Štvrtok, 14. november 2019
Meniny má Irma | zajtra Leopold

VIAC ŠPORTU NA PREŠOVSKEJ UNIVERZITE VĎAKA MODERNÉMU ŠPORTOVÉMU AREÁLU

Prešovská univerzita (PU) v Prešove dnes slávnostne otvorila Viacúčelový športový areál PU, ktorý zmodernizovala v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom (PSK). Športový komplex za takmer 620 tis. eur budú využívať nielen univerzitní študenti, ale aj široká verejnosť.

V marci tohto roku podpísal rektor PU Peter Kónya s predsedom PSK Milanom Majerským zmluvu o združení za účelom rekonštrukcie infraštruktúry Viacúčelového športového areálu PU. PSK investoval do rekonštrukcie 410 tis. eur a podiel univerzity predstavuje finančnú čiastku bezmála 207 tis. eur. „Sme veľmi radi, že sa nám v rekordne krátkom čase s pomocou PSK podarilo po celých desaťročiach rekonštruovať tento viacúčelový športový areál. Naša univerzita tak získala nielen dôstojný priestor pre vzdelávacie pôsobenie fakulty športu, ale takisto pre realizovanie športových aktivít tak svojich študentov a zamestnancov, ako aj ďalších záujemcov z mesta a celého kraja, “ uviedol na slávnostnom otvorení rektor Kónya. Spoluprácu na tomto projekte ocenil aj predseda PSK Milan Majerský: „Rekonštrukciu športového areálu považujeme za zmysluplný projekt, preto Prešovský samosprávny kraj vstúpil do jej realizácie so všetkou razanciou. Sme si vedomí, že športovisko bude slúžiť nielen jedinej vysokej škole na území kraja, ale celej verejnosti, študentom základných i stredných škôl. Je to skvelá investícia, ktorou chceme deklarovať, že nám záleží na budúcnosti našich detí a mladých ľudí, na ich vzdelávaní a osobnostnom raste. Pohyb a aktívny životný štýl je toho súčasťou, čo nesmieme podceňovať, “ povedal Majerský.

Jedinečná vybavenosť atletického štadióna v širokom okolí

Súčasťou zrekonštruovaného športového areálu je atletická dráha, infraštruktúra na ľahkú atletiku, multifunkčné ihrisko na rôzne športové aktivity, tenisové ihrisko a ihrisko na plážový volejbal. „Vo viacúčelovom areáli je situovaný moderný atletický ovál o dĺžke 300 m s tartanovou povrchovou úpravou a vyznačením čiar pre jednotlivé bežecké disciplíny. Nachádzajú sa tu taktiež atletické sektory na hodové disciplíny (hod diskom, hod kladivom, hod oštepom), vrhačské disciplíny (vrh guľou) a skokanské disciplíny (skok do výšky, skok o žrdi, skok do diaľky a trojskok), “ priblížila kvestorka PU Mária Nováková.

Práve vybavenosťou atletického štadióna je tento objekt jedinečný. „Žiaden z atletických štadiónov v okolí nedisponuje klietkou pre hodové disciplíny a sektorom na skok o žrdi. Navyše v prípade skokov disponuje dvomi pieskovými doskočiskami, pričom jedno je špecificky určené na skok do diaľky a druhé na disciplínu trojskok s dodržaním parametrov medzinárodnej atletickej federácie (IAAF). Všetky atletické sektory disponujú certifikátom IAAF a spĺňajú tak prísne parametre na organizáciu súťaží, “ vysvetlil Pavol Čech, odborný asistent z Fakulty športu PU.

V modernom športovom komplexe sa nachádza aj tenisové ihrisko s kompletnou vybavenosťou. Kvalita povrchu a možnosť kompletnej demontáže stĺpikov na umiestnenie siete vytvára priestor pre multifunkčné využitie v podobe tréningovej plochy či plochy pre futbal. Ďalšími športovými plochami sú multifunkčné ihrisko, ktoré je upravené pre streetbasketball a ihrisko pre plážový volejbal. „Všetky povrchy športovísk disponujú príslušným certifikátom kvality, “ poznamenala Darina Gajdárová z Oddelenia technicko-prevádzkového úseku PU. Zároveň dodala, že pri rekonštrukcii sa myslelo aj na prípadných divákov a v areáli boli osadené dve tribúny s celkovou kapacitou vyše 270 miest na sedenie. Zrekonštruovaný areál je celý oplotený a osvetlený úspornými svietidlami.

Športový komplex pre študentov a verejnosť

Vybudovaná infraštruktúra bude slúžiť širokej verejnosti na zvyšovanie aktívneho zdravia a vytváranie pozitívneho vzťahu k pohybovej aktivite. Cieľovými skupinami sú deti (žiaci ZŠ), mládež (študenti SŠ, študenti univerzity), ako aj dospelá populácia. „Z hľadiska výučby sa zvýšila kvalita materiálneho zabezpečenia a v neposlednom rade bezpečnosť vykonávania niektorých atletických disciplín. V tomto zmysle sa rozšírili aj možnosti nácviku dvoch nových disciplín, ktoré doteraz neboli možné, a síce skok o žrdi a hod kladivom, “ uviedol Čech z Fakulty športu. V rámci ostatných športovísk sa rozšírili možnosti pre študentov na realizáciu školských aktivít s možnosťou zaradenia plážového volejbalu či streetballu do výučby už realizovaných predmetov. V zmysle aktívneho trávenia voľného času študentov univerzity, ale aj širokej verejnosti sa finalizuje koncepcia možnosti využitia areálu. V súčasnosti sú vyhradené hodiny na atletickom štadióne najmä pre študentov na nácvik jednotlivých atletických disciplín, ako aj na tréningy atletického oddielu Slávie PU v Prešove.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Festival Pocity Film 2019 ocenil Zrnkom soli snímku Pura Vida aj režiséra Marka Škopa
10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa konal v multiplexe Cinemax, v kine Scala a v klube Stromoradie.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.