Streda, 19. jún 2019
Meniny má Alfréd | zajtra Valéria

O týždeň sa v Prešove začína festival Pocity film 2018

Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Diváci sa môžu tešiť na slovenské i zahraničné filmy, ocenené na mnohých prestížnych festivaloch. Premietať sa bude v Cinemaxe a v Kine Scala, kde vybrané filmy uvedú atraktívni hostia.

Prvé dva festivalové dni sa odohrajú v prešovskom multiplexe, kde sa premietne šesť filmov. Festival otvorí snímka Foxtrot izraelského režiséra Samouela Maoza. Foxtrot je tanec, pri ktorom sa tanečník vracia na miesto, z ktorého vyšiel, zároveň je to aj názov kontrolného stanovišťa, kde štyria izraelskí mladíci trávia svoju vojenskú službu, pri ktorej sa nudná absurdita môže vplyvom automatizovanej propagandy kedykoľvek zmeniť na tragédiu. V Izraeli snímka vyhrala osem domácich filmových cien Ophir, a stala se tak národným kandidátom na Oscara, aj keď ministerka kultúry film označila za hanobenie najmorálnejšej armády na svete a príklad počinu, ktorý by nemal od štátu dostávať finančnú podporu. “Podobné výbuchy zlosti konzervatívnych politikov, kritizujúcich dielo, ktoré väčšinou ani nevideli, môžu divákom slúžiť skôr ako doporučenie a znak toho, že sa do kín dostal film provokujúci a podnecujúci vlastné kritické myslenie. Foxtrot ale viac než politickú kritiku ponúka fresku života plnú symbolov a metafor, ktorú autor predkladá z rozprávačkou vynaliezavosťou a vizuálnou podmanivosťou a sledovať tento film je fascinujúcim zážitkom” priblížila umelecká riatiteľka festivalu Pocity Film Nina Šilanová.

Slovenské zastúpenie

Ani tento rok nebude na festivale chýbať slovenská kinematografia. Svoje zastúpenie tu bude mať nový hraný film Pivnica Igora Vološina, ktorý vznikol v česko-slovensko-ruskej produkcii a kde hlavnú úlohu stvárnil Jean-Marc Barr ako otec pátrajúci po svojej zmiznutej dcére.

Slovenský dokumentárny film má stále vysoké kvality, o čom svedčí aj najnovší film Mareka Kuboša, ktorý nakrútil svoj Posledný autoportrét po dlhých 14 rokoch pauzy. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením na poli autorského dokumentu. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými, slovenskými filmármi, ale aj ľuďmi z jeho skorších filmov, sa snaží nájsť na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede. Marek Kuboš film uvedie osobne spolu so strihačom, prešovčanom Radoslavom Dúbravským. Súčasťou projekcie je aj najnovší krátky film Martina Snopeka Monštrum.

Dokumentárny film zastúpi aj vynikajúco spracovaný film Válek režiséra Patrika Lančariča.
Básnik a politik Miroslav Válek je dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami. Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor. Rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejným a naopak. Film uvedie filmový teoretik Martin Kaňuch.

Len pár dní po celoslovenskej premiére prinesie festival do kina Scala aj najnovší film Pavla Barabáša, ktorý tentokrát vymenil slovenské veľhory za amazonské pralesy. V dokumentárnom filme Tieň jaguára sa štyria priatelia vybrali proti prúdu amazonských riek na neistú cestu aby navštívili kmeň jedných z posledných prírodných indiánov na tejto planéte, ktorí im umožnili spoznať a autenticky zachytiť jednoduchosť ich bytia a priniesť tak dôležité poznanie.

Každý filmár nejako musel začínať a aj preto dáva festival Pocity každoročne možnosť mladým tvorcom na prezentáciu svojej tvorby. Sobota popoludní bude preto patriť práve im. Vo vybranom bloku uvedieme desať krátkometrážnych filmov mladých filmárov, ktorí prihlásili svoje diela na filmový festival. “Veríme, že aj týmto spôsobom podporíme mladých ľudí, aby pokračovali v tom, čo robia, aby dostali priestor na prezentáciu svojich filmov a zároveň aj na kritiku a konfrontáciu s ostatnými filmármi, ” uviedla Šilanová. Okrem toho na festivale uvedú aj jeden stredometrážny film Zabudni, ktorý nakrútil Igor Kasala, herec z Divadla Jonáša Záborského. Na realizácii filmu sa podieľali ochotníci z Prešova, Kapušian a Kendíc a zaujímavosťou je, že postsynchróny nahovorili profesionálni herci z Prešova.

Súčasťou festivalu Pocity film 2018 bude aj malá výstava filmových plagátov, ktorá bude nainštalovaná v kinosále Kina Scala a ktorú pripravili študenti Strednej umeleckej školy v Prešove pod vedením pedagóga Petra Varchoľa. Študenti svojimi plagátmi vzdali hold dvom významným režisérom, ktorí tento rok opustili filmársky svet - Milošovi Formanovi a Jurajovi Herzovi.

Kompletný porgram festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Filmová noc na hrade je tu opäť a prináša novinky a tradičnú filmovú pohodu
Už po ôsmy krát sa môžu návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film. Ak chce návštevník či divák prepojiť lásku k prírode, miernu turistiku, stanovanie pod hviezdami, dobré filmy a kvalitnú kultúru, festival je určený práve jemu
Dobrý festival pripravil bohatý hudobný a sprievodný program pre deti aj dospelých!
Dobrý festival otvorí svoje brány už 14.6.2019 – 16.6.2019 na Delni v Prešove! Okrem nabitého hudobného programu organizátori pripravili aj bohatý sprievodný program pre deti aj dospelých.
Kino Pocity premietne filmy pod hviezdnou oblohou
Milovníci kvalitných filmov si prídu v lete v Prešove na svoje. Kino Pocity počas júna, júla a augusta zorganizuje 13 premietaní v záhradnom kine, nachádzajúcom sa za kinom Scala na Masarykovej ulici.
Dobrý Festival 2019 - piatok 14.6.
Fotoreport z prvého dňa
Dobrý Festival 2019 - sobota 15.6.
Druhý festivalový deň našimi očami
DOBRÝ FESTIVAL zverejnil finálny denný program: Kedy vystúpi IMT SMILE, PENDULUM, OFENBACH, KALI, či AMORPHIS?
Už o necelý mesiac sa otvoria brány DOBRÉHO FESTIVALU a areál prírodného kúpaliska Delňa bude vítať svojich návštevníkov. Organizátori zverejnili denný program jedenásteho ročníka podujatia, ktoré sa bude konať 14. – 16.6.2019 v Prešove.
Dobrý Festival očami Janette
Dobrý Festival očami Janette
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Priestory na podnikanie

Výhodne dáme do prenájmu nebytové priestory vhodné na podnikanie v peknej, tichej časti Prešova, v blízkosti centra. Parkovanie zaistené.

| cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj trojizbový, dvojpodlažný rodinný dom, Lažany, okr. Prešov, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, všetky IS, nízke mesačné náklady. Pôvodný stav.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.