Nedeľa, 12. júl 2020
Meniny má Nina | zajtra Margita

V DAD-e chystajú premiéru inscenácie Sľuby

Za oslavu dramatického umenia označil režisér Matúš Oľha (na obr.) riešenie použité v pripravovanej premiére inscenácie nazvanej Sľuby na tri spôsoby v Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.

Diváci počas jedného večera uvidia tri podoby scénického spracovania jedného a toho istého textu klasika slovenskej dramatickej spisby Jozefa Gregora Tajovského pod názvom Sľuby. Prvá premiéra v novej sezóne 2018/2019 sa chystá na piatok 5. októbra na veľkej scéne DAD v Prešove.

M. Oľha na dnešnej tlačovej konferencii k premiére ďalej informoval, že pri inscenovaní Tajovského textu (1898) zvolili tri prístupy – psychologicko-realistický, ochotnícky a postmoderný (s dôvetkom bezbrehý). Nápad sa zrodil pred vyše rokom a napokon počas vyše mesačného skúšobného obdobia nabral konkrétnu podobu. Tajovského sľuby sú akousi predzvesťou jeho možno najslávnejšieho textu Ženský zákon. „Už aj tu však Tajovský dobre prepracoval charaktery postáv zrelých žien. Som rád, že Svetlana Škovranová a Ľudmila Lukačíková svojím majstrovstvom tieto postavy oživujú i v našom predstavení.“ Ľ. Lukačíková poznamenala, že nechýbala doteraz ani v jednom predstavení, ktoré M. Oľha režíroval za dlhé roky spolupráce s DAD. Režisér dodal, že sa cíti „súčasťou tohto pozoruhodného divadelného súboru“, ktorý ako jediný profesionálny na Slovensku hrá po rusínsky. Tituly slovenskej klasickej drámy M. Oľha začal v DAD režírovať od roku 1996 a to interpretáciou Kukučínovho textu Neprebudený – a je ich už vyše desať. Pred Sľubmi bola posledným stretnutím režiséra a súboru práca nad textom Krčma pod zeleným stromom od Petra Kováčika.

Ľubomír Mindoš, umelecký šéf činohry, si myslí, že ak počas skúšobného obdobia sa herci na príprave inscenácie bavili, tak bude baviť aj diváka, a to nielen a na domácej scéne, ale aj na zájazdoch. DAD totiž hrá v Prešove iba raz v týždni v stredu, ináč absolvuje zájazdové vystúpenia po dedinách zvlášť severovýchodného Slovenska. V septembri ich súbor mal na svojom konte plný tucet, v októbri ich plánuje o dve menej – desať.

Celý inscenačný tím aj s režisérom sú hosťami v DAD – návrh scény je dielo Jaroslava Daubravu, kostýmy pripravila Katka Oľhová, hudbu Pavol Janíček. Hrajú Svetlana Škovranová, Zdenka Kvasková, Vasiľ Rusiňák, Ľudmila Lukačíková, Ladislav Ladomirjak, Michal Kucer, Igor Latta, Martin Oravec a Vladimír Roháč.

Inscenácia Sľuby na tri spôsoby má podtitul Obraz z ľudu v jednom deji na tri spôsoby (zo slovenčiny text preložil do rusínčiny Jaroslav Sisák a nesie názov Обіцянкы – Образ з народу в єдній дії на три способы) je v 73. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 374. premiérou.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Spoločnosť HSF System SK dokončila projekty v Prešove za 20 mil. eur
Hobby Park v Prešove sa rozrástol o obchodný dom ASKO – NÁBYTOK. Stavbu realizovala ako generálny dodávateľ slovenská stavebná spoločnosť HSF System SK. Je to pre ňu už tretí projekt v poradí v tejto obchodnej zóne. Všetky objekty tu vyrástli za necelé dva roky. Developerom je slovensko-rakúska spoločnosť Atrios.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.