Sobota, 23. marec 2019
Meniny má Adrián | zajtra Gabriel

Sú Prešovčania s MHD spokojní?

Prešovčania hodnotili svoju mestskú hromadnú dopravu. Anketa ukázala, že prešovskí cestujúci by privítali preferenciu verejnej dopravy a potešilo by ich hlavne viac spojov, ktoré by chodili častejšie a optimálnejšie by na seba nadväzovali.

„Ak chceme prešovskú hromadnú dopravu zlepšovať, potrebujeme poznať názor tých, ktorí ju vyžívajú. Preto sme oslovili Prešovčanov, aby nám predostreli svoje poznatky z našej MHD, ale aby nám dali aj podnety na jej zlepšenie, “ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová po vyhodnotení ankety, ktorou mesto zisťovalo názor občanov na mestskú hromadnú dopravu a na jej preferenciu oproti ostatnej doprave.

Mesto rozoslalo dotazníky prakticky do každej domácnosti, občania však mohli odpovedať aj elektronicky prostredníctvom webovej stránky mesta. Na radnicu sa vrátilo 2374 dotazníkov, ďalších takmer päťsto ľudí odpovedalo elektronicky. Viac anketa zaujala
ženy (54,24%) a takých, ktorí nie sú vlastníkmi motorových vozidiel. Medzi odpovedajúcimi dominovali ľudia vo veku
nad 60 rokov (46,32%). Anketa najviac zaujala obyvateľov mestskej časti č. 1, odkiaľ prišlo vyše 30% odpovedí, najmenej zareagovali obyvatelia MČ č. 7 (7,67%)

Väčšina z nich - až 72,15 % - prešovskú mestskú dopravu pritom už teraz využíva pravidelne, len štyri percentá ju nevyužívajú vôbec, ostatní sporadicky.

Anketa potvrdila, že v prípade zavedenia preferencie MHD oproti ostatnej doprave, by ju Prešovčania využívali ešte viac – uviedlo to takmer šesťdesiat percent z anketujúcich. Veľký vplyv by to malo hlavne na tých, ktorí MHD využívajú iba sporadicky – z nich by vozidlá MHD začala viac využívať až štvrtina. „Naša snaha o preferovanie hromadnej dopravy v Prešove sa ukazuje ako opodstatnená. Vlani sme na linky vypustili 15 nových, nízkopodlažných trolejbusov, v tomto roku pribudne 6 nových autobusov a rovnaký počet nových elektrobusov. V preferencii hromadnej dopravy chceme pokračovať aj dobudovaním bus-pruhov, dobudovaním trolejových vedení i trolejovým prepojením sídliska Sekčov so Šalgovíkom, “ pripomenula primátorka Andrea Turčanová.

Prešovčania zároveň mohli vysloviť aj svoje návrhy na zlepšenie MHD. Túto možnosť využilo 57,88% účastníkov ankety.
17,47% z nich pritom vyslovilo svoju celkovú spokojnosť s fungovaním prešovskej MHD.

V rámci pripomienok dominovali tí, ktorí by privítali viac spojov, resp. zvýšenú frekvenciu vozidiel na linkách (20,23%) a tiež nové linky, alebo úpravu ich trás (5,31%) Veľké percento účastníkov ankety požaduje väčšiu ohľaduplnosť vodičov (8,81%) a zvýšenie presnosti (4,59%), bezpečnosti (3,78%), a čistoty (2,69%) vo vozidlách.

Medzi kurióznejšie námety patria napríklad požiadavky na zavedenie toaliet či televízorov vo vozidlách MHD, na zrušenie tlačidiel na výstup. Dvaja odpovedajúci požadovali, aby sa vo vozidlách menej kúrilo, dvanásti zasa, aby v nich bolo menej reklamy a 31 by chcelo dopravu bezplatne.

Všetky zozbierané podnety radnica odovzdá vedeniu DPMP, ktoré ich bude v rámci možností riešiť.
Podobný prieskum v Prešove zorganizovali už aj vlani, keď radnica zisťovala názor svojich občanov na rezidentské parkovanie.
Asi 90% respondentov vtedy uviedlo, že rezidentskú kartu potrebujú, desať percent ju nechce.

Mohlo by Vás zaujímať
HSF System SK stavia Hornbach v Prešove
Výstavbu hobbymarketu Hornbach v Prešove realizuje stavebná spoločnosť HSF System SK, ktorá sa zameriava na generálne dodávky stavieb.
Nový Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie
Nový mestský cintorín v Prešove vyriešil v meste dlhodobý problém s pochovávaním. Už vďaka prvej etape jeho výstavby v Prešove pribudli hrobové miesta. Stal sa však aj estetickým a dôstojným pietnym miestom. Teraz je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019.
Nadané deti spoznali zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa nadaní školáci z Klubu nadaných detí venovali nevšedným a významným ženám mesta Prešov. Zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov priblížila deťom renomovaná historička architektúry PhDr. Darina Petranská.
Pátranie po hľadanej osobe
Milena SÝKOROVÁ, nar. 09. 04. 1969, bytom Poprad, Komenského 689/14
V Rákociho paláci priblížia dejiny advokácie na Slovensku
Slovenská advokátska komora v spolupráci s Krajským múzeum v Prešove predstaví novú publikáciu Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875-1948. Zároveň návštevníkom priblíži formou prednášky dejiny advokácie a advokátskych komôr s dôrazom na mesto Prešov. Podujatie sa uskutoční 14. marca.
Ako v prvom kole volili prezidenta Prešovčania?
Volieb prezidenta Slovenskej republiky sa v prvom kole v Prešove zúčastnilo 36791 voličov, čo je 52,21 percenta zo všetkých zapísaných voličov. Tých bolo v osemdesiatich okrskoch na území mesta bolo v zoznamoch voličov celkovo 70 463.
Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) sa uskutočnil v poradí už 9. ročník krajského kola Technickej olympiády, na ktorom si zmerali sily žiaci z Prešovského kraja. Súťaž vyhľadáva mladé nadané talenty v oblasti techniky a motivuje ich k tvorivej činnosti.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

2 stavebné pozemky Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku vedie spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik (šírka 19 m x dĺžka 37 m), IS: elektrina v blízkosti pozemku, vlastný vodovod. Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom v žiadanej obci Ľubotice, pozemok 514 m2, všetky IS

Na predaj 5 izbový rodinný dom v pôvodnom stave. Úžitková plocha cca 200 m2, celková plocha parcely je 514 m2. Strecha stanová (eternit), plynové vykurovanie. Žiadaná lokalita.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.