Sobota, 11. júl 2020
Meniny má Milota | zajtra Nina

Slovenská knižná novinka #Budinka varuje pred viralitou na sociálnej sieti

2. októbra vychádza knižná novinka Budinka, ktorá prichádza s témou čoraz viac aktuálnou. Písať dnes o rizikách na internete znamená napísať niečo, čo si (dobrovoľne) neprečítajú mladí, ktorých sa to týka. Avšak bez ohľadu na to, kto je cieľovkou knižnej novinky #Budinka, chce upozorniť aj na iné.

Drsný príbeh čerstvo dospelého Adama hovorí o zvláštnom virtuálnom vzťahu s dievčaťom, ktoré nikdy poriadne nevidel a hravým spôsobom ho priláka do pasce. Pasca pritom nie je slovnou hračkou, ale reálnym väzením, z ktorého je jediná cesta von v trochu inej podobe. Živej však určite nie. Skrátka osud, s ktorým mladý človek nepočíta. Jeho podvedomie sa skôr spolieha na fakt, že niečo také sa „práve jemu skrátka nestane“. Svoje miesto má v príbehu aj viralita. Tá, ktorá sa týka sociálnych sietí. Základný prvok tvoriaci podstatnú časť celej knižky.

Viralita na sociálnych sieťach
Viralita je rozsah a dosah toho, kam sa dostáva konkrétny príspevok na Facebooku či Twitteri. Viralitu tvoria dva faktory každého príspevku na sociálnej sieti. Jej lákavý obsah, ktorý vyprovokuje reakciu a veľkosť tejto reakcie. Virálny príspevok sa následne rôznymi algoritmami šíri aj medzi ľuďmi, ktorí nemali záujem o tento príspevok, avšak ak už je niečo trendy a práve to „letí“, sociálne siete nám to podsunú, aby nás zdržali, zaujali a mali sme ich za ten správny zdroj užitočných vecí. S viralitou sa zahráva aj Tomáš Najt, autor trileru #Budinka. Prikladá jej úlohu šíriteľa informácií. Vďaka viralite sa konkrétny príspevok dostáva do celého Slovenska a prekračuje hranice štátu.

Vyvoláva reakcie ľudí. Pre pohodlnosť a jednoduchosť pomoci druhému stačí dnes kliknúť. Falošné zbierky sľubujú za lajk peniaze, či pomoc chorým, zraneným. Dokonca aj obetiam živlov a tak ľudia radi zdieľajú. Zdieľajú sa príspevky rôzneho druhu, osudy iných, snahy o pomoc, hoci z 1000 zdieľajúcich reálne chce mimo klik myšou pomôcť možno len jeden. V tomto príbehu sa však objaví udalosť, ktorá je aktuálna. Práve prebieha a nejde tak o niečo, čomu je už koniec. Práve tu sa autor pohráva so správaním ľudí a otázkou „Čo by sa stalo, ak by sa veľká vec práve diala a zaujímalo by vás, ako skončí, pretože to isté zaujíma aj všetkých okolo vás?“ Nechceli by ste sa na to prísť pozrieť na vlastné oči? Byť niečoho veľkého a medializovaného súčasťou?

Možno trochu absurdné, možno prehnané, ale pri sociálnych sieťach a hlavne pri Facebooku ťažko popierateľné

Pozadie knižky
Tomáš Najt, autor slovenského sci-fi Zastavený čas (máj 2018) súčasne s prvou knihou písal aj Budinku. Tú uvidíte často uvádzajú aj spolu s hashtagom, alebo s podtitulom Mrcha, kretén a vynálezca. Neobyčajný názov tvorí pomenovania troch postáv, ktoré má svoju logiku. Avšak tak, ako mnoho z knihy, aj pomenovanie týchto postáv má svoje vysvetlenie ukryté. Objaviť ho môžete jednoducho tak, že po knihe Budinka siahnete aj vy.

V predaji od 2. Októbra 2018 v každom dobrom kníhkupectve, pokojne aj tom vašom na vedľajšej ulici. Vydáva vydavateľstvo EKO-konzult. Súčasťou knihy sú aj ilustrácie, ktoré pripravil samotný autor knihy.

Mohlo by Vás zaujímať
Špargľová sezóna je v plnom prúde!
Špargľa je vynikajúca zelenina, ktorá vám vleje energiu do žíl a povzbudí vás. Špargľa je typická jarná lahôdková zelenina, ktorá by sa pre nás mala stať povinnou oživovacou kúrou. Podľa všetkého už po týždni každodennej konzumácie špargle (200 g) môžeme pociťovať nárast vitality a osvieženia organizmu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.