Streda, 18. september 2019
Meniny má Eugénia | zajtra Konštantín

Miestna samospráva bude vedieť reagovať na nové trendy, umožní to operačný program Efektívna verejná správa

Miestna územná samospráva prejde modernizáciou a bude tak vedieť reagovať na nové trendy.

Umožní to národný projekt Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý je financovaný cez operačný program Efektívna verejná správa. Z Európskeho sociálneho fondu je na projekt s názvom „Modernizácia miestnej územnej samosprávy“ vyčlenená suma 4 628 292,99. Medzi hlavné ciele projektu patrí napríklad zdieľanie úspešných príkladov dobrej praxe či systematická podpora spolupráce medzi obcami.

Ambíciou projektu je vytvoriť podmienky na postupné zavádzanie tzv. nového komunálneho manažmentu. „Ten bude reagovať na historický vývoj miestnej územnej samosprávy, súčasný stav a tiež bude pripravený reagovať na nové trendy s cieľom zvyšovať efektivitu výkonu agendy, zavádzať nástroje efektívneho rozhodovania a účelného riešenia lokálnych problémov, “ vysvetlila ministerka vnútra Denisa Saková s tým, že projekt reflektuje na nové trendy. Ide napríklad o implementáciu tzv. zdieľanej samosprávy a nástrojov benchmarkingu do prostredia miestnej územnej samosprávy. Benchmarking je metóda založená na systematickom meraní ako aj porovnávaní vybraných ukazovateľov.

Zdieľanie úspešných a v inej samospráve zavedených riešení prispeje k následnému prijímaniu efektívnych rozhodnutí inými samosprávami, ktoré majú rovnaký problém. Minimalizuje sa tak riziko rozhodnutí s možnými negatívnymi následkami ako aj riziko neefektívnych rozhodnutí. Ďalším nástrojom sa posilní princíp dobrej správy, čo znamená prijímanie legálnych, legitímnych, efektívnych a transparentných rozhodnutí, pri ktorých sú vopred známe dopady. Súčasťou projektu bude včasná intervencia, ktorá zvýši informovanosť volených predstaviteľov a odborných zamestnancov v legislatívnej oblasti ako aj vo vzťahu k prijímaniu rozhodnutí. Tretím opatrením sa zvýši vzájomná spolupráca obcí. Znamená to, že napríklad zimná údržba či starostlivosť o zeleň by bola vzhľadom na ekonomické možnosti obcí na báze tzv. medziobecnej spolupráce efektívnejšia a pre každú samosprávu prínosnejšia. Podpora tejto spolupráce okrem iného prinesie schopnosť samospráv pripraviť sa na nové prístupy, ako sú napríklad vytváranie inteligentných komunít (tzv. smart communities), zdieľaná ekonomika či zdieľaná samospráva. Okrem iného bude tiež vytvorený nelegislatívny materiál, ktorý kvantifikuje reálnu situáciu na Slovensku, a teda zmapuje kľúčové originálne a prenesené kompetencie, podporí efektivitu výkonu originálnych kompetencií ako aj financovanie výkonu prenesených. Na základe týchto dát bude následne možné náš model porovnať s krajinami V4, čo určí, ktoré nástroje a zavedené riešenia by u nás prispeli k modernizácii samosprávy a k zvýšeniu jej efektivity.

Miestna územná samospráva sa na Slovensku dynamicky vyvíja od roku 1990, keď bola znovu obnovená. Odvtedy prešla niekoľkými vývojovými fázami či transformačnými procesmi. V súčasnosti je, vzhľadom na nové trendy, formujúce sa agendy a príležitosti v ďalšom rozvoji, relatívne stabilizovaná, čo umožňuje prijať opatrenia smerom k jej modernizácii. Národný projekt Združenia miest a obcí Slovenska tak reaguje na aktuálny stav a komplexný pohľad na jej súčasný model. Výsledkom projektu bude vyššia kvalita odborného zázemia samosprávy, vytvorenie podmienok na zmenu súčasnej komunálnej legislatívy, ale aj zvýšenie efektivity kontrolnej činnosti.

Obecný zákon z roku 1990 zrovnoprávnil všetky obce bez ohľadu na ich veľkosť, čo v praxi znamená, že tie isté úlohy plní 50-tisícové mesto, no tiež obec s menej ako 10 obyvateľmi. Disponovanie rovnakými originálnymi kompetenciami v každej samospráve tak nie je optimálne ani efektívne. Miestnu územnú samosprávu u nás tvorí 2 929 obcí, z ktorých 2 661 sú obce s menej ako tritisíc obyvateľmi. V takýchto obciach žije 38,7 percent populácie. Na druhej strane, v mestách nad 50-tisíc obyvateľov žije 22,4 percent populácie, pričom takýchto miest je u nás 11. Cieľom OP Efektívna verejná správa je prispieť k modernizácii samospráv aj prostredníctvom národného projektu ZMOSu.

Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.