Streda, 20. november 2019
Meniny má Félix | zajtra Elvíra

Domov je hlavnou témou novej hry v repertoári DAD

Svetovú premiéru inscenácie Domov chystajú na piatok 26. októbra v Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Dnešnými skúškami sa uzavrela jej príprava, zajtra je na programe už len verejná generálna skúška.

Činoherný súbor pritom ešte dnes večer vystúpi v Spišskej Novej Vsi na festivale Divadelný Spiš s inscenáciou Ťapákovci v réžii Matúša Oľhu.

Text novej hry je z dielne mladého slovenského autora Michala Baláža, rodáka z Humenného. V podobe situačnej komédie z prostredia rusínskeho obyvateľstva na severovýchodnom Slovensku kladie viaceré aktuálne otázky o zmysle domova pre príslušníkov súčasnej mladej generácie. Hlavným motívom je príchod domov k rodičom jedného zo synov, ktorý už desať rokov pracuje v Írsku.

Realizačný tím pod vedením hosťujúcej režisérky Adriany Totikovej, rodáčky takisto z Humenného, interpretuje text v komornej podobe tak, aby problémy v ňom nastolené sa netýkali len mladých ľudí v regióne, kde DAD pôsobí. A. Totiková je príslušníčkou nastupujúcej režisérskej generácie na Slovensku, pritom nespolupracuje iba s divadlami, ale aj s viacerými televíziami. Členmi inscenačného kolektívu sú ďalej autorka scény a kostýmov Katarína Holková, pohybovú stránku má na starosti Elena Spaskov. Pre všetkých je to prvé pôsobenie pod hlavičkou DAD. V úlohách rodičov účinkujú Ľudmila Lukačíková a Vasiľ Rusiňák, synov stvárňujú Ladislav Ladomirjak (na obr. vpravo) a Michal Kucer, dcéru Iveta Fejková (na foto).
DAD ako jediné divadlo na Slovensku hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku. Balážov text preložil do rusínčiny Jaroslav Sisák a nesie názov Домашнє ґніздо.

Inscenácia Domov je v 73. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 375. premiérou. Podobne ako prvá premiéra DAD v tejto sezóne 2018/19 – Sľuby v réžii Matúša Oľhu – tak aj táto získala dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR. V tomto kalendárnom roku bude v DAD ešte jedna premiéra – 7. decembra v réžii Andrija Romanija inscenácie v ukrajinskom jazyku pod názvom Po revízii.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
Festival Pocity Film 2019 ocenil Zrnkom soli snímku Pura Vida aj režiséra Marka Škopa
10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa konal v multiplexe Cinemax, v kine Scala a v klube Stromoradie.
Mesto Prešov ocenilo najkrajšie predzáhradky, balkóny aj okolia vchodov
V Prešove sme už po tretíkrát spoznali výhercov najkrajších predzáhradok, balkónov či okolí vchodov do bytových domov. Najlepším na radnici odovzdala ceny osobne primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.