Piatok, 10. júl 2020
Meniny má Amália | zajtra Milota

Domov je hlavnou témou novej hry v repertoári DAD

Svetovú premiéru inscenácie Domov chystajú na piatok 26. októbra v Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Dnešnými skúškami sa uzavrela jej príprava, zajtra je na programe už len verejná generálna skúška.

Činoherný súbor pritom ešte dnes večer vystúpi v Spišskej Novej Vsi na festivale Divadelný Spiš s inscenáciou Ťapákovci v réžii Matúša Oľhu.

Text novej hry je z dielne mladého slovenského autora Michala Baláža, rodáka z Humenného. V podobe situačnej komédie z prostredia rusínskeho obyvateľstva na severovýchodnom Slovensku kladie viaceré aktuálne otázky o zmysle domova pre príslušníkov súčasnej mladej generácie. Hlavným motívom je príchod domov k rodičom jedného zo synov, ktorý už desať rokov pracuje v Írsku.

Realizačný tím pod vedením hosťujúcej režisérky Adriany Totikovej, rodáčky takisto z Humenného, interpretuje text v komornej podobe tak, aby problémy v ňom nastolené sa netýkali len mladých ľudí v regióne, kde DAD pôsobí. A. Totiková je príslušníčkou nastupujúcej režisérskej generácie na Slovensku, pritom nespolupracuje iba s divadlami, ale aj s viacerými televíziami. Členmi inscenačného kolektívu sú ďalej autorka scény a kostýmov Katarína Holková, pohybovú stránku má na starosti Elena Spaskov. Pre všetkých je to prvé pôsobenie pod hlavičkou DAD. V úlohách rodičov účinkujú Ľudmila Lukačíková a Vasiľ Rusiňák, synov stvárňujú Ladislav Ladomirjak (na obr. vpravo) a Michal Kucer, dcéru Iveta Fejková (na foto).
DAD ako jediné divadlo na Slovensku hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku. Balážov text preložil do rusínčiny Jaroslav Sisák a nesie názov Домашнє ґніздо.

Inscenácia Domov je v 73. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 375. premiérou. Podobne ako prvá premiéra DAD v tejto sezóne 2018/19 – Sľuby v réžii Matúša Oľhu – tak aj táto získala dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR. V tomto kalendárnom roku bude v DAD ešte jedna premiéra – 7. decembra v réžii Andrija Romanija inscenácie v ukrajinskom jazyku pod názvom Po revízii.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.