PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/17491/jedinecna_dvojvystava_k100-_vyrociu_ceskoslovenska_vuniverzitnejkniznici_pu.html

Jedinečná dvojVÝSTAVA k 100. výročiu Československa V Univerzitnej knižnici PU

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) si pripomenula 100. výročie vzniku Československa jedinečnou dvojvýstavou: putovnou výstavou posterov – SYMBOLY ČESKOSLOVENSKEJ ŠTÁTNOSTI výstavou fotografií – PETER LIŠKA: AUGUST 1968 V PREŠOVE

SYMBOLY ČESKOSLOVENSKEJ ŠTÁTNOSTI
Putovná výstava na 13 posteroch v textovej i obrazovej podobe tematicky zachytáva problematiku vývoja českých štátnych symbolov a do 1. januára 1993 aj symboly slovenskej a česko-slovenskej štátnosti: výstava napr. obsahuje štátny znak, štátnu pečať, „národný“ strom – lipu, pojednáva tiež o vzniku českej i slovenskej zástavy, ako aj o tematike vzniku českej i slovenskej hymny z hudobno-teoretického hľadiska. Výstava je usporiadaná v spolupráci s autormi a organizátormi výstavy – s prof. Jiřím Bezděkom (Akadémia múzických umení v Prahe) a doc. Václavom Liškom (České vysoké učení technické v Prahe). Iniciátorom inštalácie výstavy na PU bola prof. Irena Medňanská z Katedry hudby Filozofickej fakulty PU.

PETER LIŠKA: AUGUST 1968 V PREŠOVE
Výstava 84 čiernobielych fotografií (formát A3 a A4) zachytáva dramatické okamihy z augusta 1968 v prešovských uliciach, ktoré na svojom fotoaparáte PENTI zachytil vtedy 22-ročný mladý muž – Prešovčan Peter Liška. Fotografie po 50-tich rokoch zdigitalizoval a vďaka doc. Ľudovítovi Petraškovi z Katedry germanistiky Filozofickej fakulty PU, ktorý výstavu sprostredkoval, ich môžu prvýkrát na ucelenej výstave obdivovať študenti a učitelia Prešovskej univerzity.

Spoločná vernisáž oboch výstav sa v Univerzitnej knižnici PU konala dňa 3. októbra 2018. Veľmi bohatý program vernisáže otvoril a moderoval riaditeľ knižnice Ing. Peter Haľko. V úvodnom slove pripomenul význam jubilea a tradíciu „osmičkových“ rokov v našich dejinách. Zároveň zdôraznil jedinečnosť výstav a ich význam pre knižnicu a jej čitateľov, najmä študentov Prešovskej univerzity.
Vernisáž mala aj mimoriadne bohatý hudobný program zložený zo skladieb českých a slovenských hudobných skladateľov, ktorý pripravila a uvádzala prof. Irena Medňanská. Skladby interpretovali Kristína Daňková (akordeón), Miriam Marcinčinová (spev) a Doc. Liubov Gunder (klavírna spolupráca) z Katedry hudby FF PU. Prof. Irena Medňanská uviedla výstavu SYMBOLY ČESKOSLOVENSKEJ ŠTÁTNOSTI a vo svojom príhovore predovšetkým pripomenula príbeh československej aj slovenskej hymny a jej hudobný aj symbolický význam pre Čechov aj Slovákov. Pripomenula, že príbeh hymny aj ďalšie symboly štátnosti sú podrobnejšie rozpracované v rovnomennej publikácii k výstave, ktorá sa už nachádza vo fonde UK PU.

Laudácio k 100. výročiu vzniku Československa predniesol prof. Peter Švorc z Inštitútu histórie FF PU. Vo svojom príhovore vyzdvihol význam Československa pre Slovákov, ktorí sa prvýkrát vo svojich dejinách stali štátotvorným národom s vymedzením hraníc svojho územia, kde všetci jeho obyvatelia získali volebné právo, mali možnosť budovať vlastné národné školstvo a vzdelávať sa vo vlastnom jazyku. Zdôraznil, že napriek rôznym snahám o dezinterpretáciu dejín sa vďaka Československu mohli Slováci dokonštituovať do moderného európskeho národa a pripraviť si tak cestu k samostatnej slovenskej štátnosti.
Výstavu fotografií AUGUST 1968 V PREŠOVE uviedol doc. Ľudovít Petraško, ktorý, ako priamy účastník augustových udalostí z roku 1968, apeloval na ostražitosť a pamäť národa, aby sa nezabudlo na to, ako sa udalosti v skutočnosti odohrali. Uviedol aj niekoľko autentických príbehov, pričom zaujali najmä príbehy obetí invázie, resp. ich ignorovanie zo strany vtedajších štátnych orgánov. Doc. Petraško zároveň prezentoval svoju najnovšiu publikáciu ZMARENÉ NÁDEJE: 21. august 1968 v Prešove, ktorú vydalo Vydavateľstvo Prešovskej univerzity a kde sa nachádza aj viacero fotografií Petra Lišku z výstavy v UK PU.
K najpôsobivejším častiam vernisáže patrilo vystúpenie autora fotografií Petra Lišku, ktorý vo svojom príhovore popísal augustové udalosti a okolnosti vzniku fotografií:

„Dňa 21. augusta 1968 prišli Rusi do Prešova. Ešte z vojenčiny som bol vycvičený, že nepriateľa treba čakať zo západu, ale že prišiel z východu, to mi na chvíľku riadne zamotalo hlavu. Tank na koľajniciach, ktorý zastavil vlak. Protestné zhromaždenia a generálny štrajk. Pálenie sovietskej vlajky pred divadlom. Obchody vypredané, iné zavreté. Spontánne pochody mestom. Študenti, železničiari. Deti-školáci sedia na ceste pred tankami pod veľkou československou zástavou. Na hlavnej križovatke plno národa, až sa kolóna okupantov zastavila. Vylepovanie narýchlo zhotovených plagátov. Rozbíjanie nápisu na budove ONV v azbuke. Odhaľovanie kolaborantov. Stanné právo. Mesto plné okupantov, tankov, bojovej techniky – toľko námetov! Obchádzal som mesto na bicykli a fotil som. Fotografie a negatívy som neskôr pre istotu dobre odložil. Vtedy som sa bál viac, ako keď som fotografoval. Ukázalo sa, že oprávnene. Fotografie doposiaľ neboli nikde zverejnené a toto je vlastne ich premiéra – po päťdesiatich rokoch.“

Obe výstavy budú sprístupnené v Univerzitnej knižnici PU do konca októbra 2018 počas otváracích hodín. Vstup je voľný.

 
6.10.2018 | Autor: Peter Haľko | Mesto Prešov | čítané: 1693 krát