Piatok, 05. jún 2020
Meniny má Laura | zajtra Norbert

VIAC ŠPORTU NA PREŠOVSKEJ UNIVERZITE VĎAKA MODERNÉMU ŠPORTOVÉMU AREÁLU

Prešovská univerzita (PU) v Prešove dnes slávnostne otvorila Viacúčelový športový areál PU, ktorý zmodernizovala v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom (PSK). Športový komplex za takmer 620 tis. eur budú využívať nielen univerzitní študenti, ale aj široká verejnosť.

V marci tohto roku podpísal rektor PU Peter Kónya s predsedom PSK Milanom Majerským zmluvu o združení za účelom rekonštrukcie infraštruktúry Viacúčelového športového areálu PU. PSK investoval do rekonštrukcie 410 tis. eur a podiel univerzity predstavuje finančnú čiastku bezmála 207 tis. eur. „Sme veľmi radi, že sa nám v rekordne krátkom čase s pomocou PSK podarilo po celých desaťročiach rekonštruovať tento viacúčelový športový areál. Naša univerzita tak získala nielen dôstojný priestor pre vzdelávacie pôsobenie fakulty športu, ale takisto pre realizovanie športových aktivít tak svojich študentov a zamestnancov, ako aj ďalších záujemcov z mesta a celého kraja, “ uviedol na slávnostnom otvorení rektor Kónya. Spoluprácu na tomto projekte ocenil aj predseda PSK Milan Majerský: „Rekonštrukciu športového areálu považujeme za zmysluplný projekt, preto Prešovský samosprávny kraj vstúpil do jej realizácie so všetkou razanciou. Sme si vedomí, že športovisko bude slúžiť nielen jedinej vysokej škole na území kraja, ale celej verejnosti, študentom základných i stredných škôl. Je to skvelá investícia, ktorou chceme deklarovať, že nám záleží na budúcnosti našich detí a mladých ľudí, na ich vzdelávaní a osobnostnom raste. Pohyb a aktívny životný štýl je toho súčasťou, čo nesmieme podceňovať, “ povedal Majerský.

Jedinečná vybavenosť atletického štadióna v širokom okolí

Súčasťou zrekonštruovaného športového areálu je atletická dráha, infraštruktúra na ľahkú atletiku, multifunkčné ihrisko na rôzne športové aktivity, tenisové ihrisko a ihrisko na plážový volejbal. „Vo viacúčelovom areáli je situovaný moderný atletický ovál o dĺžke 300 m s tartanovou povrchovou úpravou a vyznačením čiar pre jednotlivé bežecké disciplíny. Nachádzajú sa tu taktiež atletické sektory na hodové disciplíny (hod diskom, hod kladivom, hod oštepom), vrhačské disciplíny (vrh guľou) a skokanské disciplíny (skok do výšky, skok o žrdi, skok do diaľky a trojskok), “ priblížila kvestorka PU Mária Nováková.

Práve vybavenosťou atletického štadióna je tento objekt jedinečný. „Žiaden z atletických štadiónov v okolí nedisponuje klietkou pre hodové disciplíny a sektorom na skok o žrdi. Navyše v prípade skokov disponuje dvomi pieskovými doskočiskami, pričom jedno je špecificky určené na skok do diaľky a druhé na disciplínu trojskok s dodržaním parametrov medzinárodnej atletickej federácie (IAAF). Všetky atletické sektory disponujú certifikátom IAAF a spĺňajú tak prísne parametre na organizáciu súťaží, “ vysvetlil Pavol Čech, odborný asistent z Fakulty športu PU.

V modernom športovom komplexe sa nachádza aj tenisové ihrisko s kompletnou vybavenosťou. Kvalita povrchu a možnosť kompletnej demontáže stĺpikov na umiestnenie siete vytvára priestor pre multifunkčné využitie v podobe tréningovej plochy či plochy pre futbal. Ďalšími športovými plochami sú multifunkčné ihrisko, ktoré je upravené pre streetbasketball a ihrisko pre plážový volejbal. „Všetky povrchy športovísk disponujú príslušným certifikátom kvality, “ poznamenala Darina Gajdárová z Oddelenia technicko-prevádzkového úseku PU. Zároveň dodala, že pri rekonštrukcii sa myslelo aj na prípadných divákov a v areáli boli osadené dve tribúny s celkovou kapacitou vyše 270 miest na sedenie. Zrekonštruovaný areál je celý oplotený a osvetlený úspornými svietidlami.

Športový komplex pre študentov a verejnosť

Vybudovaná infraštruktúra bude slúžiť širokej verejnosti na zvyšovanie aktívneho zdravia a vytváranie pozitívneho vzťahu k pohybovej aktivite. Cieľovými skupinami sú deti (žiaci ZŠ), mládež (študenti SŠ, študenti univerzity), ako aj dospelá populácia. „Z hľadiska výučby sa zvýšila kvalita materiálneho zabezpečenia a v neposlednom rade bezpečnosť vykonávania niektorých atletických disciplín. V tomto zmysle sa rozšírili aj možnosti nácviku dvoch nových disciplín, ktoré doteraz neboli možné, a síce skok o žrdi a hod kladivom, “ uviedol Čech z Fakulty športu. V rámci ostatných športovísk sa rozšírili možnosti pre študentov na realizáciu školských aktivít s možnosťou zaradenia plážového volejbalu či streetballu do výučby už realizovaných predmetov. V zmysle aktívneho trávenia voľného času študentov univerzity, ale aj širokej verejnosti sa finalizuje koncepcia možnosti využitia areálu. V súčasnosti sú vyhradené hodiny na atletickom štadióne najmä pre študentov na nácvik jednotlivých atletických disciplín, ako aj na tréningy atletického oddielu Slávie PU v Prešove.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov predlžuje otváracie hodiny v hlavnej pokladnici, predĺžené zostávajú aj stránkové hodiny v Klientskom centre, na Matričnom úrade a v podateľni
Hlavná pokladnica, Klientske centrum, Matričný úrad a podateľňa na Mestskom úrade v Prešove predĺžili stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristupuje v súvislosti s postupným uvoľnovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie na Slovensku.
Aktualizácia: Pri sobášoch v obradnej sieni môže byť po novom 20 ľudí
Mesto Prešov zrušilo termíny občianskych slávností do odvolania. Pri sobášoch v obradnej sieni však po novom môže byť do 20 ľudí.
Nový cyklochodník prepojí centrum mesta s cyklotrasou pri Toryse
V meste Prešov pribudol nový cyklochodník Mlynský náhon. Stavba je vo finálnej fáze a v týchto dňoch na nej prebiehajú dokončovacie práce.
Mesto Prešov opätovne sprevádzkuje verejné WC v Južnom parku
Na základe postupného uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 mesto Prešov opätovne uvádza do prevádzky verejné WC v Južnom parku na Hlavnej ulici.
Prešovčania si môžu oddýchnuť na obnovených lavičkách v centre mesta
Mesto Prešov obnovuje na pešej zóne lavičky určené na oddych pre Prešovčanov i tých, ktorí naše mesto navštívia počas blížiacej sa letnej sezóny.
Mesto Prešov obnovuje vnútroblok na Ul. 17. novembra
Mesto Prešov postupne pokračuje s revitalizáciou vnútroblokov. Tentoraz dostane krajšiu podobu vnútroblok na Ulici 17. novembra. Pribudne detské ihrisko aj príjemná oddychová zóna.
Zberné dvory budú otvorené aj v sobotu
Mesto Prešov pokračuje v uvoľňovaní opatrení súvisiacich so šírením ochorenia COVID-19. Zberné dvory budú po novom otvorené aj v sobotu. Rozšírené otváracie hodiny sú platné od 9.5.2020.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.