Streda, 20. november 2019
Meniny má Félix | zajtra Elvíra

V DAD-e chystajú premiéru inscenácie Sľuby

Za oslavu dramatického umenia označil režisér Matúš Oľha (na obr.) riešenie použité v pripravovanej premiére inscenácie nazvanej Sľuby na tri spôsoby v Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.

Diváci počas jedného večera uvidia tri podoby scénického spracovania jedného a toho istého textu klasika slovenskej dramatickej spisby Jozefa Gregora Tajovského pod názvom Sľuby. Prvá premiéra v novej sezóne 2018/2019 sa chystá na piatok 5. októbra na veľkej scéne DAD v Prešove.

M. Oľha na dnešnej tlačovej konferencii k premiére ďalej informoval, že pri inscenovaní Tajovského textu (1898) zvolili tri prístupy – psychologicko-realistický, ochotnícky a postmoderný (s dôvetkom bezbrehý). Nápad sa zrodil pred vyše rokom a napokon počas vyše mesačného skúšobného obdobia nabral konkrétnu podobu. Tajovského sľuby sú akousi predzvesťou jeho možno najslávnejšieho textu Ženský zákon. „Už aj tu však Tajovský dobre prepracoval charaktery postáv zrelých žien. Som rád, že Svetlana Škovranová a Ľudmila Lukačíková svojím majstrovstvom tieto postavy oživujú i v našom predstavení.“ Ľ. Lukačíková poznamenala, že nechýbala doteraz ani v jednom predstavení, ktoré M. Oľha režíroval za dlhé roky spolupráce s DAD. Režisér dodal, že sa cíti „súčasťou tohto pozoruhodného divadelného súboru“, ktorý ako jediný profesionálny na Slovensku hrá po rusínsky. Tituly slovenskej klasickej drámy M. Oľha začal v DAD režírovať od roku 1996 a to interpretáciou Kukučínovho textu Neprebudený – a je ich už vyše desať. Pred Sľubmi bola posledným stretnutím režiséra a súboru práca nad textom Krčma pod zeleným stromom od Petra Kováčika.

Ľubomír Mindoš, umelecký šéf činohry, si myslí, že ak počas skúšobného obdobia sa herci na príprave inscenácie bavili, tak bude baviť aj diváka, a to nielen a na domácej scéne, ale aj na zájazdoch. DAD totiž hrá v Prešove iba raz v týždni v stredu, ináč absolvuje zájazdové vystúpenia po dedinách zvlášť severovýchodného Slovenska. V septembri ich súbor mal na svojom konte plný tucet, v októbri ich plánuje o dve menej – desať.

Celý inscenačný tím aj s režisérom sú hosťami v DAD – návrh scény je dielo Jaroslava Daubravu, kostýmy pripravila Katka Oľhová, hudbu Pavol Janíček. Hrajú Svetlana Škovranová, Zdenka Kvasková, Vasiľ Rusiňák, Ľudmila Lukačíková, Ladislav Ladomirjak, Michal Kucer, Igor Latta, Martin Oravec a Vladimír Roháč.

Inscenácia Sľuby na tri spôsoby má podtitul Obraz z ľudu v jednom deji na tri spôsoby (zo slovenčiny text preložil do rusínčiny Jaroslav Sisák a nesie názov Обіцянкы – Образ з народу в єдній дії на три способы) je v 73. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 374. premiérou.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
Festival Pocity Film 2019 ocenil Zrnkom soli snímku Pura Vida aj režiséra Marka Škopa
10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa konal v multiplexe Cinemax, v kine Scala a v klube Stromoradie.
Mesto Prešov ocenilo najkrajšie predzáhradky, balkóny aj okolia vchodov
V Prešove sme už po tretíkrát spoznali výhercov najkrajších predzáhradok, balkónov či okolí vchodov do bytových domov. Najlepším na radnici odovzdala ceny osobne primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.