Sunday - 21. October 2018
Meniny má Uršuľa | zajtra Sergej

Testovacia prevádzka pis.sk, pre starú verziu kliknite na tento odkaz.

Festival Pocity film 2018 zaostrí na bulharskú kinematografiu

Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Diváci sa môžu tešiť na šestnásť celovečerných snímok, blok najúspešnejších krátkych filmov z festivalu Art Film Fest Košice, krátke filmy z festivalu Fest Anča určené najmenším divákom a nebude chýbať ani tradičná sekcia Domáce kraťasy, ktorá je určená mladým tvorcom zo Slovenska.

Z prestížnych festivalov aj do Prešova

Festival tento rok zaostrí aj na bulharskú kinematografiu v rámci sekcie Pocity susedov. “Rozhodli sme sa na festival priniesť filmy menšín, ktoré dlhé roky žijú na našom území. Tento rok padla voľba práve na bulharskú komunitu. Bulharská kinematografia bude mať zastúpenie v štyroch filmoch - Western, Lekcia, Slava a Všemocný. Okrem toho sme pre divákov pripravili aj prednášku o bulharskom filme, aby sme im dopredu ukázali, že sa pri tejto, pre nich možno neznámej kinematografii, naozaj nemajú čoho báť a že im na festival prinesieme výnimočne kvalitné diela. V spolupráci s Bulharským kultúrnym inštitútom chystáme aj výstavu filmových plagátov a tešíme sa, že s pozvaním prísť do Prešova súhlasila herečka Irmena Chichikova, ktorá osobne uvedie snímku Všemocný, ” priblížila Nina Šilanová z organizačného tímu festivalu.

Film Western nemeckej režisérky Valesky Grisebach, ktorá bola v roku 2017 nominovaná na cenu Un Certain Regard Award na festivale v Cannes 2017 sa odohráva v zapadnutom kúte Bulharska kam prichádza Meinhard, samotársky robotník, ktorý tam spolu s nemeckou partiou v ťažkých podmienkach buduje vodnú elektráreň. Aj za cenu toho, že si znepriatelí krajanov, ktorí na domorodcov pozerajú zvrchu, vystupuje Meinhard ako ochranca slabých a rozpráva svoj vlastný príbeh. Grisebach nakrútila majstrovskú subtílnu charakterovú štúdiu a inteligentnú snímku s prvkami westernu, ktoré však neustále podvracia a využíva k narušeniu diváckych očakávaní.

Autorská dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov budú mať zastúpenie v dvoch oceňovaných bulharských filmoch. Lekcia z roku 2014, úsporná dráma s prvkami thrilleru, je o učiteľke z malého mestečka v Bulharsku, ktorú do priepasti ťahajú zničujúce dlhy. Snímka získala niekoľko ocenení z medzinárodných filmových festivalov akými sú Cena Kutxa pre najlepších mladých režisérov na festivale San Sebastian, Cena pre najlepší medzinárodný debut z Göteborgu, Cena diváka a Cena za najlepší hraný film z medzinárodného filmového festivalu Sofia, Zvláštna cena poroty z festivalu v Tokiu či hlavnú cenu v súťaži IFF Varšava.

Len minulý rok získali obaja režiséri ďalšie ocenenia za svoj najnovší film Slava, okrem iného aj hlavnú cenu na festivale Art Film Fest Košice. Dráma s prvkami absurdného humoru rozpráva príbeh o zamestnancovi železníc Cankovi, ktorý nájde na koľajniciach obrovské množstvo peňazí a rozhodne sa celú sumu odovzdať polícii. Netuší, ako dá jeho bohumilý čin do pohybu fatálny sled udalostí. Vďačný štát ho odmení novými náramkovými hodinkami značky Slava. Pragmatická karieristka Julia na čele PR oddelenia Ministerstva dopravy mu však medzitým omylom stratí jeho vlastné hodinky, ktoré majú pre neho veľkú emocionálnu hodnotu. A práve tu začína zúfalá Cankova snaha získať späť nielen svoje staré „Slavy“, ale aj svoju dôstojnosť.

Herečka Irmena Chichikova osobne uvedie film Všemocný

V piatok večer budú mať diváci možnosť vidieť v jedinečnej slovenskej projekcii film Všemocný režiséra Ilijana Dževelekova. V snahe nájsť originálny námet, natáča spisovateľ Emil Borilov život okolo seba pomocou desiatok skrytých kamier. Z neškodného sledovania a kontrolovania životov blízkych, sa však čoskoro vyvinie snaha ovládať ľudské osudy.
Film, okrem zástupcov Bulharského kultúrneho inštitútu, príde uviesť aj mladá bulharská herečka Irmena Chichikova. Jej prvou hlavnou rolou bola postava Yuri vo filme I Am You (2012). Za túto rolu získala cenu pre najlepšiu herečku na národnom filmovom festivale Zlatá ruža vo Varne. Na konci toho istého roka začala natáčať film Viktoria, ktorý mal svoju svetovú premiéru na filmovom festivale Sundance v roku 2014. Najnovšie ju budete môcť vidieť aj vo filme Nedotýkaj sa ma, ktorý si tento rok odniesol Zlatého medveďa z festivalu Berlinale. Vo filme Všemocný stvárnila postavu Krisi. Diváci sa budú môcť s herečkou stretnúť aj osobne v rámci diskusie po filme.

Deň pred oficiálnym začiatkom festivalu môžu diváci navštíviť prešovskú kaviareň Christiania, kde organizátori pripravili prednášku o bulharskej kinematografii.
“Bulharsko sa rovnako ako ostatné krajiny Balkánu zmietalo v zlej politickej situácií, ktorá zákonite ovplyvnila aj výrobu filmov. Tú najlepšie charakterizuje slovo sporadickosť. Od roku 1945 do roku 1989 v Bulharsku vzniklo len 600 hraných filmov. Napriek tomuto nízkemu počtu sa však Bulhari nemajú za čo hanbiť. Do dejín svetovej kinematografie sa zapísali medzinárodne úspešnými titulmi ako Zlodej broskýň či Kozí roh, sláviaceho úspech aj na festivale v Karlových Varoch. O týchto, ale aj mnohých ďalších zabudnutých klenotoch či súčasných tituloch sa budeme rozprávať v tento večer, ” uviedol autor prednášky Ján Bidovský z prešovského filmového klubu Kino Pocity.

Kompletný program festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk

Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
RD vhodný na okamžité bývanie alebo chatu v Brezovičke

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | | cena: 43.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Novostavba rodinného domu na predaj

V Kanaši ponúkame na predaj novostavbu rodinného domu napojeného na všetky IS. Dom pozostáva z 3 izieb, kuchyne špajze, predsiene, kúpeľne, WC, terasy a garáže. Pozemku o výmere 907 m2 s prístupom po asfaltovej ceste. Bližšie info aj na www.igreality.sk

0903670564 | | cena: 134.770,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom kancelárske/obchodné priestory, prízemie, širšie centrum, Prešov

Kancelárske/obchodné priestory, ul. Vajanského, Prešov. Prízemné priestory s výkladom, výmera 63 m2, priestory po kompletnej rekonštrukcii, dve samostatné miestnosti s príslušenstvom, dva samostatné vstupy. Cena 450, - Eur/mesiac. 1 parkovacie miesto.

0907030622 | | cena: 450,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dáme do prenájmu kancelárske priestory na ul.T. Ševčenka v Prešove

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory v širšom centre Prešova o výmere 66 m2 a 52 m2, alebo vcelku 118 m2, situované v krásnej záhrade. Vhodné aj na poskytovanie služieb. Parkovanie zaistené.

0903602897 | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt 64 m2,Murgašova ulica, Sabinov

Ponúkame na predaj 3 izbový byt v Sabinove na Murgašovej ulici. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou. Bytový dom zateplený rekonštrukcia spoločných priestorov. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 676.

0907030676 | | cena: 65.500,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.