Piatok, 22. február 2019
Meniny má Etela | zajtra Roman, Romana

Festival Pocity film 2018 zaostrí na bulharskú kinematografiu

Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Diváci sa môžu tešiť na šestnásť celovečerných snímok, blok najúspešnejších krátkych filmov z festivalu Art Film Fest Košice, krátke filmy z festivalu Fest Anča určené najmenším divákom a nebude chýbať ani tradičná sekcia Domáce kraťasy, ktorá je určená mladým tvorcom zo Slovenska.

Z prestížnych festivalov aj do Prešova

Festival tento rok zaostrí aj na bulharskú kinematografiu v rámci sekcie Pocity susedov. “Rozhodli sme sa na festival priniesť filmy menšín, ktoré dlhé roky žijú na našom území. Tento rok padla voľba práve na bulharskú komunitu. Bulharská kinematografia bude mať zastúpenie v štyroch filmoch - Western, Lekcia, Slava a Všemocný. Okrem toho sme pre divákov pripravili aj prednášku o bulharskom filme, aby sme im dopredu ukázali, že sa pri tejto, pre nich možno neznámej kinematografii, naozaj nemajú čoho báť a že im na festival prinesieme výnimočne kvalitné diela. V spolupráci s Bulharským kultúrnym inštitútom chystáme aj výstavu filmových plagátov a tešíme sa, že s pozvaním prísť do Prešova súhlasila herečka Irmena Chichikova, ktorá osobne uvedie snímku Všemocný, ” priblížila Nina Šilanová z organizačného tímu festivalu.

Film Western nemeckej režisérky Valesky Grisebach, ktorá bola v roku 2017 nominovaná na cenu Un Certain Regard Award na festivale v Cannes 2017 sa odohráva v zapadnutom kúte Bulharska kam prichádza Meinhard, samotársky robotník, ktorý tam spolu s nemeckou partiou v ťažkých podmienkach buduje vodnú elektráreň. Aj za cenu toho, že si znepriatelí krajanov, ktorí na domorodcov pozerajú zvrchu, vystupuje Meinhard ako ochranca slabých a rozpráva svoj vlastný príbeh. Grisebach nakrútila majstrovskú subtílnu charakterovú štúdiu a inteligentnú snímku s prvkami westernu, ktoré však neustále podvracia a využíva k narušeniu diváckych očakávaní.

Autorská dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov budú mať zastúpenie v dvoch oceňovaných bulharských filmoch. Lekcia z roku 2014, úsporná dráma s prvkami thrilleru, je o učiteľke z malého mestečka v Bulharsku, ktorú do priepasti ťahajú zničujúce dlhy. Snímka získala niekoľko ocenení z medzinárodných filmových festivalov akými sú Cena Kutxa pre najlepších mladých režisérov na festivale San Sebastian, Cena pre najlepší medzinárodný debut z Göteborgu, Cena diváka a Cena za najlepší hraný film z medzinárodného filmového festivalu Sofia, Zvláštna cena poroty z festivalu v Tokiu či hlavnú cenu v súťaži IFF Varšava.

Len minulý rok získali obaja režiséri ďalšie ocenenia za svoj najnovší film Slava, okrem iného aj hlavnú cenu na festivale Art Film Fest Košice. Dráma s prvkami absurdného humoru rozpráva príbeh o zamestnancovi železníc Cankovi, ktorý nájde na koľajniciach obrovské množstvo peňazí a rozhodne sa celú sumu odovzdať polícii. Netuší, ako dá jeho bohumilý čin do pohybu fatálny sled udalostí. Vďačný štát ho odmení novými náramkovými hodinkami značky Slava. Pragmatická karieristka Julia na čele PR oddelenia Ministerstva dopravy mu však medzitým omylom stratí jeho vlastné hodinky, ktoré majú pre neho veľkú emocionálnu hodnotu. A práve tu začína zúfalá Cankova snaha získať späť nielen svoje staré „Slavy“, ale aj svoju dôstojnosť.

Herečka Irmena Chichikova osobne uvedie film Všemocný

V piatok večer budú mať diváci možnosť vidieť v jedinečnej slovenskej projekcii film Všemocný režiséra Ilijana Dževelekova. V snahe nájsť originálny námet, natáča spisovateľ Emil Borilov život okolo seba pomocou desiatok skrytých kamier. Z neškodného sledovania a kontrolovania životov blízkych, sa však čoskoro vyvinie snaha ovládať ľudské osudy.
Film, okrem zástupcov Bulharského kultúrneho inštitútu, príde uviesť aj mladá bulharská herečka Irmena Chichikova. Jej prvou hlavnou rolou bola postava Yuri vo filme I Am You (2012). Za túto rolu získala cenu pre najlepšiu herečku na národnom filmovom festivale Zlatá ruža vo Varne. Na konci toho istého roka začala natáčať film Viktoria, ktorý mal svoju svetovú premiéru na filmovom festivale Sundance v roku 2014. Najnovšie ju budete môcť vidieť aj vo filme Nedotýkaj sa ma, ktorý si tento rok odniesol Zlatého medveďa z festivalu Berlinale. Vo filme Všemocný stvárnila postavu Krisi. Diváci sa budú môcť s herečkou stretnúť aj osobne v rámci diskusie po filme.

Deň pred oficiálnym začiatkom festivalu môžu diváci navštíviť prešovskú kaviareň Christiania, kde organizátori pripravili prednášku o bulharskej kinematografii.
“Bulharsko sa rovnako ako ostatné krajiny Balkánu zmietalo v zlej politickej situácií, ktorá zákonite ovplyvnila aj výrobu filmov. Tú najlepšie charakterizuje slovo sporadickosť. Od roku 1945 do roku 1989 v Bulharsku vzniklo len 600 hraných filmov. Napriek tomuto nízkemu počtu sa však Bulhari nemajú za čo hanbiť. Do dejín svetovej kinematografie sa zapísali medzinárodne úspešnými titulmi ako Zlodej broskýň či Kozí roh, sláviaceho úspech aj na festivale v Karlových Varoch. O týchto, ale aj mnohých ďalších zabudnutých klenotoch či súčasných tituloch sa budeme rozprávať v tento večer, ” uviedol autor prednášky Ján Bidovský z prešovského filmového klubu Kino Pocity.

Kompletný program festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Smrteľná dopravná nehoda
V sobotu, krátko pred 9:00 hod. , došlo na ceste medzi Prešovom a Veľkým Šarišom k dopravnej nehode a to čelnej zrážke 2 osobných áut.
Fotoreport z RC Drift Prešov
V nedeľu , 10.2.2019 , sa v Shopping Mall Eperia predstavili profesionálne modely jazdiace v drifte. Na trati sa predstavili zahraniční jazdci z Prahy, Ostravy, Brna ale aj domáci z Prešova, Košíc či z Bratislavy. Prinášame vám fotoreport z tejto jedinečnej akcie.
Vianočné stromčeky sa zbierajú do konca januára
Ak ste si atmosféru Vianoc v byte či dome vychutnávali až do týchto dní a uvažujete o tom, že sa s ňou pomaly rozlúčite, Technické služby mesta Prešov, a.s. sú vám k dispozícii. Až do konca januára tradične zabezpečujú bezplatný zber a odvoz vianočných stromčekov.
Prestížne ocenenie naj v cestovnom ruchu získal donjon Šarišského hradu
V Prešovskom kraji máme ďalšie lákadlo pre turistov. Je ním donjon - vynovená bašta hradu Veľký Šariš. Obnova Donjonu si vyslúžila ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2018.
Medzi najlepšími v CR Prešovského kraja sú aj subjekty OOCR ,,Šariš“- Bardejov Bodovali Dukla Destination, Skanzen BK a singletrack Family
Medzi najlepšími v cestovnom ruchu Prešovského kraja za minulý rok zabodovali aj zariadenia a osobnosti z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov. 5. ročník ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja za rok 2018 vyhlásila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a online hlasovanie prebiehalo od 14.  decembra 2018 do 13.  januára 2019.
Pátranie po hľadanej osobe
Vilma NIMASOVÁ, nar. 16. 12. 1992, bytom Cigeľka 88, okr. Bardejov
DPMP vozí cestujúcich už 70 rokov K histórii patria staré autobusy, ikonické Ikarusy, aj taxíky
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. , si v tomto roku pripomenie 70 rokov od svojho založenia. Slávnostné prestrihnutie pásky, ktorým sa symbolicky otvárala komunálna mestská hromadná doprava v Prešove, sa konalo 4. septembra 1949 pred historickou budovou Divadla Jonáša Záborského.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 4+1, novostavba,174 m2, Renčišov, okr. Sabinov

Rodinný dom, novostavba, Renčišov, okr. Sabinov, úžitková plocha 174 m2, pozemok 896 m2, za domom sa nachádza pivnica, stodola, zastrešené sedenie. Dom je dvojpodlažný, 4 izby.

0907030623 | | cena: 106.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch. Základy domu - kameň, zmiešaný stavebný materiál. Úžitková plocha cca 200 m2, Dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1060 m2, Dulová Ves, Košariská

stavebný pozemok - Prešov, kataster Dulová Ves, časť Košariská o výmere 1060 m2. Pozemok je napojený na všetky inžinierske siete - plyn, obecný vodovod, elektrina, kanalizácia splašková, dažďová, optické káble na internet. Cena 57, - eur/m2.

0907030623 | | cena: 57,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj celoročne obývateľná chata Drienica, okr. Sabinov

Chata je celoročne obývateľná, po kompletnej rekonštrukcii. Celé okolie je upravené, za chatou - kamenný oporný múr. Pozemok vo vlastníctve urbariátu. Úžitková plocha 85 m2 + 2 x terasa 20 m2 + prístrešok na 2 autá. Chata je kompletne zariadená.

0907030623 | | cena: 63.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.