Ďalšie z podujatí z cyklu Čaj o piatej u Rákociho prinesie dve prednášky historikov, ktorí
na základe vedeckého výskumu detailne popísali vznik Československej republiky z pohľadu Prešovčanov. Jednu z dramatických udalostí, ktorá vyvrcholila až do popravy 41 vojakov a dvoch civilistov opisuje aj vtedajší kronikár mesta Prešov Belo Klein-Tesnoskalský:
„V deň Všechsvätých, na hlavnej ulici Prešova medzi dvoma kostolmi strieľali na nich – ako na zajacov, “ citoval z prešovskej kroniky Mgr. Lukáš Šimko, odborný pracovník Štátneho archívu v Prešove
V januári 1919 symbolicky prevzal moc mladý Pavol Fábry, ktorý sa stal prvým šarišským županom po vzniku ČSR. Ako prezradil zástupca riaditeľky Krajského múzea v Prešove Jozef Kušnír, mestom viali československé bielo-modro-červené zástavy a nového župana vítali a zdravili tisícky Prešovčanov.
„Župan dorazil do mesta s veľkou pompou v ranných hodinách. V jeho slávnostnom sprievode bolo vraj až sedemdesiat kočov, osemdesiat mladých Šarišanov na koňoch nesúcich zástavy a županov koč sprevádzalo viac než sto mladých dievčat v malebných krojoch s nádhernými partami na hlavách, “ hovorí Kušnír
Úsilie župana presadiť výkon nastupujúcej štátnej moci bolo načas prerušené príchodom maďarskej Červenej armády do Prešova a vyhlásením Slovenskej republiky rád. Po jej zániku, podľa Šimka, pokračoval župan v upevňovaní nového režimu.
„Fábry pri konsolidácii pomerov v župe prijal viacero prísnych rozhodnutí. Odvolal napríklad prešovského mešťanostu Jozefa Faragóa z funkcie preto, lebo sa na radnici neúradovalo v slovenčine, “ dodáva Šimko.
V poradí 33. Čaj u Rákociho vznikol v spolupráci so Štátnym archívom v Prešove. Podujatie sa uskutoční v stredu 10. októbra v Rákociho paláci o 17.00 h.
Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.