Piatok, 18. január 2019
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

Záchrana vzácneho brestu

Dvestoročný brest horský, ktorý rastie v prešovskom parčíku na Čiernom moste, dostal potrebnú pomoc. Mesto zabezpečilo spevnenie jeho nádhernej koruny.

Záchrana vzácneho Brestu horského
Záchrana vzácneho Brestu horského

Brest horský (Ulmus glabra) patrí v Prešove medzi zriedkavé dreviny. Ten, ktorý rastie v parčíku na Čiernom moste, však prežil dve svetové vojny, niekoľko spoločenských zriadení a zrejme už rástol aj v rokoch, keď slovenský národ v revolučnom roku 1848 povstal do boja za svoju nezávislosť. Rástol už v období, keď sa narodili súčasní piati najstarší, vyše storoční obyvatelia Prešova, tienil milencov, ktorí si dávali rande na lavičkách pod ním, možno má zaznamenané aj milióny vozidiel, ktoré prešli po frekventovanej ceste vedľa parku. Odolal nástrahám počasia i chorôb, no je vo veku, kedy už potrebuje pomoc.

„Jeho kmeň sa delí na dve časti a je tu hrozba, že sa pod ťarchou mohutnej koruny rozpadne, “ vysvetľuje odborný pracovník MsÚ Marián Ličák, ktorý vyzdvihuje výnimočnosť tohto stromu na území mesta: „Na Slovensku tento druh brestu rastie hlavne v oblasti Šimonky v Slanských vrchoch. V Prešove máme niekoľko takýchto jedincov, no nie je veľmi rozšírený, o to je však u nás vzácnejší. Je zaujímavý aj vekom, tieto stromy sú totiž často napadané drevokaznými hubami, tomuto jedincovi sa však takýmto chorobám podarilo odolať a prežil už približne dve storočia.“

V rámci záchrany tohto stromu tak bola jeho koruna už v jarných mesiacoch spevnená pomocou sťahovacích pásov. V týchto dňoch dostal trvalejšiu oporu v podobe lán a reťazí, pomocou ktorých bola vytvorená statická i dynamická väzba. Tá zabezpečuje korunu stromu proti rozlomeniu a pádu jednotlivých konárov. „Takáto väzba sa vykonáva len vtedy, ak má strom zaistenú perspektívu dostatočne dlhej existencie, ktorá je úzko spätá s jeho fyziologickou vitalitou, “ pripomína Marián Ličák. Statická väzba bola inštalovaná v dolnej časti koruny medzi dvoma odnohami stromu o priemere 240 a 260 cm. Dynamická väzba ponecháva korune stromu voľnosť pohybu a bude slúžiť len ako záchytný element pri prípadnom rozlomení jednotlivých konárov.

Podľa Mariána Ličáka bola v Prešove v 19. storočí významnou súčasťou verejnej zelene aj výsadba brestov. Na Hlavnej ulici v Prešove bola z brestu založená prvá aleja, ktorá bola každoročne udržiavaná v primeranej veľkosti predjarným rezom na hlavu. V 50. rokoch 20. storočia však skoro všetky bresty v Prešove zdecimovala grafióza - choroba spôsobená parazitickou hubou Cerastomella ulmi. Ako jediný relikt, ktorý z prvej tretiny 19. storočia prežil, je práve brest horský (Ulmus glabra), ktorý rastie v parku na Čiernom moste. Tento strom má do 200 rokov, obvod kmeňa cez 400 cm a krásnu mohutnú korunu. „Ide o ojedinelý, mimoriadne vzácny exemplár brestu, ktorý musí byť rezistentný, keď doteraz prežil. Má dobré morfologické vlastnosti a dobrý genofond pre ďalšie množenie, “ vraví Marián Ličák a dopĺňa, že tento vzácny strom je navrhnutý na zápis do evidencie pamätihodností mesta Prešov.

Brest horský je statnejší strom, dorastá až do výšky 40 m. Koruna je široko vajcovitá. Kôra je hnedosivá, hladká. Borka rozpukaná tmavohnedá až černastá, u starších stromov je rozbrázdená borka. Listy sú až 150 mm dlhé, tvaru obráteného vajca, ostro hrotité, na báze nesymetricky srdcovité, s dvojito pílkovaným okrajom. Vrchná strana listu je tmavozelená, spodná svetlejšia, obe mäkko chlpaté. Kvitne v marci pred rozvíjaním listov. Je jednodomou rastlinou. Kvety má polygamické, čo znamená, že na jednom strome sú aj kvety jednopohlavné, aj obojpohlavné. Okvetie je zvonkovité, hnedasté, peľnice fialové, blizna červenkastá. Kvety sú zoskupené v hustých zväzočkoch na veľmi krátkych stopkách. Plod je nažka, dookola okrídlená, elipsovitá či okrúhlastá, aj po dozretí býva zelenkavá. Dozrieva v máji.

Pôvodne bol brest horský rozšírený na Britských ostrovoch, v Škandinávii, v Európe a okrajom tajgy sa tiahol až po Ural. Nájde sa aj v južnej Európe, Malej Ázii a na Kaukaze. Citlivý je na extrémne teploty a znečistené ovzdušie. Bol častou súčasťou zelene, v alejach okolo ciest, a hlavne jeho previsnuté formy i v parkoch, arborétach, cintorínoch. Minulé storočie a možno technická revolúcia kruto poznačili osud brestu horského a niektorých ďalších drevín. Väčšina jedincov vyhynula, iné ešte umierajú na grafiózu – chorobu spôsobenú parazitickou hubou Cerastomella ulmi.

Vo východoslovenských Slánskych vrchoch, v rezervácii Šimonka, aj napriek grafióze prežilo okolo päťsto kusov tejto zaujímavej dreviny.

Záchrana vzácneho brestu horského
Záchrana vzácneho brestu horského
Záchrana vzácneho brestu horského
Mohlo by Vás zaujímať
Na prvého Prešovčana sme dlho nečakali
Miško Mikloško sa narodil polhodinu po polnoci 2. januára 2019 v Gynekologicko-pôrodníckom pavilóne FNsP v Prešove.
Pošta informuje o zmenách pre klientov
Rozhodnutie Slovenskej pošty o presťahovaní Pošty Prešov 9 a zrušení Pošty Prešov 8 prinieslo začiatkom tohto roka zmeny. Pošta klientov pozýva do nových moderných priestorov s predĺženými otváracími hodinami.
Pomoc môže prísť aj po Vianociach
Pomôcť môže každý. Aj Prešovčania, na ktorých sa obracajú zúfalí rodičia, ktorí prišli o jediné dieťa a následne sa dostali do nezavinených ťažkostí.
Poznáte pravidlá pre používanie zábavnej pyrotechniky?
Mestská polícia v Prešove prináša niekoľko užitočných rád a tiež aj zákonné normy upravujúce používanie zábavnej pyrotechniky.
Slovenská komora sociálnych pracovníkom a asistentov sociálnej práce a jej nový začiatok
Dňa 10.01.2019 sa v priestoroch Katolíckej univerzity v Ružomberku konalo zasadnutie snemu Slovenskej komory sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch. Základy domu - kameň, zmiešaný stavebný materiál. Úžitková plocha cca 200 m2, Dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 69.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj celoročne obývateľná chata Drienica, okr. Sabinov

Chata je celoročne obývateľná, po kompletnej rekonštrukcii. Celé okolie je upravené, za chatou - kamenný oporný múr. Pozemok vo vlastníctve urbariátu. Úžitková plocha 85 m2 + 2 x terasa 20 m2 + prístrešok na 2 autá. Chata je kompletne zariadená.

0907030623 | | cena: 63.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 4 -izbový byt 77 m2, s loggiou 3 m2, Prešov, Sekčov, Sibírska ul.

4 - izbový byt 77 m2, s loggiou 3 m2, po rekonštrukcii - plastové okná, v izbách a predsieni plávajúce podlahy, murované jadro, k bytu patrí pivnica (cca 4 m2). Tichá lokalita, mimo hlavnej cesty.

0907030623 | | cena: 89.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.