Piatok, 14. december 2018
Meniny má Branislava, Bronislava | zajtra Ivica

Festival Pocity film 2018 zaostrí na bulharskú kinematografiu

Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Diváci sa môžu tešiť na šestnásť celovečerných snímok, blok najúspešnejších krátkych filmov z festivalu Art Film Fest Košice, krátke filmy z festivalu Fest Anča určené najmenším divákom a nebude chýbať ani tradičná sekcia Domáce kraťasy, ktorá je určená mladým tvorcom zo Slovenska.

Z prestížnych festivalov aj do Prešova

Festival tento rok zaostrí aj na bulharskú kinematografiu v rámci sekcie Pocity susedov. “Rozhodli sme sa na festival priniesť filmy menšín, ktoré dlhé roky žijú na našom území. Tento rok padla voľba práve na bulharskú komunitu. Bulharská kinematografia bude mať zastúpenie v štyroch filmoch - Western, Lekcia, Slava a Všemocný. Okrem toho sme pre divákov pripravili aj prednášku o bulharskom filme, aby sme im dopredu ukázali, že sa pri tejto, pre nich možno neznámej kinematografii, naozaj nemajú čoho báť a že im na festival prinesieme výnimočne kvalitné diela. V spolupráci s Bulharským kultúrnym inštitútom chystáme aj výstavu filmových plagátov a tešíme sa, že s pozvaním prísť do Prešova súhlasila herečka Irmena Chichikova, ktorá osobne uvedie snímku Všemocný, ” priblížila Nina Šilanová z organizačného tímu festivalu.

Film Western nemeckej režisérky Valesky Grisebach, ktorá bola v roku 2017 nominovaná na cenu Un Certain Regard Award na festivale v Cannes 2017 sa odohráva v zapadnutom kúte Bulharska kam prichádza Meinhard, samotársky robotník, ktorý tam spolu s nemeckou partiou v ťažkých podmienkach buduje vodnú elektráreň. Aj za cenu toho, že si znepriatelí krajanov, ktorí na domorodcov pozerajú zvrchu, vystupuje Meinhard ako ochranca slabých a rozpráva svoj vlastný príbeh. Grisebach nakrútila majstrovskú subtílnu charakterovú štúdiu a inteligentnú snímku s prvkami westernu, ktoré však neustále podvracia a využíva k narušeniu diváckych očakávaní.

Autorská dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov budú mať zastúpenie v dvoch oceňovaných bulharských filmoch. Lekcia z roku 2014, úsporná dráma s prvkami thrilleru, je o učiteľke z malého mestečka v Bulharsku, ktorú do priepasti ťahajú zničujúce dlhy. Snímka získala niekoľko ocenení z medzinárodných filmových festivalov akými sú Cena Kutxa pre najlepších mladých režisérov na festivale San Sebastian, Cena pre najlepší medzinárodný debut z Göteborgu, Cena diváka a Cena za najlepší hraný film z medzinárodného filmového festivalu Sofia, Zvláštna cena poroty z festivalu v Tokiu či hlavnú cenu v súťaži IFF Varšava.

Len minulý rok získali obaja režiséri ďalšie ocenenia za svoj najnovší film Slava, okrem iného aj hlavnú cenu na festivale Art Film Fest Košice. Dráma s prvkami absurdného humoru rozpráva príbeh o zamestnancovi železníc Cankovi, ktorý nájde na koľajniciach obrovské množstvo peňazí a rozhodne sa celú sumu odovzdať polícii. Netuší, ako dá jeho bohumilý čin do pohybu fatálny sled udalostí. Vďačný štát ho odmení novými náramkovými hodinkami značky Slava. Pragmatická karieristka Julia na čele PR oddelenia Ministerstva dopravy mu však medzitým omylom stratí jeho vlastné hodinky, ktoré majú pre neho veľkú emocionálnu hodnotu. A práve tu začína zúfalá Cankova snaha získať späť nielen svoje staré „Slavy“, ale aj svoju dôstojnosť.

Herečka Irmena Chichikova osobne uvedie film Všemocný

V piatok večer budú mať diváci možnosť vidieť v jedinečnej slovenskej projekcii film Všemocný režiséra Ilijana Dževelekova. V snahe nájsť originálny námet, natáča spisovateľ Emil Borilov život okolo seba pomocou desiatok skrytých kamier. Z neškodného sledovania a kontrolovania životov blízkych, sa však čoskoro vyvinie snaha ovládať ľudské osudy.
Film, okrem zástupcov Bulharského kultúrneho inštitútu, príde uviesť aj mladá bulharská herečka Irmena Chichikova. Jej prvou hlavnou rolou bola postava Yuri vo filme I Am You (2012). Za túto rolu získala cenu pre najlepšiu herečku na národnom filmovom festivale Zlatá ruža vo Varne. Na konci toho istého roka začala natáčať film Viktoria, ktorý mal svoju svetovú premiéru na filmovom festivale Sundance v roku 2014. Najnovšie ju budete môcť vidieť aj vo filme Nedotýkaj sa ma, ktorý si tento rok odniesol Zlatého medveďa z festivalu Berlinale. Vo filme Všemocný stvárnila postavu Krisi. Diváci sa budú môcť s herečkou stretnúť aj osobne v rámci diskusie po filme.

Deň pred oficiálnym začiatkom festivalu môžu diváci navštíviť prešovskú kaviareň Christiania, kde organizátori pripravili prednášku o bulharskej kinematografii.
“Bulharsko sa rovnako ako ostatné krajiny Balkánu zmietalo v zlej politickej situácií, ktorá zákonite ovplyvnila aj výrobu filmov. Tú najlepšie charakterizuje slovo sporadickosť. Od roku 1945 do roku 1989 v Bulharsku vzniklo len 600 hraných filmov. Napriek tomuto nízkemu počtu sa však Bulhari nemajú za čo hanbiť. Do dejín svetovej kinematografie sa zapísali medzinárodne úspešnými titulmi ako Zlodej broskýň či Kozí roh, sláviaceho úspech aj na festivale v Karlových Varoch. O týchto, ale aj mnohých ďalších zabudnutých klenotoch či súčasných tituloch sa budeme rozprávať v tento večer, ” uviedol autor prednášky Ján Bidovský z prešovského filmového klubu Kino Pocity.

Kompletný program festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Nové bezpečnostné kamery v Prešove
Tento týždeň boli spustené nové kamery Monitorovacieho a kamerového systému mesta Prešov, čím sa zrealizoval projekt na rozšírenie a obnovu kamerového systému.
Spoločne hlasujeme za prešovské projekty
V týchto dňoch môžete zahlasovať za dva výnimočné projekty, ktoré môžu aj vďaka vám získať podporu a grant Nadácie VÚB. Bude v Prešove Areál vodných športov alebo Záhrada pokoja a života?
Príhovor primátorky mesta Prešov počas Ustanovujúceho zasadnutia MsZ
Dnes sa v Prešove uskutočnilo Ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva, počas ktorého zložila sľub primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a 31 poslancov zvolených v Komunálnych voľbách 2018.
Sto cien pre prešovské deti - Mikulášska nádielka 2018
Netrpezlivé očakávanie sa naplnilo. Poznáme výhercov Mikulášskej nádielky 2018.
Odvolanie mimoriadnej situácie
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová v zmysle zákona NRSR č. 42/1994 Z.z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov dnešným dňom odvoláva mimoriadnu situáciu.
Stovky stromov pre Prešov
V Prešove pribúdajú stovky stromov. Okrem náhradnej výsadby za vyrúbané stromy sa sadia aj nové stromy. Zelenšie budú aj vybudované parkoviská.
Je rozhodnuté - granty pre dva prešovské projekty
Štvrtý ročník programu Komunitné granty s podtitulom „200 000 eur pre komunity, kde to žije“ pomohol zviditeľniť najkvalitnejšie nápady. Uspeli aj dva projekty z Prešova.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dáme do prenájmu kancelárske priestory na ul.T. Ševčenka v Prešove

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory v širšom centre Prešova o výmere 66 m2 a 52 m2, alebo vcelku 118 m2, situované v krásnej záhrade. Vhodné aj na poskytovanie služieb. Parkovanie zaistené.

0903602897 | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Masér/Masérka

Zabehnutá chránená dielňa príjme na TPP maséra/masérku.

0905743031 | | cena: 550,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
predaj rodinného domu v obci Tulčík, pozemok 1526m2

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.