Piatok, 14. december 2018
Meniny má Branislava, Bronislava | zajtra Ivica

O týždeň sa v Prešove začína festival Pocity film 2018

Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Diváci sa môžu tešiť na slovenské i zahraničné filmy, ocenené na mnohých prestížnych festivaloch. Premietať sa bude v Cinemaxe a v Kine Scala, kde vybrané filmy uvedú atraktívni hostia.

Prvé dva festivalové dni sa odohrajú v prešovskom multiplexe, kde sa premietne šesť filmov. Festival otvorí snímka Foxtrot izraelského režiséra Samouela Maoza. Foxtrot je tanec, pri ktorom sa tanečník vracia na miesto, z ktorého vyšiel, zároveň je to aj názov kontrolného stanovišťa, kde štyria izraelskí mladíci trávia svoju vojenskú službu, pri ktorej sa nudná absurdita môže vplyvom automatizovanej propagandy kedykoľvek zmeniť na tragédiu. V Izraeli snímka vyhrala osem domácich filmových cien Ophir, a stala se tak národným kandidátom na Oscara, aj keď ministerka kultúry film označila za hanobenie najmorálnejšej armády na svete a príklad počinu, ktorý by nemal od štátu dostávať finančnú podporu. “Podobné výbuchy zlosti konzervatívnych politikov, kritizujúcich dielo, ktoré väčšinou ani nevideli, môžu divákom slúžiť skôr ako doporučenie a znak toho, že sa do kín dostal film provokujúci a podnecujúci vlastné kritické myslenie. Foxtrot ale viac než politickú kritiku ponúka fresku života plnú symbolov a metafor, ktorú autor predkladá z rozprávačkou vynaliezavosťou a vizuálnou podmanivosťou a sledovať tento film je fascinujúcim zážitkom” priblížila umelecká riatiteľka festivalu Pocity Film Nina Šilanová.

Slovenské zastúpenie

Ani tento rok nebude na festivale chýbať slovenská kinematografia. Svoje zastúpenie tu bude mať nový hraný film Pivnica Igora Vološina, ktorý vznikol v česko-slovensko-ruskej produkcii a kde hlavnú úlohu stvárnil Jean-Marc Barr ako otec pátrajúci po svojej zmiznutej dcére.

Slovenský dokumentárny film má stále vysoké kvality, o čom svedčí aj najnovší film Mareka Kuboša, ktorý nakrútil svoj Posledný autoportrét po dlhých 14 rokoch pauzy. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením na poli autorského dokumentu. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými, slovenskými filmármi, ale aj ľuďmi z jeho skorších filmov, sa snaží nájsť na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede. Marek Kuboš film uvedie osobne spolu so strihačom, prešovčanom Radoslavom Dúbravským. Súčasťou projekcie je aj najnovší krátky film Martina Snopeka Monštrum.

Dokumentárny film zastúpi aj vynikajúco spracovaný film Válek režiséra Patrika Lančariča.
Básnik a politik Miroslav Válek je dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami. Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor. Rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejným a naopak. Film uvedie filmový teoretik Martin Kaňuch.

Len pár dní po celoslovenskej premiére prinesie festival do kina Scala aj najnovší film Pavla Barabáša, ktorý tentokrát vymenil slovenské veľhory za amazonské pralesy. V dokumentárnom filme Tieň jaguára sa štyria priatelia vybrali proti prúdu amazonských riek na neistú cestu aby navštívili kmeň jedných z posledných prírodných indiánov na tejto planéte, ktorí im umožnili spoznať a autenticky zachytiť jednoduchosť ich bytia a priniesť tak dôležité poznanie.

Každý filmár nejako musel začínať a aj preto dáva festival Pocity každoročne možnosť mladým tvorcom na prezentáciu svojej tvorby. Sobota popoludní bude preto patriť práve im. Vo vybranom bloku uvedieme desať krátkometrážnych filmov mladých filmárov, ktorí prihlásili svoje diela na filmový festival. “Veríme, že aj týmto spôsobom podporíme mladých ľudí, aby pokračovali v tom, čo robia, aby dostali priestor na prezentáciu svojich filmov a zároveň aj na kritiku a konfrontáciu s ostatnými filmármi, ” uviedla Šilanová. Okrem toho na festivale uvedú aj jeden stredometrážny film Zabudni, ktorý nakrútil Igor Kasala, herec z Divadla Jonáša Záborského. Na realizácii filmu sa podieľali ochotníci z Prešova, Kapušian a Kendíc a zaujímavosťou je, že postsynchróny nahovorili profesionálni herci z Prešova.

Súčasťou festivalu Pocity film 2018 bude aj malá výstava filmových plagátov, ktorá bude nainštalovaná v kinosále Kina Scala a ktorú pripravili študenti Strednej umeleckej školy v Prešove pod vedením pedagóga Petra Varchoľa. Študenti svojimi plagátmi vzdali hold dvom významným režisérom, ktorí tento rok opustili filmársky svet - Milošovi Formanovi a Jurajovi Herzovi.

Kompletný porgram festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Escape room prvýkrát v Prešove
Escape room – Misia mieru - úniková hra pripomínajúca 100 rokov od skončenia Prvej svetovej vojny prichádza v rámci medzinárodného turné aj do Prešova.
V Rákociho paláci ožije prvé vysielanie Prešovského rozhlasu
V Krajskom múzeum v Prešove si pripomenú 80. výročie rozhlasového vysielania z Prešova. Novú výstavu sprístupnia v Rákociho paláci vo štvrtok 15. novembra. Vystavené exponáty dokumentujú činnosť Slovenského rozhlasu v rokoch 1938 až 1944.
Workshop pre všetkých nadšencov fotografovania
Zaujíma vás fotografovanie a radi by ste sa o tomto umení dozvedeli viac? Potom je workshop v Galérii v Caraffovej väznici pripravený práve pre vás.
XXIII. Gorazdov literárny Prešov
Začiatok vianočného adventu bol aj v tomto roku v živote začínajúcich literárnych autorov spätý so súťažou Gorazdov literárny Prešov, ktorá v svojej 23 ročnej tradícii patrí k jednej s najstarších literárnych súťaží.
Kapela Akustika vyráža na svoje premiérové koncertné turné
Slovenská kapela Akustika vydala pred letom nový album Zastavme svet, ktorý na zaplnenom prešovskom námestí pokrstil ich kamarát Jožo Kubáni.
Filmy, ktoré menia životný štýl prichádzajú do Prešova
Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta v dňoch 11. – 12. december do kultúrneho centra Wave. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych filmov, ktoré prenesú diváka prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale aj priamo do centra nelegálneho obchodu.
V DAD-e chystajú poslednú premiéru v tomto kalendárnom roku
Umelecký súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove uvedie vo štvrtok 6. decembra t. r. svoju poslednú tohoročnú premiéru. Pôjde o inscenáciu hry Na revízii, ktorej literárnou predlohou sa stali motívy z textu rovnomennej jednoaktovky Marka Kropyvnyckého a zaktualizoval ich Andrij Romanij, ktorý predstavenie ako hosťujúci režisér aj naštudoval.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Masér/Masérka

Zabehnutá chránená dielňa príjme na TPP maséra/masérku.

0905743031 | | cena: 550,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
RD vhodný na okamžité bývanie alebo chatu v Brezovičke

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | | cena: 43.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
predaj rodinného domu v obci Tulčík, pozemok 1526m2

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.