Piatok, 15. november 2019
Meniny má Leopold | zajtra Agnesa

Na východe Slovenska je stále viac mladých ľudí, ktorí sa rozvíjajú a plnia si svoje ciele.

Vyše 120 mladých ľudí z východného Slovenska dnes získalo za svoju vytrvalosť a chuť makať na sebe Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

Toto ocenenie si prevzali z rúk Andrewa Gartha, veľvyslanca Spojeného Kráľovstva na Slovensku, Márie Takáčovej, zlatej absolventky DofE, ktorá teraz pôsobí v Google Slovensko, Pavla Miroššaaya, výkonného riaditeľa Košice IT Valley, Laury Dittel, riaditeľky Karpatskej nadácie a riaditeľa Národnej kancelárie DofE Slovensko, Mariána Zachara.

Jednou z ocenených bola maturantka z Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča, Prešov, Diana Kollárová, ktorá sa dobrovoľne venovala detským pacientom na onkologickom oddelení. “Po tejto skúsenosti som si uvedomila, že človek nemusí byť lekár, aby týmto deťom pomohol. Akonáhle mi to môj zdravotný stav dovolí, rada sa k nim vrátim a prinesiem na ich tváre opäť trochu úsmevu, ” odhodlane priznáva Diana, ktorá opätovne sama bojuje s touto chorobou.

Príkladom je aj Matúš Mura zo Spojenej školy sv. Košických mučeníkov, ktorý sa vďaka DofE naučil hrať na klavíri. „Ku klavíru ma to vždy lákalo. Nikdy som si však nenašiel čas, aby som sa tomu venoval, alebo chodil na ZUŠku. Až DofE ma prinútilo odhodlať sa a následne neprestať s cvičením, ” spomína Matúš, ktorý na začiatku svojej hudobnej cesty vôbec nepoznal noty.

Ďalším z ocenených je Tomáš Macko, študent zo Strednej zdravotníckej školy, Humenné, ktorý so svojimi spolužiakmi obsadil piate miesto v celoslovenskej súťaži prvej pomoci. “V našom trojčlennom tíme sme boli všetci Dofáci. Som presvedčenýí, že aj to prispelo k tomu, že naša škola získala v tejto súťaži najlepšie miesto za posledné roky, ” približuje.

Ocenenou bola aj Michaela Olšavská, študentka zo Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej, Prešov, ktorá viedla detskú street dance tanečnú skupinu a sama zlepšovala v náročnej vektorovej grafike. „Dosiahnutie cieľov, ktoré som si na začiatku stanovila ma utvrdilo v tom, že môžem dokázať všetko, čo ci zaumienim. Všetko sa dá zvládnuť, ked sa človek zaprie a vytrvalo ide vpred, “ odhodlane priznáva Michaela.

Britský veľvyslanec, Andrew Garth, vo svojom prejave vyzdvihol nezištnú prácu učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí mladých na ceste splnených cieľov a snov sprevádzajú. „Na to, aby sa mladí rozvíjali, je kľúčové, aby boli v prostredí, ktoré ich podporuje, prostredí, kde učitelia pracujú s odhodlaním a veria v nekončené schopnosti svojich študentov. Vedenie mladých nie je obyčajná práca, je to poslanie. Aký skvelý príklad dávate, milí učitelia a riaditelia, svojim študentom, “ dodal Garth.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý rozvíja charakterové vlastnosti mladých ľudí vo veku 14 do 24 rokov. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Program pred šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej, a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí v 140tich krajinách sveta. Na Slovensku sa v je v aktuálnom ročníku zapojených vyše dve tisíc účastníkov. Ocenenie pomáha pri prijímacích skúškach na zahraničných vysokých školách a je plusom aj pri hľadaní zamestnania.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Festival Pocity Film 2019 ocenil Zrnkom soli snímku Pura Vida aj režiséra Marka Škopa
10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa konal v multiplexe Cinemax, v kine Scala a v klube Stromoradie.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.