Streda, 26. jún 2019
Meniny má Adriana | zajtra Ladislav, Ladislava

Festival Pocity film 2018 zaostrí na bulharskú kinematografiu

Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Diváci sa môžu tešiť na šestnásť celovečerných snímok, blok najúspešnejších krátkych filmov z festivalu Art Film Fest Košice, krátke filmy z festivalu Fest Anča určené najmenším divákom a nebude chýbať ani tradičná sekcia Domáce kraťasy, ktorá je určená mladým tvorcom zo Slovenska.

Z prestížnych festivalov aj do Prešova

Festival tento rok zaostrí aj na bulharskú kinematografiu v rámci sekcie Pocity susedov. “Rozhodli sme sa na festival priniesť filmy menšín, ktoré dlhé roky žijú na našom území. Tento rok padla voľba práve na bulharskú komunitu. Bulharská kinematografia bude mať zastúpenie v štyroch filmoch - Western, Lekcia, Slava a Všemocný. Okrem toho sme pre divákov pripravili aj prednášku o bulharskom filme, aby sme im dopredu ukázali, že sa pri tejto, pre nich možno neznámej kinematografii, naozaj nemajú čoho báť a že im na festival prinesieme výnimočne kvalitné diela. V spolupráci s Bulharským kultúrnym inštitútom chystáme aj výstavu filmových plagátov a tešíme sa, že s pozvaním prísť do Prešova súhlasila herečka Irmena Chichikova, ktorá osobne uvedie snímku Všemocný, ” priblížila Nina Šilanová z organizačného tímu festivalu.

Film Western nemeckej režisérky Valesky Grisebach, ktorá bola v roku 2017 nominovaná na cenu Un Certain Regard Award na festivale v Cannes 2017 sa odohráva v zapadnutom kúte Bulharska kam prichádza Meinhard, samotársky robotník, ktorý tam spolu s nemeckou partiou v ťažkých podmienkach buduje vodnú elektráreň. Aj za cenu toho, že si znepriatelí krajanov, ktorí na domorodcov pozerajú zvrchu, vystupuje Meinhard ako ochranca slabých a rozpráva svoj vlastný príbeh. Grisebach nakrútila majstrovskú subtílnu charakterovú štúdiu a inteligentnú snímku s prvkami westernu, ktoré však neustále podvracia a využíva k narušeniu diváckych očakávaní.

Autorská dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov budú mať zastúpenie v dvoch oceňovaných bulharských filmoch. Lekcia z roku 2014, úsporná dráma s prvkami thrilleru, je o učiteľke z malého mestečka v Bulharsku, ktorú do priepasti ťahajú zničujúce dlhy. Snímka získala niekoľko ocenení z medzinárodných filmových festivalov akými sú Cena Kutxa pre najlepších mladých režisérov na festivale San Sebastian, Cena pre najlepší medzinárodný debut z Göteborgu, Cena diváka a Cena za najlepší hraný film z medzinárodného filmového festivalu Sofia, Zvláštna cena poroty z festivalu v Tokiu či hlavnú cenu v súťaži IFF Varšava.

Len minulý rok získali obaja režiséri ďalšie ocenenia za svoj najnovší film Slava, okrem iného aj hlavnú cenu na festivale Art Film Fest Košice. Dráma s prvkami absurdného humoru rozpráva príbeh o zamestnancovi železníc Cankovi, ktorý nájde na koľajniciach obrovské množstvo peňazí a rozhodne sa celú sumu odovzdať polícii. Netuší, ako dá jeho bohumilý čin do pohybu fatálny sled udalostí. Vďačný štát ho odmení novými náramkovými hodinkami značky Slava. Pragmatická karieristka Julia na čele PR oddelenia Ministerstva dopravy mu však medzitým omylom stratí jeho vlastné hodinky, ktoré majú pre neho veľkú emocionálnu hodnotu. A práve tu začína zúfalá Cankova snaha získať späť nielen svoje staré „Slavy“, ale aj svoju dôstojnosť.

Herečka Irmena Chichikova osobne uvedie film Všemocný

V piatok večer budú mať diváci možnosť vidieť v jedinečnej slovenskej projekcii film Všemocný režiséra Ilijana Dževelekova. V snahe nájsť originálny námet, natáča spisovateľ Emil Borilov život okolo seba pomocou desiatok skrytých kamier. Z neškodného sledovania a kontrolovania životov blízkych, sa však čoskoro vyvinie snaha ovládať ľudské osudy.
Film, okrem zástupcov Bulharského kultúrneho inštitútu, príde uviesť aj mladá bulharská herečka Irmena Chichikova. Jej prvou hlavnou rolou bola postava Yuri vo filme I Am You (2012). Za túto rolu získala cenu pre najlepšiu herečku na národnom filmovom festivale Zlatá ruža vo Varne. Na konci toho istého roka začala natáčať film Viktoria, ktorý mal svoju svetovú premiéru na filmovom festivale Sundance v roku 2014. Najnovšie ju budete môcť vidieť aj vo filme Nedotýkaj sa ma, ktorý si tento rok odniesol Zlatého medveďa z festivalu Berlinale. Vo filme Všemocný stvárnila postavu Krisi. Diváci sa budú môcť s herečkou stretnúť aj osobne v rámci diskusie po filme.

Deň pred oficiálnym začiatkom festivalu môžu diváci navštíviť prešovskú kaviareň Christiania, kde organizátori pripravili prednášku o bulharskej kinematografii.
“Bulharsko sa rovnako ako ostatné krajiny Balkánu zmietalo v zlej politickej situácií, ktorá zákonite ovplyvnila aj výrobu filmov. Tú najlepšie charakterizuje slovo sporadickosť. Od roku 1945 do roku 1989 v Bulharsku vzniklo len 600 hraných filmov. Napriek tomuto nízkemu počtu sa však Bulhari nemajú za čo hanbiť. Do dejín svetovej kinematografie sa zapísali medzinárodne úspešnými titulmi ako Zlodej broskýň či Kozí roh, sláviaceho úspech aj na festivale v Karlových Varoch. O týchto, ale aj mnohých ďalších zabudnutých klenotoch či súčasných tituloch sa budeme rozprávať v tento večer, ” uviedol autor prednášky Ján Bidovský z prešovského filmového klubu Kino Pocity.

Kompletný program festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Festival remeselných pivovarov Ki Ci Fras
Uplynulý víkend sa na prešovskom Stromoradí niesol v znamení nultého ročníka festivalu remeselných pív Ki Ci Fras. Počas piatka 31.5. a soboty 1.6. 2019 zavítali stovky nielen Prešovčanov na kultovú ulicu pred podnik Stromoradie, aby objavili rôznorodé chute malých slovenských pivovarov.
Štrajk zamestnancov Dopravného podniku mesta Prešov – rokovanie s vedením podniku a mesta
Aktualizácia o 16:55 h. : V dopoludňajších hodinách sa včera (28. 05.) v sídle Dopravného podniku mesta Prešov uskutočnilo stretnutie zástupcov vedenia podniku, mesta Prešov so štrajkovým výborom a zamestnancami. Snahou bola diskusia o zvýšení mzdových taríf.
V sobotu (22.júna) oslávia Veľkošarišania 100 rokov organizovaného športu v meste
Veľký Šariš žije športom! 22. júna sa budú konať športové oslavy pri príležitosti storočnice organizovaného športu v meste. Oslavy budú v priestoroch Telovýchovnej jednoty Slavoj.
Dobrý festival štartuje už tento týždeň ! Buď „trendy“ a príď busom!
Už 14.6.2019 od 15:00 hod. sa otvárajú brány DOBRÉHO FESTIVALU a areál prírodného kúpaliska Delňa bude s nadšením vítať svojich návštevníkov. Ako sa dostať na Delňu? Všetky dôležité informácie na jednom mieste!
Situácia v meste Prešov po včerajšej búrke
Aj napriek tomu, že včerajšia búrka bola pomerne intenzívna mestu Prešov sa podarilo situáciu vyriešiť vo vlastnej réžii, mimoriadna situácia vyhlásená nebola.
Letné osvieženie v Prešove
Vysoké teploty vedia poriadne potrápiť. Chladivé osvieženie preto príde vhod aj na prechádzke mestom. Pozrite sa, v ktorých fontánach v Prešove sa v týchto letných dňoch môžete osviežiť.
V Prešove boli udelené verejné ocenenia
V historickej sále PKO – Čierny orol sa dnes popoludní uskutočnilo slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Prešove. Jeho špecifikom bol jediný bod - udelenie verejných ocenení mesta Prešov osobnostiam a spoločnostiam, ktoré dlhodobo významne reprezentujú a zviditeľňujú mesto Prešov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.