v Sabinove na Murgašovej ulici. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou. Bytový dom zateplený rekonštrukcia spoločných priestorov. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 676.

0907030676 | | cena: 65.500,-€
Reality: Predám
Reality:
Predám

tichá lokalita, s pekným výhľadom, výmera pozemku 700 m2, počet izieb 5 izbový rodinný dom https://www.garantreal.sk/reality/13566-RD-LC-13566/garant-real-predaj-rodinny-dom-pozemok-700-m2-mestska-cast-sidlovec-presov/

0907030661 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality:
Dám do prenájmu

Kancelárske/obchodné priestory, ul. Vajanského, Prešov. Prízemné priestory s výkladom, výmera 63 m2, priestory po kompletnej rekonštrukcii, dve samostatné miestnosti s príslušenstvom, dva samostatné vstupy. Cena 450, - Eur/mesiac. 1 parkovacie miesto.

0907030622 | | cena: 450,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.